Řemen (1978) (TV film)

Je to vtipné (místy), jede to, nabité herci (Medřická!), stopáž akorát, mírně nasládlé, ale co, vždyť "jsou" Vánoce. Lepší tři.

Vašíček a lesní muži (1981) (TV film)

Když mi bylo deset let, sepsal a secvičil jsem u babičky o prázdninách s mladšími sourozenci, bratranci a sestřenicemi představení o zajícovi v lese. Představení jsem uvedli pro rodinné příslušníky a mělo neskutečný úspěch. Celé se to odehrávalo v podobných kulisách a mělo zhruba stejnou kvalitu, jako tahle pohádka. Jen náš zajíc, tedy pětiletý bratranec Honza, hrál asi přece jen trošku na jiném levelu než zde Vašík. Je to pohádka pro úplně nejmenší, to je jasné. Je didaktická a schematická až na půdu, dělej tamto, nedělej tohle, rozumím. Ale vše je to tak neuvěřitelně blbé a člověk na to zírá s tak otevřenou hubou, že si to snad tu jednu hvězdičku snad i zaslouží.

Nevěsta z obrázku (1983) (TV film)

Poctivý scénář Karla Šiktance, za notovým papírem Vadim Petrov, zkušení rutinéři Zahajský a Vašinka... co tomu může chybět? Chybí tomu drajv. Oba výše zmínění herci jsou sice dobří, ale nejsou to žádní tahouni, celé s to tedy vleče a nikam to neuteče, nepřekvapí... snad až na fórek na začátku, kdy malíř (Zahajský) v krámku krom univerzálních krajinek prodává i obrázek nápadně podobný Slunečnícím od van Gogha. Toť ale prakticky vše, z průměru studiových pohádek té doby tenhle kousek nevykukuje.

O labuti (1982) (TV film)

Takřka experimentální veršovaná pohádka s krásnou Hanou Maciuchovou v odvážném kostýmu, ve kterém spíš připomíná Vinnetuovu sestru Nšo-či než postavu z pohádky Boženy Němcové. Herecký tým tvoří i jiní přední hráči v čele s Bartoškou a dynamickým duem Jirásková - Brodský. Děsivý je tanec oživlých antických sloupů. Co se týká hodnocení, tak celé to nejlíp vystihuje mistr Nohavica veršem "mohlo to byt horši nebylo to špatne".

Poklad pod Černou hláskou (1975) (TV film)

Lipský a Cupák, k nim trochu Šmerala a celé to rámuje Högerův hlas. V rámci studiové televizní pohádky se šlo těžko dostat někam výš.

Hodina splněných přání (1983) (TV film)

Vyniká Havelka a do hodin strčili místo kukačky mrňavého Stehlíka. Asi jim to přišlo vtipné. A zde jsem si uvědomil, že Petr Štěpánek se těchto pohádkových černokněžníků něco nahrál. Mírně nad průměrem poletující televizní pohádka, především díky neotřelému prostředí hodinového krámku.

Mladý muž a bílá velryba (1978)

Jeden z filmů, který se mi kupodivu líbí navzdory problematické předloze. Film s příjemnou hudbou, fajn exteriéry, výborně namíchanými herci... ale s páralovským stylem jsem prostě vždycky měl problém, jeho psaní mi přjde tak ulepeně osmdesátkově naplzlé, já vím, že to je odraz doby, já to chápu, ale nelíbí se mi to. Zde však výborný Cupák, Brejchová, Vyskočil i Adamovská (v tomto pořadí). Tady to malinké komediální drama z chemičky prostě dobře jede, má v sobě jogína (taky symbol určité doby) a přírodu a zlepšováky a patenty, lásku, sex a něžnosti... Je to prostě fajn film, navzdory tomu, že prvotním impulzem k němu je páralovská poetika, která mi nesedí. Divné, ale je to tak.

Agatha Christie's Poirot - Velká čtyřka (2013) (epizoda)

Čtyřka za 4. Finále v divadle je moc teatrální (podle vzoru kyselo je moc kyselý a bramborák moc bramborovej). Kvituji návrat Hastngsův i Jappův. A samozřejmě paní Citrónové.

Muž, který zabil Dona Quijota (2018)

Je to vizuální lahoda a strašlivá Gilliamovská ouchylárna. "No a v čem je problém?" řeknete si. Hm. Dříve to bylo s TG lepší. 12 opic, Brasil... To byla paráda. Jenže už třeba Bratry Grimmy jsem si moc neužil, tam se to tak nějak lámalo. Tenhle film je vyloženě vyvzdorovaný na nepřízni osudu a asi 1000x přepsaný. To samo o sobě nic nemusí znamenat (vzpomeňme na geniální Copollovu Apokalypsu, jejíž porod byl také nesmírně komplikovaný). Ale tady to bohužel něco znamená. Průšvih. Jako nápad je to dobré, místy to však drhne, nemohl jsem se do sledování filmu pořádně dostat, jedna scéna perfektní, další dvě zmateně o ničem. Proč? Aby to drželo pohromadě? Snad. Ale nedrží. Taky je to dost málo vtipné. Což si ta předloha, proslulá jako nejvtipnější kniha své doby, nezasluhuje. Hlavní postavou je jakási karikatura Američana, který zřejmě má být Quijotem napraven. Gilliam to snad vidí jako kritiku amerického sebecentrismu, ale ve skutečnosti mě to otravuje a spíš mě to v tom stereotypním vidění Američanů utvrzuje. Prostě... se mi to snad ani nechce hodnotit. Zklamání.