Banánový Joe (1982)

Samotná scéna na úřadě si zaslouží hvězdičku navíc.

Nicholas Nickleby (2002)

Dickens se (za i do) jímavými příběhy jen hemžil. Pak už stačí jen troška toho řemesla a filmové adaptace jeho děl dopadají většinou dobře. A to je i tento případ. Z příjemně atmosférického filmu je silně cítit Dickensův svět - se všemi vůněmi i smrady. Herci skvělí, Christopher Plummer a Jim Broadbent dokonalí. --- Hvězdička navíc za skvěle fungující humor. (Verze Special Edition, 132 min.)

Agatha Christie's Poirot - Vražda na golfovém hřišti (1996) (epizoda)

"Jmenuje se Giraud. Myslí si, že je nejlepším detektivem ve Francii. Možná má pravdu." "No, Hastingsi, nemá. Ve Francii je teď Hercule Poirot." --- Z toho jediného, co z dílu trčí (totiž řevnivost mezi Poirotem a francouzským komisařem Giraudem), se dalo vydyndat podstatně více. Jinak je to hodně průměrné. Romantická zápletka Hastingsova by byla na hranici trapnosti, pokud by se z ní ovšem Agatha nerozhodla později vykouti manželství.

Agatha Christie's Poirot - Nástrahy zubařského křesla (1992) (epizoda)

Tak nevím. Řekl bych, že to nejhorší, co se vám při detektivce může stát je to, že se nudíte. Vysoká politika, zde vysoce nudná, místo postav panáci, neviditelný Japp, rutinní Poirot. Pro mě jeden z nejslabších dílů jinak vynikajícího seriálu.

Agatha Christie's Poirot - Smrt v oblacích (1992) (epizoda)

Šefinspektor Scotland Yardu lítá po Paříži, cepuje francouzské komisaře a úkoluje Sûreté. Mezi tím vším Belgičan, který si s blahosklonným úsměvem myslí svoje. Brilantní.

Hugo a jeho velký objev (2011)

Máte pravdu, je tam všechno - pocta filmu, sen na plátně, návrat do dětsví, síla představivosti, vypiplaná hodinářská/filmařská práce atd atd. Mě nejvíc dostala atmosféra a příběh, obojí mi připomnělo, jak jsem u babičky jako kluk tajně prolézal půdu a ve velkých dřevěných bednách nacházel poklady. "Můžeme se dostat do problémů! - To je právě to dobrodružství." Bez debat 5 (Cohenovi navzdory).

Agatha Christie's Poirot - Vánoce Hercula Poirota (1994) (epizoda)

"Šéfinspektore, vy jste zase přemýšlel? Copak jsem vás před tím nevaroval?" --- Zkřehlý leč jako většinou skvělý Poirot ve vánočním dílu, ve kterém Vánoce nehrají žádnou roli. Jinak klasika - osamělé venkovské stavení, rodinné půtky, záhada zamčeného pokoje, důmyslná vražda. Stará dobrá detektivka.

Probudím se včera (2012)

O jo joj, toto bylo zábavné, vtipné, uvolněné. Hlavně, nebylo to, proti mému očekávání, (většinou) trapné. Film, který se vůbec nebere vážně, přesahy do všeho a narážky na všechno možné (proč si nezatancovat Nonstop - Pulp Fiction style). Svižně napsaná záležitost, tedy až na bídný závěr, ke kterému to ale, ruku na srdce, muselo dospět - i když mám pocit, že se tak mohlo (a mělo) stát jinak a lépe. Dialogy, které netahají za uši (!), což je v českých komediích posledních let naprosto ojedinělý fenomén. Suma sumárum, tohle je svižná a vtipná komedie, která sice prošumí, ale pobaví.

Maryša (1983) (divadelní záznam)

Jedna z nejlepších českých her 19.stol. v nejlepší úpravě, již jsem zatím potkal. Prosté, přímě, naléhavé, bezvýchodné. Nový, do té doby nevídaný pohled snad tkví v tom, jak je zdůrazněna bezmocnost všech zůčastněných s neodvratnou katastrofou cokoli udělat. (Bezmocnoct nebo neochota?) Ani jedna postava zde není vyloženě záporná, ani jedna není vyloženě kladná. Brutálně šedé, jako život sám.

Movie: The Movie (2012)

Příliš mnoho peněz a známých v Holých wodách k dobrému vtipu nestačí (nebo nesvědčí?) - je potřeba nápad. A ten se do této podivně sešité Frankensteinovy příšery nějak nevešel. Škoda přeškoda nevyužitého potenciálu :-(