Signál z neznáma (2014)

A já jsem si říkal, tak tohle mají dobře rozjetý, jen to nezkazit koncem. Tohle je dobrá mysteriózní jízda, místy docela napínavá. Ale... zkazí si to tím koncem :-)

Strýček Váňa (1970)

Strýček Váňa přímo od zdroje a že se povedl! O dramatickém textu netřeba vršit superlativy, ale film je zdařilý i po stránce vizuální a zvukové (to u jen tak nějakého filmu nenapíšu, ani to člověka nenapadne, zde však ano). Prostě skvělé.

Orlie pierko (1971)

Skvělé pokračování nezdolné Měděné věže. Podtatranská bromance, Butch a Sundance z Tater. Oproti prvnímu filmu méně lyrické, ale o to vtipnější. V hlavní roli opět (pod)tatranské exteriéry a ústřední trojici dotvářející Vlado Müller, který se snaží dělat vše proto, aby jednoho rána nenašel před barákem autobus. P. S. Ina byla ještě pískle, ale už tehdy provokovala. "Masírujete i ženy? Kdo zaplatí, toho masírujem." Na tenhle film se měl pořádně podívat Blažej, aby věděl, do čeho jde.

Milujte svého zabijáka (2002)

Režijní debut pana Clooneyho, jenž si do filmu nacpal snad všechny své kamarády, kteří mu zvedli telefon. No a nakonec - proč ne? Ocením i scény zpoza železné opony (Východní Berlín), ve kterých si dali tvůrci tu práci a umístili do nich skutečně existující dobová auta. To se zase tak často nevidí.

Naboso (2005)

Á, to je taková ta německá komedie. Jak holku psychopatická matka drží 19 let zamčenou doma, pak zažije hrůzné trauma z její smrti, tak si mlčí v německé psychiatrické léčebně, kde ji terorizuje a léky láduje neempatická doktorka, takže se pokusí pověsit se na trubce na hajzlíku. No, jak říkám, taková ta klasická německá komedie. V Americe za to dostal Miloš Oskara, říkáte si? No, ani ne. Tohle je ko-me-di-e. Ale vážně, zasmál jsem se, v některých scénách až odvracel zrak, bylo to vtipně napsané a megalomansky pojaté (prostě dějově dost přehnané). Takže je možno přimhouřit oko nad dějovými pomatenostmi s důvěryhodností slibů o spasení ve Strážné věži. Takže: bylo to místy fakt vtipné, Wokalek si dobře zahrála, jedná se tedy o jednoho z mála zástupců žánru "romantické komedie", které jsem byl schopen dokoukat.

Chlapec, který se stane králem (2019)

Takže Pikoš ☑, stará anglická legenda ☑, točeno Brity (nikoli Američany) ☑. To vše sedí a stačilo to, abych se ke shlédnutí filmu odhodlal, aniž bych tušil cokoli dalšího. Že je to film pro mladší náctileté bylo první mírné rozčarování, ale to byl problém můj, nikoli tvůrců. Takže co? Druhé Goonies? No, proč ne. A těšil jsem se ještě víc. Pak nastalo čekání na Picarda (ech, tak s úctou k tomuto shakespearovskému herci to opravím), Sira Picarda, ale ten nikde. Aha, on bude asi dělat jen ten voiceover, říkal jsem si zklamaně. Jeho mladší alter ego (hraje ho Angus Imrie) sice roli pojímá spíš jako šíleného Doktora, nebo naspeedováného Dirka Gentlyho, ale budiž. Pak se ale v jednom krásném kouzlu objeví Sir Patrick Stewart a začne to šlapat. Do konce filmu se mi nepodařilo zjistit princip, na základě kterého je v tu danou chvíli Merlin v mladším vydání a kdy je stařec. Krom toho, že produkce měla na mistra omezený rozpočet, samozřejmě. All in all, jak říkají za kanálem, tohle bylo dost fajn, i z hlediska vizuálu a s přivřením oka i scénáře. I když souhlasím s jinými komentujícími, že to mohlo být klidně kapánek kratší. A ano, některé nápady (ruka Lady of the Lake vytrčená z vany) zůstanou jistě v dětském mozku vpáleny podobně, jako legendární scény z Goonies.

Hlídač (1970)

Jednoduché až primitivní přetavení poloblba na ultrahajzla. Kurdlinky, fáborky, sny a pičičandy s majákem, mlácením psa a pitomým smíchem jsou všechny navíc. Film jako by připomínal začátky filmu vůbec, kdy bylo vše naprosto návodné a ještě k tomu běžely obrovské titulky. "Ach, nevěřím ti, zlořečená matko, žena mi je věrná." "Copak bych ti lhala? (dramatická hudba)" Zde tedy bez titulků, ale jako by tam byly. Neběží o žádné podobenství, žádné jinotaje, je to jen jednoduchý příběh s rozměry anekdoty. Neříkám, že je to vyloženě špatné, to rozhodně ne, groteskno je skvěle udělané a baví, ale na víc než na průměr to prostě nestačí.

Nevyřešený případ (1988)

No tak to je tedy drzost. Vždyť i sám mistr Doyle prohlásil, že Watsona psal tak, aby byl trochu blbý. A zde? Nu, po pár minutách jsem se tedy rozčiloval, ale pak se mi na schodech na Baker Street 221B smekla noha a já jsem za chechotu padal až dolů, k nevyhnutelnému konci. Skutečně vtipná komedie a pro fanoušky nejslavnějšího detektiva v dějinách povinnost. P. S: Lake District exteriéry a hlavně to obsazení to neskutečně povyšují.

Simone (2002)

Trochu zvláštní a ještě poměrně krotká satira s překvapivým obsazením. Vlastně pro mě celkově překvapivý film, ani ne tak svým scénářem, ale vůbec svou existencí.

Soukromá vichřice (1967)

A je to vůbec komedie? Pamatuju si, jak nám děj toho románu popisovala češtinářka na střední. Utkvěl mi její výsměch "maloměšťáctví" a slova o buřtuláši, který mladá milenka předkládá na šmajchlchatičce do naprostého zblbnutí. Tehdy jsem se dozvěděl, co je to to pokrytectví. A že kritice maloměšťáctví se nejraději věnují zase měloměšťáci. Hynku Bočanovi se podařilo natočit film podle Páralovy předlohy dobře a zábavně. Scéna v čínské restauraci je (i díky fórku s přítomností Menzela, Bohdalové a Neckáře) nezapomenutelná, stejně jako pracovní morálka na stavbě domku. Ale... je to ještě vůbec komedie?