Úplné zatmění (1995)

Keby Verlaine nestretol Rimbauda, ktovie či by ho nudný manželský život natoľko inšpiroval k svojej tvorbe, aby sa stal tým, čím sa stal... a keby Rimbaud nestretol Verlaina, nikto by nezachránil aspoň ten zlomok z jeho geniálnej tvorby... Zničujúce spojenie dvoch rozorvaných bytostí. Fantastický herecký výkon DiCapria...

13 hodin: Tajní vojáci z Benghází (2016)

Napínavé, strhujúce... Len keby tú skutočnú udalosť nekazili neskutočne hlúpe sentimentálne prejavy spotených chlapov s potetovanými bicepsami. Hrať sa na vzorných ocinkov uprostred boja... Vôbec som im to neuverila. Pôsobilo to tam pateticky a vymyslene.

Život je zázrak (2004)

Živelný film o živote. Záver neskutočne dobrý. Keď prichádza reportérka k Sabache a bez empatie, bez snahy pochopiť čokoľvek, sa horlivo snoriac po ukrutných pikantnostiach pýta, ako trpela v zajatí a tá sa len nechápavo a bezmocne rozplače... alebo k Milošovi, ku ktorému pristupuje ako k vojnovému hrdinovi a on jej len grgne do mikrofónu, tak ostáva len smiech cez slzy. Málokto vie tak dobre vyjadriť ako Kusturica, aká je vojna nezmyselná fraška.

Divoké historky (2014)

Pre milovníkov poviedok, ako som aj ja, ideálny film. Pointa v krátkom čase, že si nestihnete ani všimnúť minutáž a zanadávať rovnako ako hrdinovia poviedok na otrasný spoločenský systém, idiotských šoférov, neverných ženíchov a absurditu života... Nevadilo mi ani mierne moralizovanie... veď prečo nie? S moralizovaním alebo bez, budeme stále kde-kým manipulovaní, šikanovaní, atakovaní a občas nám ten ventil, kedy vybuchneme, urobí strašne dobre.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

DiCaprio vraj povedal, že toto bola jeho najťažšia herecká úloha. Zrejme nemyslel len to, že musel hrať v 40 stupňových mrazoch v reálnej divočine, ale mĺkvo vyjadrovať najhlbšie ľudské pocity. Od nesmiernej lásky k žene a synovi, zúfalstvo z ich straty až po vzdor pred smrťou, neúprosnú vôľu žiť a aj keď pomsta vybočuje z jeho čistých morálnych zásad, dopúšťa sa jej, lebo niekedy sú morálne zásady smiešnou kulisou v boji o prežitie. Tento surový príbeh je rovnako výborný ako DiCapriove herectvo. Mne však režisérske pokusy o vytvorenie autentickosti cez rozkmitanú kameru rozkmitali tak akurát nervy. Viac ako premrštenosť heroického výkonu lovca Glassa, lebo je jasné, že z množstva legiend z konca 19. storočia sa mohol urobiť akýkoľvek príbeh. Na tom tak nezáleží, nech sa s tým trápia internisti, či človek toľko vydrží alebo nie. Posolstvo filmu /aj knihy/ bolo jasné. Škoda, že to nestačilo režisérovi a jeho pokus o prílišné umenie prezrádzalo, ako veľmi chce získať ocenenie a úspech. Ako keby na to nestačila aj obyčajnosť...

Osm hrozných (2015)

Štyri len preto, že Tarantino. Jemu tú miestami ulepenú nudu divák odpustí, lebo genius Tarantino... Smiešne, že sa snaží byť ako Agatha Christie (viď záverečné dedukcie čierneho majora Warrena) a pritom budúci šerif sa vyhne podozreniu z trávičstva len preto, lebo sa skoro napil kávy. Nuž ale, keby bol Agatka, tak práve preto je travič, lebo sa schválne akože napije kávy, aby sa vyhol podozreniu z travičstva a ako každý travič vie, za ako dlho účinkuje jed a kedy treba hrať divadlo, aby si stihol človek zaistiť alibi... Príliš dlhé zábery na červený spadnutý cukrík boli tiež prihlúpe. Ešte o minútu dlhšie a už by mi šibalo z utkvelej predstavy, ako to tam niekto rozbil a presypal do inej dózy. Takže tým pádom záver nebol vôbec až taký prekvapivý. Možno to Tarantino chcel. Neviem.Ale viem, že jeho ukecaný film mi nepriniesol taký myšlienkový záver, ktorý by ma polospiacu v kinosále zasiahol.

Věčně mladá (2015)

Prekvapivé - romantický film a žiaden slaboduchý dej útočiaci na ženskú hormonálnu sústavu. Dobre vystavaný dej, trochu sci-fi, ale príjemné sci-fi, lebo veď všade vládne honba za mladosťou a plastickí chirurgovia nestíhajú... a keby sa naše márnivé túžby splnili, asi by sme skončili ako hlavná hrdinka. Potešili by sme sa sivému vlasu. :-) Záležitosti okolo Amorovho šípu vcelku uveriteľné a bez pátosu. Nostalgické návraty do histórie sú vo filme hotová lahôdka.

Vojtěch (2015)

Konečne po dlhom čase výborný slovenský film! Už vidím filmurozumejúcich kritikov, čo povedia, že kadencia sprostých slov je príliš vysoká a ja na to, že všetky sprosté slová boli použité tak, ako používate toaletný papier vo vašom intímnom živote. Adekvátne presne a dúfam, že aj úsporne. :-) Product placement som nepostrehla, vlastne áno, Bratislava sa mi v tomto filme ohromne páčila, takže reklama na toto mesto je vydarená. No a dej? Základom dobrého filmu sú vraj tri veci: 1. dobrý scénar 2. dobrý scénar a 3. dobrý scénar. Gratulujem k získaniu troch podmienok na získanie venca z bobkového listu! Scénarista nemal bobky a pokojne sa pustil do kritiky našich životov, konzumného zmýšľania a dokonca do kritiky náboženských fanatikov ako proti-pólu k tomu konzumu, ktorý nefunguje ako proti-jed. Otráviš sa aj tým, môj zlatý kresťanský spoluobčan... Ak sa chcete pobaviť a zamyslieť, respektíve zamyslieť sa popri spontánnom smiechu, Vojtech je váš. Je taký ako väčšina z nás. Ani zlý, ani dobrý, občas nemožný, občas klamár, lebo pravda vyznieva niekedy fakt debilne. Posolstvo filmu pre mňa? Majme sa radi takí, akí sme. Matej Landl to pred premiériou presne vyjadril: "Nie som ako Vojtech. Ale mám ho rád." Tak si skočte na tento film a naučte sa viac mať rád samých seba.

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Okrem počasia ma dávno nič tak nezobralo ako tento rok tento film. Téma - strašne silná a pravdivá. Spracovanie - neuveriteľne reálne. Odkaz pre diváčky - babule, neblbnite, nebude tam láska, lebo v tejto realite zlyháva aj tá k blížnemu svojmu, nieže ešte k nejakému chlapovi..... Odkaz pre zvyšok ľudstva - nenadávajte na skazenosť sveta, všetci sme jeho súčasťou. Pokiaľ bude 20 percent ľudstva drogovať, bude sa pre drogy zabíjať a budú kartely a policajti, ktorí budú podporovať černotu, len si vyberú, ktorá je vhodnejšia. Všetci totiž chceme vidieť menej mŕtvol, lebo sa nám potom svet zdá čistejší, hygienickejší, veriacim dokonca aj krajší...a najradšej volíme tých, čo robia hocičo, len nech nevidieť mŕtvoly. Pritom najväčšou mŕtvolou je morálka sveta.

Úlovek (2009) (seriál)

Viac rodinných záležitostí a menej mafiánskych banalít, to je ideálne pre nás rodinne založené romantičky. :-) Hardy je pekný chlap, ktorý zahrá diabla tak, že sa chcete zapredať peklu. Celé to je nepredvídateľné, vzrušujúce, britský humor mi viac sedí ako americký, zabavila som sa viac ako pri nákupoch v letných či zimných zľavách nákupných centier. :-)