Všechno nebo nic (2017)

Radosť vidieť, ako režisérka dokázala vytrieskať z dobrého námetu šťavnatý zábavný film a hercov dohnať k takým skvelým výkonom, aké predviedli. Sedela som v kinosále a premýšľala, či je toto naozaj česko-slovenský film, alebo som už v Holivúde. :-) Klobúk dole, všetci zúčastnení. Tak sa to podarilo. Film, ktorý nám je humorom viac blízky ako trebárs crazy Bridget a jej denníky, žiaden povestný slovenský nasilu umelecký pátos, ale ľudsky hrejivý humor s trochou smútku v podtexte, že život v našich zemepisných šírkach nie je crazy, ale sranda, zvládame ho... Malo to cit, humor, bolelo to, aj rozosmialo. Film splnil všetko, čo som nosila o našom čs- filme na spodnej strane viečok.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Námet v podobe skutočného príbehu ponúkal oveľa lepšie možnosti ako urobiť z toho prepálenú vlasteneckú ódu s nasilu vloženými religióznymi prvkami. Neuveriteľné dialógy, návrat vojakov pod spŕškou paľby pre stratenú bibliu, ktorú potrebuje ich zranený hrdina-záchranár, celá tá pompéznosť hudobného podmazu, ktorá ma mala presvedčiť o hrdinovi národa amerického.... skôr mi to pripomenulo filmy o hrdinskej sovietskej armáde, na ktoré ma ako decko nasilu vláčil socialistický školský systém. Keď to porovnám trebárs s maďarským Saulovým synom, kde som už v prvých minútach precítila nezmyselnosť vojny, tu som bola filmovo frigidná. Gibson príliš tlačí na pílu, okázalý hrdina je smiešny.

Zúčtování (2016)

Takýto akčný hrdina je príjemne osviežujúci. Žiaden zdravý alfasamec, ktorý zabíja hlava-nehlava. Autista, ktorému ešte priťažila matka, ktorá zbabelo necháva choré dieťa s otcom a uteká z domu za iným... No nevraždili by ste? :-) Myšlienka filmu, ktorá silne a často rezonovala je výsostne aktuálna, keďže sa nám rodí viac a viac autistov. Nie sú nebezpeční. Sú len iní. Dokonca veľmi vtipní. Ten sarkazmus vo filme ma bavil.

Dítě Bridget Jonesové (2016)

Vydarené pokračovanie kultovky. Emma Thompson v úlohe sarkastickej gynekologičky je skvelá a Bridget je stále rovnako zábavná.

Černá smrt (2010)

Zmiatlo ma označenie mysteriózny, ale bolo to tak dobre, pretože som tým pádom neuhádla, že za tým všetkým nadprirodzeným sa ukrýva celkom obyčajná ľudská vychytralosť, samoľúbosť a túžba vládnuť, no a v spojení so znalosťou prírody a zvlášť byliniek je to dokonalé čarodejníctvo. Chlapec v mníšskom mundúre zaplatil za naivitu príliš vysokú cenu, ale to aj platíme chytrákom, čo nás ovládajú a takisto im všetko naivne žereme, všetci. Fajn myšlienka a že stredovek! :-)

Ant-Man (2015)

Ten vtip ako pridaná hodnota ma dostal. Už som nebrala záchranu sveta tak vážne a ten fuj, to je ale škaredý pes, tak to som ľahla rehotom. Super. Aj ja chcem takého psa, vymením za nášho normálneho.

Fish Tank (2009)

Silný film, reálny... sprvu vás aj napadne myšlienka, že príbeh bude smerovať k tomu, aby outsiderka, čo okrem lásky k tancu, nič nemá, vyhrala tanečný konkurz a život jej okrem kopancov ušetril aj pohladenie, ale dopadne to prekvapivo celkom inak. Trpko reálne.

Teorie tygra (2016)

Výborne urobená komédia s excelentnou myšlienkou. Ak žijete s niekým podľa jeho predstáv, ak kontroluje vaše jedlo, oblečenie, trávenie voľného času... tak žijete jeho život, nie svoj. Pokiaľ si nesplníte vlastné sny a predstavy, tak ste ani nežili. Veterinár Jan to síce neskoro, ale predsa len pochopil a po prvotnom zbabelom riešení sa v závere filmu konečne slobodne rozhodol. Hausbot bol fantastický a kocúrov nemožno sterilizovať.

Saulův syn (2015)

Najprv som bola prekvapená, že ma posledných 15 minút už tak dej nebavil a bolo mi jedno, či Saul zahučí alebo nie. Až neskôr mi došlo, že to je práve ten výsledok, ktorý je vyvolávaný v ľuďoch pobytom v koncentráku. Každému je jedno nielen to, či zahučí niekto vedľa neho, ale postupne mu prestáva záležať aj na sebe samom... Kamera fantastická, rozmazané pozadie, kde nezáležalo na tom, či je tam krv alebo ľudské výkaly a prirodzená ľudská chtivosť vidieť smrť (v obyčajné dni sa to prejavuje obyčajne na našom očumovaní obetí autohavárií na diaľnici...) je všetkou tou hrôzou všade naokolo zmenená na bolestnú apatiu umierania zaživa. Nebol tu žiaden americký príbeh lásky, nič happyendové, presne tak, ako tomu nikdy vo vojnových časoch a na takýchto miestach ani nebolo...

Starfighter - Sie wollten den Himmel erobern (2015) (TV film)

Starfighter volali piloti lietajúca rakva alebo aj výrobca vdov... Kúpa týchto rakiev bola politická záležitosť a vysoká nehodovosť sa preto ututlávala. Nemecký pilot Erich Hartmann, jeden z najúspešnejších stíhačov histórie, bol proti týmto nebezpečným strojom, ale žiaľ, ako to výborne ukázal film - politický záujem bol dôležitejší ako smrť 116 pilotov. Dvojnásobná nadzvuková rýchlosť lietadla a schopnosť niesť jadrové zbrane bola dôležitejšia pre Luftwaffe ako smrť 116 pilotov. Obchod bol dôležitejší ako smrť 116 pilotov... To nie je len história. To je nadčasová myšlienka filmu. Úžasný film, ktorý keby sa viac sústredil aj na špinavé pozadie, nielen na boj vdov na ich odškodnenie firmou Lockheed, dokázal by viac gradovať a nenudiť aj divákov neznalých leteckej problematiky.