Hudbu složil, slova napsal (2007)

Jako konverzační komedie by to fungovalo docela dobře, hlavní postavy byly vtipné a do rolí pasovaly. Nepříliš povedená byla ovšem zápletka a zoufale špatná byla postava hvězdičky Cory, co to bylo?

Mamut (2009)

Velké zklamání. První polovinu filmu jsem měl pocit, že se stane něco, co zásadním způsobem změní vyznění snímku nebo životy protagonistů, dokonce to i místy tak nějak "bublalo" v očekání nějaké kolize...Ty drobné dějové zlomy byly dost dobře předvídatelné a osudy postav nezanechají v divákovi výraznější stopu. Tím nechci říci, že témata odcizení, mateřského pouta a ztráty blízkých lidí nejsou důležitá, pouze toto zpracování bylo poněkud povrchní, nešlo až na dřeň, škoda.

Největší Čech - Václav Havel (2005) (epizoda)

Jasně, že je Igor Chaun trochu egocentrik a jistě se rád poslouchá, ale z jeho slov je patrná láska a úcta k Václavu Havlovi. I když možná záměrně trochu hypertrofovaná vzhledem k tomu, že dokument sloužil k jistému účelu. Poněkud trapně však působí velmi uměle stvořené setkání v kavárně Slavia. Jinak ale slušný dokument v rámci daného formátu.

Čokoláda (2000)

Troufám si tvrdit, že stav současné maloměšťácké společnosti (dá-li se to tak nazvat) se příliš nezměnil a střet konzervativistů a šosáků s někým, kdo ani nemusí revoltovat, stačí bohatě, bude-li pouze jakýmkoli způsobem vyčnívat, je častý a vždy nepříjemný. V tomto směru společnost přiliš nepokročila. Jako jakási pohádková metafora film účinkuje, už je pohled na čokoládu poskytuje přijemné stavy a chutě. Osobně jsem rád za to, že skutečně existují Venušiny bradavky, tak obtížně sehnatelné (vlastně nesehnatelné) v Salcburku, udajném městě jejich vzniku. Juliette Binoche okouzlující, jako obvykle.

Tři barvy: Bílá (1994)

Z mého pohledu nejslabší "barva", ale přesto krásný filmový zážitek. Beru to do značné míry jako nadsázku, která měla za cíl zvýraznit motivace (ačkoliv nechápu proč se Dominique s Karlem vyspala v hotelovém pokoji poté, co zjistila, že není mrtvý) a hlavně city hlavních hrdinů. Filmová zkratka vůbec nevadila, naopak nerušila popisem nesmyslností. Při druhém shlédnutí jsem si naplno vychutnal hudební doprovod.

Krátký film o zabíjení (1987)

Konečně film, který klade zřetelně a jasně formulované otázky bez toho, aby se podbízel s odpověďmi, pouze podává detailní informace. Dokážu pochopit, že formální stránka a práce s kamerou nemusí každému sednout, ale je třeba uznat, že atmosféře snímku to pomáhá a somatické obtíže se objevují velmi záhy. Fakt je ten, že samo o sobě polské (české, východoněmecké..) sídliště osmdesátých let je prostředí totálně frustruující a neutěšené. Ono se toho někde až tak moc nezměnilo, zejména v tom Polsku, to je taky třeba dodat. Scéna, kdy je hlavní "hrdina" popravován je jednou z nejsilnějších, které jsem na toto téma viděl (stokrát silnější než v Tanci v temnotách!).

Neznámý svůdce (2007)

Naprosto zoufalý děj, těžko pochopitelné motivace hlavních postav, scénáristická impotence a instantní Bruce Willis, nudný sobotní večer. Ale Halle Berry je fajn.

Zítřek nikdy neumírá (1997)

Myslím, že se jedná o nejlepší bondovku v éře Pierce Brosnana, minimálně mě se tato líbila nejvíce, úplně nejlépe řečeno mě nejméně nudila. To, co někdo má za přednost a hlavní poznávací znamení bondovek, tzn. co nejzamonatější příběh, použití prapodivných zbraní hromadného ničení, samoúčelné bond girls atd., mě nechává naprosto chladným (no, dobře, bond girls jsou v pořádku). V tomto snímku to bylo ještě snesitelné, ironie by mohlo však být více.

Anatomie lži (2009) (seriál)

Jediné, co dělá seriálek jakžtakž sledovatelným, je charisma Tima Rotha, což však na druhou stranu hodně shazuje tradičně zoufalý český seriálový dabing - v originálním znění je to o několik řádů jinde. Kdy už konečně zodpovědné osoby pochopí, že svými bohulibými úmysly ničí minimálně polovinu kvality snímků? A proč Anatomie lži? To je jeden z nejzoufalejších "překladů"! Vyšetřovací metody mi přijdu místy pitomé, ale chápu, že to je asi v rámci formátu takovéto typu seriálu nutné.

Občanský průkaz (2010)

Domnívám, že o popisované době víc řekne jedna do podrobna rozebraná událost (kupříkladu bych si dovedl představit větší prostor situaci, kdy se rodina neúspěšně pokouší o emigraci, jaké byly přípravy, pohnutky a jaké to nakonec mělo následky) než množství více či méně vtipných útržků ze života mládeže a jejich rodičů. Nevím, co je v dnešní době za trend, že ve filmech hrají neherci, vždyť co je tam špatného, když ve filmu hraje herec, který umí hrát a nevypadá u toho jako loutka (což je případ všech hlavních mládežnických hrdinů). Je to inspirace politikou, ve které většina lidí dělá to, k čemu mají profesně co možná nejdál, pak je vše v pořádku.