Valčík (2007)

Dějově košaté společenskokritické drama jedním záběrem? Možné! Adoruji! . . . Nad obsahem tohoto vizuálního tance dalo by se snad subjektivně nějak dumat, ale já věřím, že tvůrci věděli a řekli to co chtěli říct. A ta forma - já zlomyslně hledal nějakou mušku, nějaké škobrtnutí, zaváhání, nějaký přehlédnutý kablík, nějaký dvojí stín, nějaký odlesk ve vitríně nebo na podlaze, nebo alespoň ve skle brýlí - některé záběry jsem si pustil i vícekrát - nenašel! Prostě (Sokurov nesokurov) DOKONALOST! Navíc prolínání záběru v různých časových rovinách je prostě fascinující... Skvostný až hypnotizující experiment, tohle je prostě film, který bych si schutí pustil okamžitě znovu a už se míň soustředil a jen si to celé vychutnával! . . . Bravo! Capolavoro!! - - - - - (Poprvé viděno 5.7.2011 na >roztančeném prostoru< , hodnocení 48., adorující komentář zde jako sedmý - 6.7.2011)

Inventura Febia - Jaroslav Foglar a trampové (2011) (epizoda)

Jojo... Foglarovky jsme jako děcka hltali, takovou "Chatu v jezerní kotlině" jsem si po nějakých pětatřiceti letech přečetl nedávno i znovu. O Šípákách ani nemluvě... . . . Ale tenhle P. K. dokumentek - no, dvě hvězdy jen za tu pošetilost mistra F. a z nostalgie a úcty k stáří... - - - A ti trapníci trampíci od Chytilky? Zalomit palce a šmytec... ;o] . . . Mír klucí a holky, hlavně aby se nepobili seveřaní s jižanama, že... Jinak ale proti vejletům do přírody a spaní po širákem bez pozérství fakt žádnej dyšputát! . . . Jedna hvězda šerifská teda z Podsázaví. Paní V. Ch. na starý kolena na trampu? Trapem pryč! . . . Howgh. - - - P.S. A k tomu inventůrnímu >reprojektu< ? Nejni taky nad ty vejvary, že pane Fenič. Můžete dál fňukat nad stavem českotelevizácké kultůry. - - - - - (Poprvé viděno kdysi dávno ještě v dobách Foglarovských v rámci projektu Genus, hodnocení a komentář zde po repete 5.7.2011 na >feničoffském prostoru< jako první - 5.7.2011)

Maria Montessoriová (2007) (TV film)

Hm, tak ještě že se film všemi těmi skutečnými postavami a událostmi jen "inspiroval"! . . . Ku výrobě snad v dobré víře didaktivní, leč mýtutvorně ulepené a přes všechnu formální načančanost a dramatické >zápletky< sterilní televizáčtiny. Pro našince odkovaného telenovelami v našem znění vše ještě umocněno uníkaným českotelevizáckým dabingem. Bída a utrpení. - - - - - (Poprvé pro nemístná očekávání protrpěno 5.7.2011 na >antimontessoriovském prostoru< , hodnocení a komentář zde jako první - 5.7.2011)

Já a moje příšera (2007)

Zaručeně pravdivá historka o tom, jak to bylo (je!) doopravdy s příšerou od Loch Ness... %-) . . . Tož na to, že jde o rodinný film - primárně určený ovšem spíše chytrým dětem - je tenhle příběh povedenou syntézou pomístních legend, tvrdé reality, hraní na vojáky, komedie, fantasy a místy i dětského horrůrku. Vše zasazeno do úžasných skotských plenérů, stylové interiéry a exteriéry staveb nevyjímaje... Jo a ten zarputilý Čerčil! Ten byl teda víc englišdog než skotskej pejsek, ale jako symbol nadvlády a zpupnosti militantního Impéria ta ráce nemohla být vybraná lépe... No ale na Skoty si Briti jen tak nepřijdou, že... ;o] . . . A k tomu všemu výtečná animace obludky a jiné speciální efekty, inteligentní scenário a v nejlepším smyslu slova dobré vše ostatní včetně hudby dělá z "Vodního koně" výtečnou oddechovku i pro dobře naladěné dospělé... Fakt, ať mě Nessí kousne do nosu, jestli mě můj čuch mejlí! :-) . . . Takže >v rámci žánru!< čtyři hvězdy bez uzardění. Na zdraví, na krále, na svobodu, na Crusoa!! - - - P.S. Jo - a je to dinolachtan! ;o[] - - - - - (Poprvé viděno 5.7.2011 na >příšerné novácké koňovizi< /už ten pitomý novočeský název zase.../, želbohu pouze s českým dabingem /ale jak vidno, film je v tuzemské dvd distribuci s původním znění a titulky - těším se!/, hodnocení 1048., komentář zde subjektivně velmi dobře naladěný jako čtyřiaosmdesátý - 5.7.2011)

Vražda v zastoupení (1987) (TV film)

Televizní inscenace (přes osobu autora předlohy trošku překvapivě už z dob oných), mající ovšem k atmosféře Zábranovy detektivky (jo, jak po listopadu najednou Šibal tvrdil, tak Škvoreckého - ale sám musím uznat, že už při četbě celé trilogie někdy v osmdesátých letech jsem nad tím dumal - totiž ta stavba, ta dikce - pravda je ovšem jen jedna, že, tak co takhle šibalsky ejhle s křížkem po funuse, Josefe?...) asi tak daleko, jako měla ta >zlatá< šedesátá k době protektorátní... Takže dvě hvězdy v zastoupení, ta druhá snad jen i za to, že svou formou film poslouží nejlíp asi jako důkaz, že za dalšího čtvrt století se českotelevizácká tvorba z Brna kvalitativně neposunula ani o píď kupředu... Nu a stran toho Jana Zábrany - tak snad se tenhle skvělý básník a překladatel (námi ponejvíce milované beatnické generace, že...) z toho všeho v hrobě neobrací... °-/ - - - - - (Poprvé viděno kdysi v dobách oných, hodnocení po repete 4.7.2011 na >jedničce< coby >zábranovsky zastoupeném prostoru< 18., komentář zde jako čtvrtý - 5.7.2011)

Matka Tereza od koček (2010)

Škoda, že se tvůrci (myslím hlavně scénář a režie) líp nevyrovnali se zvolenou formou vyprávění. Ale zase na druhou stranu (už jsem to zde vlastně u jiného polského filmu zmiňoval) jsou mi tahle současná polská filmová dramata >ze života< ve všech ohledech mnohonásobně milejší, než tušašská ukuňkaná tyjátronovelová pseudoumělecká tvorba. Tři a půl hvězdičky tedy za film - a za tu (i když d.m.s.n. ne zcela zvládnutou) formu tedy z nutnosti zaokrouhleno nahoru. - - - - - (Poprvé viděno 4.7.2011 na >prostoru pro kočku< , hodnocení 132., komentář zde jako jedenáctý - 5.7.2011)

Hranice času (2008) (TV film)

Tak ještě že je aspoň ta jedna jistota, často tak značně nejistá - čas nepočká... :-] - - - - - (Poprvé viděno 4.7.2011 euroatlantické časomíry na >časném prosotru< , hodnocení 19., komentář zde jako druhý - 4.7.2011)

Snímek napalmového děvčátka (2009) (TV film)

Nemůžu si pomoct, ale opravdu jsem nepochopil, co tímhle filmem chtěli tvůrci říct! . . . Možná měl být (je - neplánovaným) důkazem o manipulativnosti médií. Ať v roce 1972, tak v roce 2009. Tak hlavně že se mistrovi stejného 8. června o pár desítek let později povedlo nafotit tu plakající Britney Spears... . . . Dvě hvězdy tedy jen za dobové fotografie a záběry. Víc se mi to nechce pitvat, ale kdo máte možnost, projeďte si ten film znovu a znovu a konfrontujte si záběry a tvrzení v něm prezentovaná. Bláboly ve zdejší synopsi - opět v konfrontaci s filmem! - ani zmiňovat nebudu... - - - P.S. Celý film jsem i čekal, že tvůrci divákovi aspoň nastíní, o co či o jakou že to akci v ten osudný červnový den v rámci tehdejšího válečného dění vlastně šlo. Ani mě už nepřekvapuje, že nedozvěděli jsme se z ryzích fakt zhola nic... P.P.S. A ještě otázka nakonec - proč z oné "slavné" fotografie je oficiálně stále prezentován jen její výřez?! Já osobně se tedy ptám, co na tom tak >dramatickém< obrázku (skutečném!) dělají (vpravo na záběru - odstřiženém!) ti docela >vyklidnění< chlápci v uniformách, jeden z nich zrovna jako další laborující s foťákem... Vygooglete si! - - - - - (Poprvé viděno 3.7.2011 na >napáleném prostoru< , hodnocení 23., komentář zde jako první - 3.7.2011)

Kiwi! (2006) (studentský film)

Copak Kiwi! Ten se čtverák neztratí... ;o))) . . . Tož čtyři slzky, na pátou to ale i přes pointu d.m.s.n. ve vší pošetilosti nestačí... - - - P.S. Pro poletuchy poetické k provětrání křídel a myslidel ejhle zde: http://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs - - - - - (Poprvé viděno kdysi v letu na YouTube, po repete 1.7.2011 hodnocení 921., komentář zde v cukuletu jako stočtvrtý - 1.7.2011)

Mnich a ryba (1994)

Další páně de Wita lehce satirické podobenství na téma lidské pošetilosti a na pohled marného snažení, směřujícího však za odměnu možná až do jakési nirvány... Nebo že by to v realitě byla spíše >nervána< ? ;o] . . . Každopádně jak u mistra de W. zvykem - animace je skvěle vkomponovaná (jo, musíte se soustředit a vnímat!!!... ;-) do rytmů hudby Serge Besseta na motivy sonáty "La follia" italského barokního skladatele, houslisty a dirigenta Arcangela Corelliho (zdá se, že W. má k tomuto skladateli vskutku vřelý vztah ;-) a ve výsledku vytváří jakýsi až žertovně mysteriozní zážitek... - - - P.S. Pro pošetilce k malému úletu zde: http://www.youtube.com/watch?v=CXfCNE5P6tM&feature=related - - - - - (Poprvé viděno 30.6.2011 na YouTube, hodnocení 80., komentář zde jako dvanáctý - 30.6.2011)