Cestománie (1999) (seriál)

Hahaha, tohle že má 78%.. Viděl jsem už spoustu dílů, jen tak, když to šlo v televizi, a některé jsem i cíleně sháněl, když jsem se chtěl do oné země podívat. Nemůžu ale vůbec říct, že by tento pořad byl můj šálek kávy. Osobně mi vadí hlasy jak Vladyky, tak Štěpánové, všechny ty jejich rádoby vtipné dialogy, ale uznávám, že to je subjektivní dojem. Každý díl, i z té nejexotičtější země, připomíná svým hutným hudebním doprovodem záznam z diskotéky. Celé je to vůbec na můj vkus dost klipovité, chybí hlubší pohled na detaily, a po skončení mám pocit, že jsem neviděl vůbec nic, a už vůbec ne to, co jsem se chtěl dozvědět nebo jen vidět. Párkrát jsem si už říkal, že tohle dlouholeté monstrum by mohlo časem vyspět, ale ono je to stále stejné, i když ostatním se to asi vážně líbí. Za sebe ale můžu říct toto: Češi prostě neumí dobré cestopisy, a když je možnost, raději sáhnu po něčem zahraničním.

NON-STOP (2014)

Už dlouho jsem neviděl krimi, kde bych podezříval všechny, ale nejvíce samotného Liama :) O nevydařeném konci zde píší všichni, ale ono se to stejně nakonec dalo čekat. Pan herec je, zdá se, pro tento typ snímků jako stvořený, a já se nemůžu dočkat na další thriller s jeho hlavní rolí.

Pod kůží (2013)

Občas mám pocit, že zdejší osazenstvo se dívá na úplně jiný film. Tedy film, toto zvláštní dílo je něco jiného než film. Spíš psychedelický videoklip. Jediný důvod, proč jsem na něj koukal, byla hlavní herečka, která je opravdu velmi hezká. Ale koukat na něco, kde většinu filmu hlavní herečka jezdí v autě, a zkouší sbalit náhodné muže, aby je pak (podle oficiálního textu distributora) unesla na svou planetu... Tady musím dát spoiler: Žádné pohledy na cizí planetu nečekejte, jen oběti naložené do jakési želatiny, z které je pak jejich vycuclé maso posíláno zřejmě červí dírou na onu planetu, která je znázorněna jen její hvězdou. Asi největší obrat nastane, když se mimozemšťan chce zcela ztotožnit s lidmi, ale zjistí, že pro pohlavní styk nemá asi dostatečně vhodný otvor... O hudbě, nebo co mají být ty zvuky zač, se nemá ani cenu zmiňovat, je to něco strašného. Mám rád sci-fi, a čekal jsem pecku, ale tohle tedy vážně ne, sorry...

Joe (2013)

Smutné a depresivní. Po shlédnutí filmu jsem se otřásl, a děkoval bohu, že jsem se narodil v čechách, a ne mezi americkými vidláky. Nicolas Cage byl pro hlavní roli jako ušitý, i atmosférou mi to místy připomínalo 8mm, z kterých ta zmar a bezútěšnost také páchla na 100 honů. Je to ten typ filmu, který vám zůstane v hlavě a jen tak ho nevyženete, včetně nějakého toho skrytého poselství.

Stalingrad (2013)

Velké zklamání pro mě a nejspíš velký průser pro ruského režiséra, který se nestyděl dát filmu takový název. Takhle sprznit nejvýznamnější vojenský střet 20.století... Ono to není na koukání špatné, hodně scén je opravdu dobrých, 3D je vynikající, ale celé je to prolezlé debilními matrixovskými efekty, kterých je tolik, že jsem často nevěděl, jestli je scéna stále zpomalená, nebo je to už normální rychlost. Navíc ty 2 romance, které se vlečou celým filmem, jsou tak natahované, až jsem u toho zíval. Ono už ale od začátku bylo zřejmé, že se bude hrát na city, a taky že hrálo, i když tak nějak jiným, ruským způsobem, který mi byl snad ještě odpornější než ten americký. Na "Nepřítele před Branami" neměl tento snímek, natočený v zemi, kde se to stalo, ani náhodou..:(

Wolf Creek 2 (2013)

Pozor: Obsahuje spoustu spoilerů. Zhruba před 10-ti lety vzniknul v pro nás exotických končinách zajímavý survival snímek Wolf Creek, který se mi velice líbil, hlavně pro svoji dusnou atmosféru. Už si nepamatuju, co z příběhu bylo skutečně podle skutečných událostí, a co byla čistá fikce. Chování a způsoby zabijáka byly ale dost přesně okopírovány od skutečného australského vraha jménem Ivan Milat, který si v současnosti odpykává doživotní vězení. Od dvojky jsem nevěděl pořádně co čekat, ale nyní i přes zdejší hodnocení můžu s klidem říct, že na jedničku to nemá. Vypadá to, jako vznik nové série Pátek 13., kdy Jasonovi vždy ke konci uštědří nějakou smrtelnou ránu, on se ale probere a jede dál. Zde v jedničce to byl průstřel krku, teď ve dvojce to byla pořádná jeba špičatým kladivem do lebky. Kvíz ve stylu řezání prstů byl zajímavý, za to dávám tak půl hvězdičky. Zbytek za australskou přírodu, a nebýt super cool efektivního zabíjení klokanů, dal bych i o hvězdičku víc.

Akumulátor 1 (1994)

Shlédnuto na Seznamu v rámci filmových střed. Už při prvním uvedení v televizi jsem si jako děcko všímal v té době neobvyklých efektů použitých při natáčení. Ale nyní, po téměř 20-ti letech, musím ocenit skvělou práci kamery, různých experimentů - pohled přes žárovku, vrtání zubu, hlemýždi, píchání jehlou, letadlo.. z tohoto pohledu jde o zcela vyjímečný český film. Vlastně si vzpomínám, že různé makropohledy byly vidět i v seriálu Křeček v noční košili, ale Svěrákův film posunul hranice mnohem dál, a myslím že dodneška ho žádný podobný nepřekonal. Možná je škoda, že ho nenatočil tak o 10 let později, protože co si vzpomínám, tak i přes bombastické reklamy to tenkrát moc lidi nepobírali.. Doba vzniku bývá problém nejen u některých filmů, ale i u různých vynálezů, jak je známo. Ze scénáristického pohledu je film jednoznačná komedie, s vloženou vážnou myšlenkou (to co děláš druhým, se ti vrátí). Scéna v letadle, kdy se Labudovi povedlo zavřít dveře, a s každým si gratuluje, mě dostala do kolen :) Svěrákův humor ála Jáchyme hoď ho do stroje, je cítit na každém kroku, a tenhle humor můžu. Taky je škoda, že nedošlo na pokračování..

Elysium (2013)

No teda.. na Elysium jsem se moc těšil, hlavně proto, že režisérův předchozí District 9 se mi šíleně líbil. Bohužel to, co jsem shlédnul, bylo veliké zklamání. Scifi sice ano, efekty super, všechno je to moc hezký, ale.. Já se těšil na pořádnou scifi s myšlenkou. Nějaká myšlenka tam sice je, ale všechno to kazí až přehnaná akce, až moc a moc záporáků, a věci, které mi přišly vyloženě k smíchu. Takže Neille Blomkampe - s tvým dalším scifíčkem ať ti raději opět pomůže Peter Jackson, aby to diváka i bavilo.

Nic nás nerozdělí (2012)

Tsunami je sice natočené výborně, ale následné vzájemné hledání rodinky je už celkem nuda, jelikož divák to už všechno ví od půlky filmu. Je to prostě přecpané patosem, vše se točí kolem šťastné rodinky, a lidé okolo co neměli tolik štěstí, jsou bráni dost okrajově. Místo srdceryvných objímacích scén bych uvítal větší náhled na osudy těch ostatních, například i Thajců. Jinak je to ale natočené moc hezky, což však mě nestačí. Dávám spíš 2 a půl hvězdičky, takže zaokrouhleně nahoru.

Náklad 200 (2007)

Tento film jsem si sehnal kvůli zajímavému popisu, byl jsem zvědavý na atmosféru ruských let 80-tých, a čekal jsem nějaké objasněné hrůzy s oním nákladem 200. Ono to bylo ale všechno jinak. Dostalo se mi tragikomedie plné toho nejčernějšího humoru (ano, já se doopravdy popadal smíchy za břicho), ale ono to všechno bylo pravé - počínaje až komicky hnusnými interiéry/exteriéry (ulice, chodby, klub, Leninsk, pití piva/vodky/čehokoliv ze sklenic od okurek), a typickou ruskou mentalitou (u které se uchechtáváte už jen z její podstaty) konče. Nečekanost zvratů a šílené věci doprovázené ledovým klidem zúčastněných, včetně několika psychopatů mi připomněla rané filmy od Petera Jacksona, s kterými se toto dílo dá skvěle porovnat (Braindead, Bad Taste), ale na rozdíl od nich bylo toto dílo natočeno podle skutečných událostí! Mimochodem hlavní záporák mi zase připomněl vzhledem i povahou pana Malého v českém filmu Pouta, kde hrál podobného psychouše, dokonce i v podobném období (první polovina 80-tých), to ale komedie nebyla ani omylem. Zkrátka a dobře, je to zvrácené, šílené, a slabším povahám nelze vůbec doporučit (a ženám vůbec ne), ale zároveň je to famózní, a lepší sondy do ruské totalitní duše snad být ani nemohlo.