Milujte svého zabijáka (2002)

Nemám rád televizní estrády, zvlášť toho stylu co byl ve filmu, a nevyhovuje mi ani styl, jakým byl film udělaný. Přesto jsem se na to podíval, kvůli Kaufmanově scénáři. Je škoda, že to nerežíroval opět Spike Jonze, protože kaufmanův potenciál tam byl cítit na každém kroku. Cítit ano, ale většinou nevyužit. Pan režisér Clooney, který má zřejmě pro tento typ snímků jen minimální cit, si to prostě točil podle svého, a podle toho to taky tak vypadá. 3x škoda.

Kong: Ostrov lebek (2017)

Tak tenhle King-Kong, schovaný na neobjeveném ostrově, věčně zahaleném bouřkovými mračny - to je konečně něco! Je to především vizuální pastva pro oči, a 3D verze to ještě znásobuje. Souboj Konga s Lebkolezem (nebo jak je nazval) - podle mě jedna z nejzdařilejších počítačově generovaných bitek. Jinak samozřejmě divák nesmí brát v potaz nelogické věci - jakože kde se vzalo to množství vrtulníků z relativně malé lodi. Ale tento film není o přemýšlení. Tento film je ke koukání. Je tam i potitulková scéna, naznačující něco dalšího. Bude pokračování?

Vůně zločinu (2013) (seriál)

Zatím viděno pár dílů. Nelze upřít zajímavé nápady a skvělé zpracování, ale ten teatrální styl a herci někdy.. Ukrajinští filmaři se možná musí naučit, že méně je někdy více, a že než velkolepé triky je často důležitější mimika herců, a ne pozérů :)

V kůži Johna Malkoviche (1999)

//POZOR SPOILERY!// Geniální magořina, na kterou se vždycky rád znovu podívám. Jestli někomu chybí u romantických filmů více intimity, tak tady si jí užije až přehršel, protože podstatnou část filmu stráví v těle pana Malkoviche - reálného amerického herce. Ten je nejprve ovládán střídavě zneuznaným loutkovým umělcem nebo jeho manželkou - latentní lesbičkou, která se z nedostatku lásky obklopuje všemožnými zvířaty, a nakonec entitami v podobě gerontů touživšími po věčném životě, kteří takto žijou v různých tělech už bůhvíjak dlouho. Ano, tato mimořádně ujetá scifi psychotická komedie je především o egu, touze a lásce, podobně jako jiné Kaufmanovy filmy - Věčný svit neposkvrněné mysli nebo Adaptace. Je jen škoda, že není víc takových podobných filmů, ale pan režisér Kaufman je jen jeden.

Mongolsko a Sibiř: Útěk za dobrodružstvím (2019)

Mohlo to být zajímavé. Ale sledovat, jestli projedou ten nebo ten prohnilý most přes nějaký sibiřský tok, nebo co udělat s prasklou poloosou, to je tak na 10 minut. Dovedl bych si to představit v mnohem záživnějším formátu, a to i včetně té uječené slovenky :) Například pár slov o tom, kde se zrovna nachází, když se někde brodí, to by nestálo vůbec nic. 2 hvězdičky jsou ještě z milosti, za úsilí co to muselo stát.

Vodní svět (1995)

A mně se to vždycky líbilo. Dokonce teprve nedávno jsem zjistil, že existuje i prodloužená verze, na kterou jsem se s chutí také podíval. Jasné, bungee jumping na konopném laně ze vzduchobalónu je děsná pitomost, zatopená Denali v úvodu jakbysmet, ale lépe hodnocené filmy mívají blbostí kolikrát mnohem víc. Postapokalyptičňáků na souši je habakuk, Mad Maxů je už taky dost, ale film ze zatopené budoucnosti je pořád jenom jeden. Kromě toho ten Costnerův katamarán byl naprosto boží :-) Doufám, že někdy vznikne alespoň volné pokračování.

Potomek (2019)

Jsou horory, které budují na atmosféře, hereckých výkonech, vypiplaném ději, a občas i na šokujícím rozuzlení. S malým rozpočtem a velkou šikovností jde natočit i celkem pozoruhodné dílo. A pak jsou takyhorory, které se na to všechno vykašlou, mají průměrný scénář, děj, pointu spíš mizernou, ale zato stavějí na čistokrevném a zcela samoúčelném HNUSU. Zvlášť díky závěrečné části (to předtím byla jen nekonečná nuda) můžu toto dílko s klidným svědomím zařadit mezi humusárny typu Srbský film. Někteří jedinci možná tento typ přímo vyhledávají, ale můj šálek kávy to tedy rozhodně není.

Králové videa (2020)

Vítejte v době pekla. V době prvních domácích kinoprojekcí, kdy se pár nadšenců a chytráků rozhodlo provádět kšeftíky jménem rychlodabing, aby jazyků neznalí, ale za komunistů ti movití, a po revoluci i méně movití občané mohli na svých superdrahých videopřehrávačích shlédnout s českým zněním západní filmové trháky, které kolikrát totalitní cenzura odmítala v našich kinech vůbec vysílat. Že šlo o strašlivé mazanice bůhvíkolikáté kopie, s ještě strašlivějším rychlodabingem někoho, kdo jen uměl trošku anglicky, to nikoho moc tenkrát netankovalo, hlavně že to nějak bylo. Peklo jménem VHS, trvající do hlubokých 90tek, skončilo s tím, když se světoví šéfové tohoto odvětví konečně smilovali a uvedli DVD-Video, a ještě víc, když se objevily i první úsporné kodeky, s kterými se dalo celé DVD pokoutně převést v koukatelné kvalitě na jediné cédéčko, které šlo zase po pár dalších letech přehrát i na dvd přehrávačích a dalších zařízeních, a nejen na z počátku drahých výkonných PCčkách. Pro připomenutí specifikace VHS: Plné rozlišení (tedy i to, co nebylo vidět, a bylo schované za krajem obrazovky) by se dalo na dnešní podmínky přepočíst jako 335×576 jasových pixelů a 40×576 barvových pixelů. Čtete správně, celých 40 barevných bodů na 1 televizní řádek. Na krajích schovaný. Za ideálních podmínek. A těch dosahovaly jen ty nejlepší originálky. Každou kopií se toto "rozlišení" rapidně zhoršovalo. Jak vypadala taková dvacátá kopie, to už si snad ani nejde představit, a že jich bylo. I tak se najdou někteří obzvlášť šílenci se zvláštními sklony k masochismu, kteří si tyto kazety stále pouští, a dokonce si vedou celé sbírky...

Dej si pozor! (2016)

Člověk v ohrožení života by se minimálně převrátil s židlí na zem, aby se vyhnul trajektorii plechovky, nehledě tisíce možných způsobů, jak vyřídit malého psychouše. A místo komedie je to prostě jen další blbost, bazírující na úspěšné komedii a mnohem lepším Americkém psychu. 2 hvězdičky za atmosféru a snahu o chytré nápady, které by však v reálu nefungovaly.

K zemi hleď! (2021)

Vrtěti psem v trošku lepším podání, a skvěle reflektujícím současnou covidovou dobu, kdy se i někteří politici nechají strhnout trolením na sociálních sítích k prapodivným krokům. Ženská narážka na Trumpa, který na covid doporučoval kloktat Savo, byla též vynikající :) Člověk si při shlédnutí snímku skoro přeje, aby sem vážně nějaký velký balvan dopadl, aby vymýtil lidskou blbost už jednou provždy :-) Na mě je to ale zase až moc ukecané a přehnané, a třeba DiCaprio mi v té roli moc neseděl. Zábavné to je, to ano, ale méně je někdy více. Film má scény i během záverečných titulků (ta s přistáním byla podle mě nejlepší), a také jednu úplně potitulkovou scénu. Za mě lepší 3. Po příštím shlédnutí možná změním na 4, ještě uvidím.