Vyprávěj (2009) (seriál)

Nejsem seriálový typ, i když tento mě chytnul - ale pouze z důvodu dobře zmapované historie od šedesátých let až do sametové revoluce. Každý díl je vlastně takovým mementem nějaké významnější události našeho státu v době normalizace, a česká televize k tomu vždy použila své vlastní okomentované záběry. Ale co zbytek? Jestli mám dát dokumentové části za 5, tak ty ostatní mají 1 až 2 hvězdičky, protože rodinná dramata propletené způsobem, že ten spí s tamtou a její manžel zase s tamtím mě moc nebere. Co je však asi úplně nejhorší, je totálně zbabralý kompars a zprasená práce maskérů. Z 10-tileté Zuzky vyroste přes noc 30-tiletá rašple, které má být asi 15, a k tomu všemu neumí tu 15ku ani hrát - i když mi jinak paní Vágnerová nevadí, ve Zdivočelé zemi byla fajn. Ale toto nebylo evidentně pro ní. Honzík se v pubertě stane z vychrtlíka tlusťochem s velkou hlavou, aby se stal za pár let opět hubeným.. Ostatní herci kteří jsou už na začátku dospělí vypadají stejně i v posledním dílu, i když je tam rozdíl 25 let.. A ať mi nikdo netvrdí že to líp nejde, viz třeba pan Hanzlík v Cirkusu Humberto, kde v průběhu času bylo jeho stáří krásně nakamuflované, a to byl prosím tento seriál natáčen v totalitní době, o které Vyprávěj pojednává. I přes tyhle chyby nejde o úplný odpad jako např.Ulice, dá se na to koukat - ale jak říkám, hlavně kvůli té historii.

Kronika (2012)

Přiznám se, že mám už plné zuby těchto handycam fimů. Ne, že by to bylo špatné, dokonce to bylo i dost originální, a vcelku cool - kdo by nechtěl mít tyto schopnosti. Minimálně pro cestování by byly velmi praktické. Pobavilo mě, že hlavního hrdinu zbalila na večírku snad nejošklivější holka, jaká tam byla, a ona se pak diví, že ji za to po.. :) Pomsta Andrewa společnosti se splnila jen v případě třídního kruťáka, kterýmu vyndal pár zoubků, jinak je závěrečné finále dost chaotické, popálený hrdina se změní v nemyslící zombii. Zvláštní je, že při tom asi opravdu nikdo nezemře, i přes ty tuny skla, betonu a asfaltu lítající všude kolem. Když to všechno sečtu, je z toho vcelku zábavná jednohubka na jedno odpoledne - a větší ambice si film snad ani dělat nemůže. Jinak tu všichni omílají povedenější Cloverfield, ale zkuste se podívat na norský Trolljegeren, ten se mi zdá ještě o třídu lepší.

Líbáš jako Bůh (2009) odpad!

Přiznávám se, že film jsem neshlédnul celý, nejspíš proto že jsem to po nějaké chvíli odmítal celým svým tělem - byla to povinná projekce v autobusu. Vyznání lásky v podání paní Magálové vypadá neskutečně, včetně všech jejích ostatních keců, Issová tam působí ne jako pěst na oko, ale přímo drát do oka. Všechny dialogy a scény do chvíle, než jsem otočil a přilepil hlavu směrem k okýnku, spolu s nasazením mp3 na mé trpící sluchovody, působily vskutku idiotsky.. Paní Poledňáková by to měla zabalit, zjevně má už pokročilého alzheimera a zapoměla že by měla už radši přestat točit. Jenom je mi líto Oldy Kaisera, že do téhle sračky šel, ale aspoň si to polepšil v Habermannově mlýnu. EDIT: Pro ty, kteří film brání že je to prý komedie.. tak možná ano. Pro slepýho a hluchýho debila. Normální člověk tohle nemůže shlédnout. A že prý milion shlédnutí, komerčně velmi úspěšný? Možná to vypovídá o duševní prázdnotě našeho národa? Má cenu si vůbec dál kazit náladu a přemýšlet o tom..?

Kontakt (1997)

Pozor, obsahuje SPOILERY! Viděno kdysi v české televizi, a už tenkrát jako pubertálního spratka mě tento film dost oslovil. Nedávné znovuobjevení mě jen utvrdilo v tom, že se jedná o jedno z nejlepších sci-fi vůbec. Pro někoho možná dlouhý film, ale podle mě je to tak akorát, protože uvedení charakterů, náhled do problematiky financování "pseudovědeckých" projektů jako je SETI (který skutečně existuje), nepodařený první pokus, a po dalším testu obhajoba že let červí dírou proběhl, ač neexistuje důkaz. Škoda že náhledy do galaxie nebyly během průletu delší. Celý film je postavený na reálných možnostech, že toto se může takhle nějak stát - aneb povinná podívaná pro hledače mimozemských civilizací. Mimochodem Jodie Foster je výborná, a díky tomuto filmu je má oblíbená herečka.

Červená Karkulka (2011)

"Babičko, proč máš tak velké oči? A babičko, proč máš tak velké ruce..? A babičko.." Do této snové scény jsem si myslel, že film si vypůjčil název ze známé pohádky jakýmsi nedopatřením. Po tomto jsem pochopil, že to myslí vážně.. a to smrtelně. Ve filmu není ani náznak parodie, natož snad humoru. Hlavní hrdinové vypadají tak debilně a nevhodně, že už to snad víc nejde. Ale nejen to - počínaje dějem, přes zmíněné herce, kulisy, prostředí, hudbu, závěrečné rozuzlení.. takže vlastně vše. Co to mělo vůbec být? Ještě k té hudbě - vesnická oslava ve středověké vesničce jakoby z oka vypadla psychedelické party z Matrixovského Siónu. Dávám hvězdičku za vlkodlaka, ten jediný se poved.

Ulice (2005) (seriál) odpad!

V týdle megalomanský srágoře nevidím jediný přínos, jen zbytečně vyplincanou energii, jak lidskou tak materiální.. I ti důchodci můžou koukat na 100x lepší seriály. Edit: A kdyby někdo nevěřil, tak pár dílů jsem viděl, byl jsem svědkem jakýchsi křečovitě vložených poselství do scénáře, něco jako výchova národa? Novou? Panebože Novo, proč už proboha nezkrachuješ? Proč z něčeho trapnýho děláš ještě něco trapnějšího?.. fuuuuj

Království zvěrstev (2010)

Očekával jsem akční drama z jedné zločinecké rodiny, a shlédnul jsem víceméně psychologický film. Film se vleče, hlavně z počátku neuvěřitelně pomalu. Hlavním hrdinou je mladík, který vypadá a chová se jakoby neuměl do pěti počítat. Kdo to vydrží až do konce, nebude toho litovat, protože vše se postupem času více vyjasní, a po skončení filmu jsem měl o čem přemýšlet. Každopádně málo akce, navíc možná záměrně umístěné na nelogických místech, a nepřesvědčiví herci, proto dávám zatím jen za 3.

Tmavomodrý svět (2001)

Na české poměry neuvěřitelně dobrý film. Přestože natočený již před deseti lety, podle mě se jedná o nejlepší český porevoluční počin.

Zakázaná zóna (2010)

Film s tak slibným názvem by si zasloužil víc než pár záběrů chapadel v noci + jedno rande dvou chobotnic. Čekal jsem scifi, příšery, místo toho jsem shlédnul hodně vlažnou romanci s odpudivým chlápkem, a ženskou co má stále stejný výraz. Momenty, kdy se má divák bát, jsou spíše trapné. Rovněž vysvětlení vzniku příšer je dost přitažené za vlasy. Jediné co stojí za zmínku jsou záběry zničených budov. Ale že by to mělo být podobné Districtu 9? Tak tohle tedy ani náhodou. Během filmu jsem usnul, což se mi nestává tak často. Jeden a půl hvězdičky.

Avatar (2009)

Co si budeme vyprávět, příběh je spíše pohádka, kdy dobro vítězí nad zlem. Co dělá Avatar Avatarem, je nádherný vizuální look, navíc ve 3D. Tento film způsobil novodobou 3D mánii, a dle mého je to zatím nejlépe natočený 3D film, a ještě dlouho bude. Můj dojem je umocněný prvním shlédnutím v Imaxu na Floře. Rád se na něj podívám znovu a znovu, abych se nechal unést vzdáleným světem Pandory, a snil, že kdesi ve vesmíru jsou možná podobné světy, přičemž lidstvo jednou dospěje do takové fáze, že nebude problém tyto světy objevit :)