VALL-I (2008)

Pravdu povediac, absolútne som nevedel, čo mám očakávať od tohto animáku, pretože v kine som videl iba nič nehovoriacu upútavku. O to väčšie prekvapenie ma čakalo. Wall-e je iný ako ostatné animáky. Hlavne je takmer bez slov. To je dnes pri ukecaných pandách,lemuroch a inej hávede veľká výhoda, aspoň pre mňa. Zmena je život. Wall-e má veľké posolstvo. Wall-e má veľké a dobré srdce. Wall-e je sci-fi.Wall-e je romantika,akcia i dráma. Wall-e je vtipný. Wall-e je nádherný. Ocenenie ako najlepší animák mu právom patria. Ale je pravda aj to, že ocenia ho skôr starší ako deti, ale mojim sa páčil. Aj Évvaaa...! Dúfam, že nakoniec získa aj oscara. Film 10/10.

Krvavá laguna (2007)

Slušný nízkorozpočtový hororík, ktorý vsadil na atmosféru a strach číhajúci pod vodou. To, že krokodíla uvidíme len občas, je len plus. Herci odviedli to čo mali a film vám určite pripomenie, že výlet loďkou v takýchto miestach určite nie je najlepší nápad. Film za slušné 3 disky a niečo naviac za nevtieravosť a snahu ukázať veci tak ako sa dejú, vierohodné dialógy a reakcie. Stupídne, často až nereálne jednanie postáv, to je jedna z veci, ktoré ma dokážu pri takýchto typoch filmov najviac vytočiť. Toto je ukážka slušne odvedenej práce. Za málo peňazí veľa muziky. Film 7/10.

Šepot (2007)

Jedna z variácií na slávny horor Omen, o zlom chlapcovi s pekelným pohľadom... Vcelku slušné, hoci nie hviezdne herecké obsadenie, ktoré sa nestratilo v tomto temnom hororíku, ktorý vsadil na atmosféru opustenej chaty v lese a partiu troch chlapíkov a jednej ženy (áno, Sarah z Prisonbreak), ktorým nevydarený únos priniesol pre nich, ale aj diváka zásadnú otázku. Kto je čí rukojemník? Najslabším článkom tohto filmu je práve démonický chlapec, ktorý mal mať pekelný pohľad, ale bohužiaľ nemá. Najviac mi liezla na nervy tá jeho múdrosť a predpovedanie všetkého možného, len nie vlastného osudu. Damián zo slávneho filmu Omen v postate neprehovoril za celý film. Stačil jeho pohľad, démonická hudba a husia koža naskakovala automaticky.Tu to akosi nefungovalo. Kto nečaká priveľa, môže byť spokojný. Film 6/10.

Kung Fu Panda (2008)

Ďalší výborný animák. Tieto premakané rozprávky sa dajú pozerať dookola. Už samotný názov je poriadny ťahákom a tvorcovia tú srandu aj naozaj plnia. Tučná, nemotorná a ukecaná panda je fakt vtipná. Pre mňa osobne je najlepšia scéna objavenie tréningovej metódy pri chrústaní koláčikov, ktoré si schovala opica. Náhody neexistujú... Film 90%.

Sněžní andělé (2007)

Hlavný problém tejto drámy, ktorá rozpráva dva príbehy je, že príbeh zoznamujúcich sa tínedžerov dostáva väčší priestor ako dráma odohrávajúca sa medzi rozvedeným párom, ktorým šťastie nepraje. Každý z týchto príbehov osobitne funguje, ale spolu to už nie je ono. Škoda, že režisér nedokázal podať túto drámu celistvejšie, pretože herecké výkony sú slušné a takto tá námaha ostala niekde na pol ceste. Film 6/10.

Tucet špinavců (1967)

Na svoju dobu mimoriadne vydarený vojnový film, s výborným hereckým obsadením. Sympatický L.Marvin, hviezdny Ch.Bronson a mladučký D.Sutherland a mnoho iných, pochopiteľne nie každý z 12 trestancov mohol dostať dostatočný priestor, pretože vo filme má miesto ešte ďalších niekoľko dôležitých postáv. Napriek tomu máme prehľad, v deji sa napriek množstvu postáv určite nestratíte. Prvá výcviková a zoznamovacia hodina je výborná, ale kvalitou nezaostáva ani druhá polovica filmu, kde už idú chlapci naostro. Q.Tarantino už dlhšiu dobu sľubuje remake tohto filmu, ktorý si o to doslova pýta. Kto videl a vie si predstaviť dnešnú kvalitnú realistickú akciu alá vojak Ryan, musí mu byť jasné, že sa máme na čo tešiť. Film 8/10.

Lovec draků (2007)

Áno, pre mňa je tento film jedným z najväčších prekvapení tohto roku. Film, ktorý prišiel potichu, bez reklamy, dokázal vo mme po dlhej dobe opäť vyvolať pocit, že pozerám FILM, že doslova hltám príbeh a užívam si každý záber filmu. Niet pochýb, že režisér nemal žiadne komerčné úmysly a očaril ho príbeh, ktorý sa snaží rovnako očarujúco podať. Hudba je nádherná, exteriéry pred i po ruskej invázii sú zvládnuté na jednotku. Herecké obsadenie to je kapitola sama o sebe. Detskí hrdinovia, ktorí boli vybraní ako neherci zo školy v Kábule, zvládli svoje úlohy výborne. A že bolo čo hrať, pretože títo chlapci ťahali takmer celú prvú hodinu filmu. Všetci ostatní boli samozrejme výborní tiež, zaujme hlavne predstaviteľ hlavnej úlohy/Amir/ ,ktorého poznáme z filmu Let 93, kde hral jedného z teroristov.DVD obsahuje otitulkované bonusy a krásny trailer. Silný príbeh je to, čo sa v dnešných filmoch ťažko hľadá.Tu som ho našiel a som za to vďačný.Film 10/10.

Zkáza lodi Gustloff (2008) (TV film)

Nemecký režisér J.Vilsmaier, ktorý sa preslávil hlavne svojim asi najlepším filmom Stalingrad, natočil film o pravdepodobne najväčšiej námornej tragédii, pri ktorej zomrelo okolo 9000 ľudí, prevažne civilistov a hlavne žien a detí. Čítal som kratučkú zmienku o príprave tohto filmu asi pred dvoma rokmi, tuším v Cineme a potom dlho nič, až zrazu úplne potichu vyšiel na DVD. Keď film s takou silnou témou vyjde tak potichu, zvyčajne to znamená prúser. No,je aj nie je. Jedná sa o televízny film o dĺžke 180 min., ktorý je rozdelený na dve časti. Na prehrávači zvolíte buď samostatný diel, alebo prehrať obidva naraz. Postavy a charaktery sú slušne prepracované, pár davových scén, kratučká scéna s ruskou ponorkou a potápanie lode, pri ktorých davové scény určite ovplyvnil rozpočet. Miestami máte pocit, že Titanic mal niekoľkonásobne viac pasažierov, ale opak je pravdou. Film z vás nakonci dokáže vytlačiť emócie hlavne z dôvodu, že ste venovali postavám a filmu tri hodiny. Či sa to dalo urobiť lepšie s obmedzeným rozpočtom pre televízny film, neviem, ale ako lekcia z histórie to cekom stačí. Ako už niektorí spomenuli ,vo filme mi chýbala dohra, kde kapitán lode bol tri dni po potopení zastrelený na príkaz Hitlera, ktorý neskutočne zúril. No bodaj by nie... Slabšie štyri. 70%.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Nádherne silný príbeh s J.Nicholsonom vo svojej životnej úlohe. Chytrý darebák ako nováčik v zariadení pre duševne chorých, ktorý dokonale rozvráti zabehnutý systém liečby. Tak ako si postupne získava srdcia pacientov, tak si získa aj vaše. Oskarový film, na ktorý sa ťažko hľadali peniaze (dnes tomu ťažko uveriť), preto ho urobili ako nízkorozpočtový. Zverili ho do rúk šikovnému, no vtedy ešte neznámemu M.Formanovi. Všetci vieme čo nasledovalo. Vznikol jedinečný film, na ktorý sa nezabúda.Nadčasový a jeden z najlepších filmov aké kedy vznikli.Film 100%.