Vincentův svět (2004) (seriál)

Seriál bez deja, ale s poriadnou porciou zábavy.

Ve jménu krále (2007)

Lord of the Rings cez kopírák. Uwe zase niekde zohnal prachy a natočil to o čom si myslí, že zvláda najlepšie - film inšpirovaný úspešnou počítačovou hrou. Dungeon Siege je podľa mojho skromného názoru trápnym pokusom o zvrhnutie Diabla 2 z trónu akčných RPG a jeho filmová verzia nie je o nič lepšia. Scenár je hlúpy, dej sa nezmyselne vlečie, objavujú sa tu absolutne zbytočné postavy, ktoré to celé trápenie predlžujú a na konci jednoducho vyfučia do stratena. Musím však podotknúť, že pár momentov sa predsa len podarilo. Na Stathama sa dá celkom pozerať, aj keď kung-fu do fantazy nejak nepasuje. A bojové scény v lesoch sú celkom slušné a zaujímavé. Trochu sklamaním je Liotta, ktorého mám celkom rád, ale za jeho výkon v tomto filme si pochvalu nezaslúži. Fanúšik hry si to asi vychutná, normálny divák to pravdepodobne do konca nevydrží.

Malý velký muž (1970)

Geniálne jednoduché a geniálne zároveň. Hoffmanov výkon si zasluhuje najhlbšiu poklonu. Nie je jednoduché predviesť v jednom filme kompletnú paletu ľudských emócií a neprehnať to ani v jednom prípade. Z vedľajších postáv je nutné vyzdvihnúť hlavne výkon Dan Georga. Jeho hlášky sú proste nezabudnuteľné a utkvú v pamäti na veľmi dlhý čas. Z objektívneho pohľadu je však nutné podotknúť, že indiáni sú tu vykreslovaný až príliš pozitívne a v celom filme nie je výrazná kladná biela postava, teda okrem hlavného hrdinu.

Stopaři (1956)

Jeden z najlepších westernov vsetkých čias, s Waynom v jeho najlepších rokoch. V našich končinách trochu neznámy a pri best off zoznamoch často trestuhodne ignorovaný skvost. Po scenáristickej stránke absolútne geniálne a nadčasové.

Kancl (2005) (seriál)

V súčasnosti ide spolu s 30 Rock o to najlepšie čo sa v Amerike točí. Na celom seriále nie je jediná vec, ktorá by sa dala kritizovať. Scenár, herecké obsadenie a výkony, kamera a réžia s prehľadom prevyšuje všetko ostatné čo je v TV k videniu. Samozrejme hovorím o anglickom znení, dabing verziu som nikdy nevidel a ani po tom netúžim. Treba však podotknúť, že prvá séria, ktorá sa ešte držala UK predlohy je trochu slabšia. Pokiaľ mám doporučiť epizódu, ktorá potencionálnym divákom napovie o čo ide, tak S03E01 Gay Witch Hunt, alebo S04E09 Dinner Party.

Návrh (2009)

Priemerná romantická komédia, s minimom originálnych momentov a rutinérskou réžiou. Chémia medzi ústrednou dvojicou nefunguje a vekový rozdiel bohužiaľ bije do očí od prvej sekundy. Najvätší problém mám však s nelogickým konaním Reynoldsa. V prvých scénach je zo svojej šéfky posratý ako malý chlapček z oteckovho remeňa, o scénu ďalej sa jeho vystupovanie otočí o 180 stupňov. Zvláštny a rušivý herecký prístup.

G. I. Joe (2009)

Nebudem tu tvrdiť, že som sa nebavil. Keď sa pri filmoch tohoto typu vypne mozog, je to proste perfektný sposob relaxu. Akčné scény sú skutočne akčné a zábavné. Pre chlapov je tu Sienna a Karolína, dámy si tiež prídu na svoje. Podobne ako tohoročný Transformeri sa aj G.I. Loe nesnaží zaujať prepracovanými charaktermi, zaujímavou dejovou líniou, alebo nejakou originálnou zápletkou. Tento film je asi najžiarivejším príkladom modernej filozofie Hollywoodu. Vyberme známu hračku, alebo comics, vrazme do toho 150 mil., urobme z toho summer blockbuster a s trochou štastia sa nám náš investment 10-násobne vráti. K zvýšeniu šance na úspech tejto akcie je samozrejme potrebný režisér, s nízkou hladinou profesionálnej hrdosti, ktorý nemá morálny problém s vykrádaním svojich kolegov a film pozliepa z osvedčených scén svojich kolegov. Osobne mi to pripadalo ako kríženec Star Wars, Team America, Liga vyjímečných, Spiderman a Fantastik 4. Herecké výkony tu komentovať nebudem, žiadne som si nevšimol.

Bruno (2009)

Brüno pokračuje tam, kde sa Borat zastavil. Záchodový humor hrubšieho kalibru tu snáď ešte nebol. Je však trochu zvláštne, že to už nejak nefunguje. V prvej polovici filmu je hluchých miest povážlivo dosť a človek sa síce baví, ale v porovnaní s očakávaným ohňostrojom je to slabé. Ústredným motívom filmu je, dnes moderný, kutl takzvaných 15 minutových celebrít, ktoré bez reálnych schopností a talentu v neskutočne krátkej dobe dosahujú nevídanej popularity. Vzťah spoločnosti k homosexualite, adopčná turistika, terorizmus, svet módy a ďalšie aspekty moderného života sa tu nejak zvláštne zaplietli do vydarenej komédie. Film je však ťažké jednoznačne doporučiť každému, je tu pár momentov, ktoré slabšie povahy nemusia v zdraví ustáť.

Kancl (2001) (seriál)

Gervais - Carrell 1:1, Freeman - Krasinski 1:0, Davis - Fischer 0:1, Crook - Wilson 0:1, UK - USA 2:3. Pokiaľ by som sa mal rozhodnúť je americká verzia nepatrne lepšia. Dialógy sú trochu viac vypilované a dostatočný priestor dostávajú aj vedľajšie postavy. V každom prípade je to vynikajúca príležitosť porovnať rozdiely v prístupe európskych a amerických tvorcov.

Stmívání (2008)

Film deliaci generácie. Pokiaľ si dievča, 14-17, Gothik alebo EMO, psychicky narušená je to Jackpot. Všetci ostatný si v polovici poklepú po čele a ukončia toto trápenie. Upírov pobehujúcich po lese a hrajúcich baseball, o ktorých sa v prípade záujmu dočítate na nete len tak ľahko neuvidíte. Strata času.