• Válečný

Tobruk (2008)

Ačkoli filmy obvykle sleduji z pohodlí domova, tentokrát jsem neodolal a vyrazil do kina. Vlastně bych i odolal, ale přiznám se, měl jsem jednu vstupenku zdarma. :-) Jelikož jsem již koutkem oka zahlédl nějakou tu recenzi, předsevzal jsem si, že nebudu očekávat vůbec nic a maximálně budu příjemně překvapen. Velice brzy jsem zjistil, že to není klasický válečný film, kde se bude 90 minut střílet. Nicméně první polovina filmu byla vynikají. Atmosféra války, zřejmě nepřikrášlený život výcvikového tábora i na frontové linii. V druhé polovině (v momentě, kdy nám hlavní hrdina Jirka Pospíchal dezertuje) se mi však zdálo, že film ztrácí náboj a je trochu rozvláčný až nudný. Asi nejsem úplně ten správný typ pro silně psychologické momenty. Pochvalu snad zaslouží až závěrečná scéna, která je alespoň hezky česká. Jelikož být to americký film, tak se šikanovaný Lieberman jistě vzepnul k nevídaným věcem, postřílel by nepřátelskou osádku kulometu a odtáhl mrtvého kamaráda i nenáviděného velitele zpět do vlastních pozic. Celkově bych hodnotil jako dobré české válečné drama, které mě neoslnilo, ale stojí rozhodně za shlédnutí.

Taxi 4 (2007)

Čtyřka už přijít nemusela. Ostatně už třetí díl by na humor chudší a nápady evidentně pomalu docházejí. Celkově je všeho jako šafránu a je až přiliš vidět snaha sérii za každou cenu natáhnout.

Taxi (1998)

A pak že Francouzi neumí natočit pořádnou komedii. Rychlé a vtipné. První díl dopadl na jedničku.

Tajemná záře nad Pacifikem (1980)

Jsem trochu na rozpacich. Kdybych to hodnotil pred 20 lety, asi bych dal i čtyři hvězdy. Nedávno jsem shodou okolností viděl znovu a už jsem tak unešený nebyl. Ano, zápletka je zajímavá a cestování v čase jistě atraktiní záležitost. Především, máte-li možnost změnit dějiny. Ale od herců typu Kirka Douglase a Martina Sheena bych očekával více. Celkově průměr, který neurzí, ale ničím neoslní.

Stalingrad (1993)

Rozhodně jeden z nejlepších válečných filmů devadesátých let. Syrový a drsný pohled na zamrzlé peklo na zemi v podobě Stalingradu musí zapůsobit snad na všechny. Dokonce bych mu odpustil některé historické přehmaty, protože zde jde především o atmosféru a nikoli o bitvy. Naštěstí to netočili Američané a nakonec všichni opravdu umřou.

Sedm samurajů (1954)

Jistě přelomové dílko, které nebude zapomenuto. Proč je ale proboha tak neskutečně dlouhé a rozvláčné. Být to o hodinu kratší, tak bych dal i pět hvězdiček. Přiznávám se dobrovolně, že po první pětačtyřicetiminutovce jsem to chtěl vypnout.

Sandokan (1976) (seriál)

Vůbec nechápu, jak jsem to mohl jako dítě baštit. Nedávno jsem si to pustil a nedostal jsem se přes druhý díl.

Rob Roy (1995)

Podle mého trochu podceňovaný snímek ve stínu Statečného srdce. Já byl maximálně spokojen s příběhem i hereckým výkonem Liama Neesona a především Tima Rotha, coby ulisného zákeřňáka. Genius byl ten, kdo ho obsadil. A závěrečný souboj také nemá chybu. Trochu bych oponoval komentářům, že si snímek hraje na velkofilm. Omyl. Takové ambice určitě nikdy neměl. Také zde nepotkáte žádné velké bitvy, ale pouze příběh o snaze přežít. Navíc v období a místě děje, které filmaře příliš nelákají.

Přežili jsme Ardeny (2003)

No fuj. Příběh nula, herecký výkon nula, realita a scény nula. Pouhý pokus o válečný film, na kterém jsem snad nenašel nic pozitivního. Tak snad jen za ten nízký rozpočet a za snahu. Každopádně já už nikdy více.

Přes palubu (1987)

Výborná komedie, která oběma představitelům sedla. Skoro je podezřívám, že to měli nacvičené z domova. Nakonec se asi tak namlsali, že provozují společnou domácnost až do současnosti, což už je v Holywoodu neuvěřitelných 25 let. Skvělá oddechová zábava.