Mrtvý muž (1995)

Velice jemný a inteligentní film, jehož pomalé tempo musíte příjmout, nebo se budete kapitálně nudit. Pokud se mu ale otevřete, čeká vás naprsoto ojedinělý filmový zážitek. Wiliam Blake, procházející zdivočelou zemí, doprovázený podivínským Indiánem, zvaným Nikdo, prchající před bandou zabijáků, aniž tuší, že už je stejně Mrtvý muž. Nevím co na filmu vyzdvihnout výše, jestli černobílou stylizaci, umocňující Wiliamovu samotu, skvělou nervydrásající hudbu Neila Younga, která by si zasloužila Oscara, Lance Henriksona, který má u mě sošku v kategorii "Nejlepší záporák", nebo černý humor Jima Jarmusche. Asi bude nejlepší když vyzdvihnu nejvýše celý film a dám mu hodnocení 100% P.S: Taky máte někdy pocit, že 5 hvězd je málo?

Garfield 2 (2006)

Jednoduchá blbost, která mě ale celkem bavila. Se skvělým comixem se to nedá srovnávat, tenhle filmový plyšák úplně postrádá charisma kocoura, s nímž sdílím zálibu v lazaních. Ale jako oddechovka, když chci vidět něco nenáročného se to dá.

Gauneři (1992)

První černá historka z pera Velkého Mistra. Výprava velmi skromná (první scéna ve skladišti působí spíš jako divadelní inscenace), ale co se týče děje je to ten nejhektičtější film, který jsem od Tarantina viděl. Prostě to na vás vychrlí a skončí dřív, než si stihnete kloudně uvědomit co se to vlastně stalo. A v tom je i jeho největší síla. Gauneři jsou krátká, krvavá sonáta, která ale zní v hlavě ještě dlouho po skončení.

Sedm samurajů (1954)

Po nudném a zdlouhavém Ran jsem k dalšímu Kurosawovu filmu přistupoval velmi obezřetně, zejména kvůli šílené stopáži. Zbytečně! Kurosawa těch 160 minut napěchoval tolika perfektními scénami, že by byl hřích vyškrtnout jen jednu jedinou. Úvod, sledující team-buliding ochránců vesnice potěší velmi dobrými, pro Evropana a neznalce japonského filmu pochopitelnými dialogy a rozmanitostí situací, za jakých se jednotliví samurajové dostanou do party. Co se týče akční složky, tak závěrečný boj o vesnici se řadí k tomu nejlepšímu, co kdy bylo natočeno. Místo digitálních triků úchvatná choreografie bitev a neméně skvělá práce kameramana. Jsem rád, že jeden z nejlepších westernů má za předlohu tak výjmečný film.

7 divů Česka (2010) (pořad)

Očekával jsem tradiční čtčkovou nemastnou naslanou estrádu, kterou z bahna pozvedne tradičně skvělý Marek Eben a dá mi tak důvod udělit průměrné hodnocení. Výsledek vpodstatě naplnil moje očekávání, ale navíc nabídl pár vtipných advokátů (překvapivé zjištění, že Iva Kubelková není jen vypatlaná bárbína) a sympatickou tureckou respondentku v anketě. Takže k výslednému hodnocení můžete ještě tak čtvrt hvězdy přičíst

Trafalgar (2006) (TV film)

Tu jednu hvězdu strhávám za příliš profrancouzské ladění dokumentu, což je sice pochopitelné, ale mně to vadilo. Jinak po všech stránkách perfektní dokument, který se nebojí zobrazit ty jatka v plných barvách a detailech, dobře vysvětluje příčiny bitvy i zdrcující porážky Francouzů. P.S.: Trochu mě překvapilo, že dokument dávali na ČT v neděli odpoledne, přece jenom některé záběry byly docela brutální.

Shrek (2001)

Nejen nejlepší animák roku 2001 ale i žhavý adept na krále tohoto žánru. Na rozdíl od Disneyovek Shrek kašle na morální ponaučení a místo toho paroduje a staví na hlavu různá pohádková klišé. Jednotlivé narážky ale do celku zapojuje tak vkusně, že ani mezi parodiemi nemá vážnou konkurenci. O skvělém dabingu už tu byla řeč mnohokrát, mě ale příjemně překvapila i zdařilá česká verze. "Zavládne řád, zavládne pořádek, zavládne všechno! Jsem král! Král!"

StarDance aneb když hvězdy tančí (2006) (pořad)

První série byla velmi podařená, Marek Eben svým decentním humorem vynesl tuto show vysoko nad ostatní, porota byla různorodá a Roman Vojtek se svými příslovími úspěšně sekundoval Ebenovým glosám. Úroveň dalších sérií bohužel prudce klesala, stejně jako počet mnou viděných dílů. První série **** Druhá *** Třetí ** v průměru tedy ***

Tenká červená linie (1998)

Cože! TOHLE že je brilantní válečný psychologický film? Mně tedy jako válečný film přišel zcela průměrný a tou psychologickou rovinou se asi myslí sentimentální romantické vsuvky, jak vystřižené z laciné telenovely a prázdné rádobyfilozofické tlachy, pronášené hlavními protagonisty (Opravdu chce Bůh abychom ty Japonce stříleli? Vždyť to jsou taky lidé, apod.). To si radši pustím zcela nefilozofického Rayena, kde si tvůrci exkurzy do hlubin vojákovy duše odpustili a přesto mám pocit že mi tento film vysvětlil jaký je válka svinstvo mnohem přesvědčivěji než Malickův "psychologický opus". Nebo pokud toužíte vidět opravdu dobrý psychologický válečný film, vykašlete se na tuhle slátaninu a pusťte si radši Lovce jelenů.

Český sen (2004)

To pak člověk těžko může být vlastenec, když vidí (ne jen v tomhle filmu, ale denně kolem sebe), jak značnou část české poupulace tvoří chamtiví naivní hlupáci, schopní se navzájem roztrhat kvůli levným houskám a kvůli neškodnému vtípku někomu rozbít auto nebo i hubu...