Steve Jobs (2015)

Nejde to zavrhnout. Nová verze o Stevu Jobsovi je parádně režijně natočena, má slušné dialogy (se Sorkinem jinak za jedno spíše nejsem), do jednoho parádní herce, skvělý střih, dynamickou hudbu a tak nějak všechno, co má správný film mít. A přesto je hodnocení takové jaké je. Boyle je navíc po Transu (do kterého mě před dvěma lety absolutně dostal) můj velký oblíbenec a hlavně režisér, který má svůj "styl", jenž v Hollywoodu prakticky nikdo nepraktikuje, aneb mám rád režiséry, kteří mají výrazný a nezaměnitelný režijný styl. Danny Boyle do této formulky patří. Ale co naplat, když je to nuda. Je to také dost nevšedně uchopěno, takže věřím, že to spoustě lidem nemusí sednout (rozhodně to není pro lidi, co koukají v originále a moc rychle neumějí číst titulky). Už dlouho jsem neviděl film tak profesionálně natočený, bez výrazných chyb, kterému v konečném součtu prakticky nejde nic vytknout, aby mě na první kouknutí tak nebavil. Koukal jsem se na hodinky, celkem často, protože je to dvouhodinová ubíjející smršť do které né a né se dostat a pořádně zakousnout. Škoda. Jinak ale Boyle znovu na jedničku (bože, ty střihy a soulad s hudbou!). K tomu přesný Fassbender, Rogen v nevšední roli a Jeff Daniels, který mě osobně bavil nejvíc aneb po Marťanovi další zářez. Z daného formátu, námětu a uchopění to asi víc vytáhnout nešlo, ale přesto jsem asi čekal malinko víc. Ale někdy tomu možná dám ještě druhou šanci. PS.: Scéna, kdy se Fassbender extrémně zhádá s Danielsem je jedna velká režijní, střihová, hudební a dialogová lahůdka a nejlepší scéna filmu, bravo! 6/10

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Těžší film na hodnocení prakticky nenaleznete. Na jednu stranu je to po Birdmanovi sešup dolů, na druhou stranu to lze obdivovat jako máloco. Iňárritu je machr a je až s podivem, že se do širší divácké pozornosti dostal až díky posledním dvěma snímkům. Škoda, že narozdíl od Birdmana to není tak intenzivní, scénář je ve stylu "z bodu A do bodu B", postavám nevěříte jejich role, natož aby vás jejich osudy nějak dostaly či alespoň zajímaly. A přitom to odstřelit nejde. Revenant je totiž tak MOC velký film, který je svým způsobem tak nevšední a výjimečný, že ho v některých momentech lze jen a jen obdivovat. A hlavní zásluhu na tom má Emmanuel Lubezki. Bez nadsázky jsem snad nikdy v životě ve filmu neviděl lepší kameru (!), která by byla tak propracovaná, každý záběr by byl tak dokonale do detailu vymakaný a vlastně to ani nejde popsat, to se musí vidět. Neuvěřitelné a jen kvůli kameře má cenu Revenanta vidět. Opravdu! No a pak už to jde dolů - DiCapriovi to nevyšlo (a to dostal oscara, haha) a vlastně si nepamatuju, kdy naposledy jsem mu roli tak moc nevěřil (....po delším přemýšlení snad nikdy). A Hardy byl skvělý Bane, ale jinak nic, co by mě dostávalo do varu. Nejzajímavější mi přišel Dohmnall Gleeson (ten zrzek z Lásky čas), ale ten na plátně moc nebyl. Jinak je to přehnaně dlouhé, snové scény jsou zcela zbytečné a celý děj by se dal převyprávět do minuty. A přitom je to fascinující, obdivující film se skvělými scénami (boj s medvědem, závěrečný boj), který může být za pár let kultem. Nejlepší je to vidět a udělat si názor sám. Ale pro mě i přes výtky dobrý, nevšední a rozhodně "must see" film. 7/10

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Snydera sálodlouze obdivuji a mám pro něj slabost. Tady to sice uhrál jen tak tak, ale na příště mu zas a znovu budu věřit a držet palce. A to i přes fakt, že setkání dvou největších superhrdinů mohlo dopadnout lépe, čehož jsem si vědom. Ale co už. Snyder si to natočil podle sebe a i když jdou kompromisy studiu vidět, stále je to ten dobrý Zack, který točí trošku jinak a kterého buď milujete nebo nenávidíte. Je to na hony vzdálené Marvelu (bráno jako velký klad!) a má to něco, co mě neustále nutilo být v napětí, být nasycen tou atmosférou a vším, čím to do diváka Snyder pere. Má to skvělé scény a ke všemu je to trošku jiné než se dalo po Muži z oceli čekat. Vlastně je to úplně jiný film, který prakticky s předcházejícím snímkem nemá příliš společného - ani stylem, ani atmosférou. Navíc prakticky chybí akce (ale film je naštěstí slušně v tempu), vypráví se výhradně přes vizuál (to má Snyder v malíčku) a celé je to vlastně takový velký, ale zároveň komorní (!) blockbuster. Herce to má slušné, Affleck to táhne jako prase (skvělá volba castingu), Cavill je fajn (hate na něj mi uniká?) a i vedlejší nováčci (Gadot, Irons) hrají prakticky bez chyb. Překvápkem pro mě byl Eisenberg, který ač hraje tu stejnou hereckou variaci neustále dokola, tak tady to v konečném součtu sedí. Bavilo mě to, nenudil jsem se, Zimmerův soundtrack opět na jedničku, pár scén je wow (intro a vlastně všechno s Batmanem) a i přes slabší scénář (občasná zmatenost, pár linek poslat pryč) a až nečekaně nekvalitní závěrečnou bitku (tohle vážně dělal Zack "mistr akce" Snyder?), je to naprosto v pohodě. A navíc se bavila i partnerka, která ač fandila hned od začátku Supermanovi už z principu většího dobráctví, Batman si ji taktéž získal (bod pro něj, bod pro film). Těším se na nášup následující rok. 7/10

Hodný dinosaurus (2015)

Víte, jak se to říká - velké očekávání přináší ještě větší zklamání. U dinosaura tato rovnice platí tak napůl, jelikož natěšenost u mě byla veliká a výsledný dojem z filmu je celkem nijaký. Velkou pochvalu si zaslouží zejména grafické zpracování, které asi opravdu nemá v současnosti konkurenci a všechny animáky tohoto roku si dává dinosaurus v tomto ohledu k snídani. Pohoří, voda, lesy a pole jsou prakticky neroznatelné od reality. K tomu musím vyzdvihnout i hlavní postavu Arla (roztomilejší je snad už jen moje přítelkyně), který čiší životem a je vytvořen s citem - už od trailerů jsem ho miloval, v kině mi zamilovanost vydržela. Ale pak jsou tu docela velká ALE - na Pixar to má opravdu prostý příběh, který se spíš skládá ze série scének, které na sebe tak nějak navazují, ale v celkovém vyznění to jako celek prostě moc nefunguje. Postavy jsou nezajímavé, Arlova dinosauří rodina mi byla vyloženě nesympatická a takovou tu "Pixarovskou nadšenost z filmu" jsem tu prostě moc necítil. Mohla to být pecka, takhle je to spíš promrhaná příležitost, což mě vede k tvrzení, že u Pixaru už to není jako dřív - V hlavě jsem v kině protrpěl, Hodný dinosaur je z mého pohledu určitě lepší, zklamání se však taktéž nevyhnul. Nedávná kino návštěva Snoopyho mi udělala nepopiratelně větší radost. 5/10 EDIT: Viděl jsem to podruhý. A přesvědčilo mě to! Krásná animace, jednoduchý, ale citlivý a zejména pro děti srozumitelný příběh, který dokáže přenést emoce a postava dinosaura Arla, kterou si (navíc v originálním znění) musíte zamilovat. Není to nejlepší film Pixaru, ale rozhodně jeden z těch nejlepších. Beru zpět část mé kritiky. 7+/10

Snoopy a Charlie Brown. Peanuts ve filmu (2015)

Příjemné animované překvápko! Snoopym políbený jen na partnerčině oblečení (pyžama, trička apod.) jsem od toho opravdu moc nečekal, o to příjemnější je konečný výsledek. Snoopy nepostrádá nadhled, vtípky jsou příjemné, tempo je poměrně zabijácké a celé je to prostě hrozně moc příjemné. Postavy zaujmou, Charlie Brown je super (monology v hlavě taky!), Zrzečka je okouzlující, Smraďoch je smradlavej a tak bych mohl pokračovat dále. Čiší z toho pohoda a v tomhle chmurném počasí je Snoopy ideální odreagovací podívanou, která navíc je moc pěkně natočená, má hezkou animaci, soundtrack je pobrukující a Snoopy je jeden velký psí rošťák. Škoda jen, že Snoopyho příběhová linka (s letcem) je ve filmu zbytečně navíc, odtrhává pozornost od hlavního příběhu a za mě vůbec nefungovala (navíc zabírá téměř třetinu času). Škoda, protože vystříhat tuto linku a přidat scény ze školního prostředí by pro mě znamenalo jisté čtyřhvězdičkového hodnocení. Takto je to na takové ty lepší 3* s tím, že dvojce bych se rozhodně nebránil. PS.: Když Vám Charlie Brown a Snoopy v kombinaci přípomínají Vaši partnerku (Charlieho smůla, Snoopyho rošťáctví), má ten film u Vás vyhráno. 7/10

Uuups! Noe zdrhnul… (2015)

S konečným hodnocením bych byl k našim neměckým sousedům shovívavější než pár zdejších uživatelů. Němci si nemůžou dovolit rozpočet Pixaru ani Dreamworks a přesto vytvořili až překvapivě slušnou (samozřejmě na poměry německého "béčkového" animáku) animaci se sympatickými hrdiny (Raťafáci jsou celkem boží), občasným slušným nápadem (2D plošinovka, 3D akce, tetris) a občas i solidním vtípkem (přesun přes kamenný most), kterého naštěstí dabing nezabíjí. Příběh malých stavitelských Raťafáků mě v kině (Olympie, 2 osoby v sálu => já a moje přítelkyně) bavil a ta hodinka a něco k tomu mi příjemně utekla. Nečekal jsem, že mi to uteče rychleji než infantilní Mimoňi a nafouklá bublina zvaná V hlavě. Nečekané to zjištění. V konečném součtu pro děti určitě hodně barevné a především zábavné, pro mě kupodivu taky. PS.: Jednoho Raťafáka bych si domů klidně vzal. 5/10

Fantastická čtyřka (2015)

Promrhaný potenciál a dost velká škoda, že Foxům riziko s angažováním Joshe Tranka nevyšlo. Nemá cenu rozpitvávat, kdo je vinný a kdo může za konečný výsledek - faktem však je, že Trank asi nějakou vizi měl, bohužel se nepovedlo ji dostatečně naplnit. I přes záhadu, proč půlka trailerových záběrů ve filmu naprosto chybí, jsem však sledoval (a ano, bavil se) komorní podívanou, což bylo jisté oživení a jiný způsob než většina blockbusterové produkce v době, kde si málokdo riskne nepřijít v prvních 3/4 prakticky s žádným výbuchem/akcí či podobně. Bádání "mladé čtyřky" mě docela bavilo a nenudilo (přítelkyně se chce stát vědkyní), což považuji za klad, který nelze opomenout. Když už došlo na akci, tak mi to taky nepřekáželo. Nová Fantastická čtyřka (i když by se tak vlastně ani jmenovat nemusela) je komorní a pro nenáročné diváky, co nikdy neviděli zfilmovaný žádný komiks. Je to trošku oldschool, je to vrácení do časů, kdy komiksy ještě nevládly filmovému světu a proto je strašná škoda, že i přes solidní zábavu Fantastická čtyřka prakticky nic nenabízí. Solidní herci (Teller je v tom parádní), zajímavé charaktery, slušné tempo, výborná scéna s Doomem po zajetí v nemocnici a to je vše! Je to rozhodně lepší než 10 let stará verze, ale jinak je škoda, že to nenabízí nic navíc. Lepší 2 hvězdy, téměř 3. Celkově 5/10

Fotograf (2015)

Téměř 4 hvězdičky, Karle. Aby se v Česku zrodil životopis není ta nejběžnější věc na světě a aby se zrodil ještě dobrý životopis, je věc prakticky nemožná. Proto musím pogratulovat Ireně Pavláskové, že ukočírovala i takovou kontroverzní postavu jako je Jan Saudek a hlavně - že vytvořila dobrý český film. Dokonce film, který má téměř 160 minut (viděl jsem dvoudílnou televizní verzi) a pořád baví, zajímá a utíká. Málokdy se mi stane, že by mě český film po půl hodině nenudil, ba co víc, že by mě bavil. Tady se nuda absolutně nedostavila a upřímně jsem se na hodinky snad ani jednou nepodíval. K plusům - Roden je po delší době absolutně skvělý (ty naučená gesta a projev!) a zbytek není o tolik horší - Málková hraje skvěle a ten přerod do zákeřné mrchy jí věříte. A že to téměř nemá děj a že se něco začne dít až v poslední půlhodince? Možná ano, ale když mě to prostě bavilo. Hlášky to má, technická stránka je výborná v porovnání s ostatní cz produkcí a hudba je taktéž na cz produkci vydařená. I Bestiář mě od Pavláskové bavil, tohle však víc. Nevím jak Saudek, ale Rodenův fotograf mě byl sympatický a ta posedlost ženským tělem mi přišla vtipná a úsměvná. Bavil jsem se. 7/10

Ex Machina (2014)

Čekal jsem víc. A to o hodně víc, protože se z toho dala vyždímat mnohem kvalitnější práce. Ex Machina je malý film a když nepočítám poměrně zajímavou zápletku a skvělého Oscara Isaaca v akci, tak nemá vlastně ničím moc překvapit. Bohužel i délka je na takový druh filmu přemrštěná a zkrátit stopáž by rozhodně prospělo a výsledek by byl údernější. Je to škoda, protože potenciál Ex Machina měla a naprosto si dovedu představit, jaké "psycho" to v konečném součtu mohlo a hlavně mělo být. Což o to - konec byl dobrý, myšlenkově a zvratem zajímavý, ale co z toho, když to nedokáže upoutat? Údernost téměř na nule! Ex Machina plyne pomalu a bohužel to není zábavné. A nic na tom nemění fakt, že Gleeson se na tu roli hodí a Isaac je machr, kterému věřím každé pomrknutí. Ex Machina mě nudila a ani těch pár pozitiv včetně opravdu dobré myšlenky nezachrání to nezajímavé provedení. 4/10

Zátah 2 (2014)

Velký zásah do černého. Až po dvojce této plnokrevné řežby jsem dokázal ocenit původní Raid. Evans namíchal výtečný koktejl a přinesl téměř až bombu do skoro umírajícího žánru akčních filmů. Po přímočaré (ale zpětně skvělé) jedničce určitě ne tolik šablonovité a kupodivu i s docela fungujícím příběhem, který sice je ve stylu "klišé na druhou", ale příběh funguje. Není špatný, není uplně skvělý, ale jeho podání je i na prostoru 150ti minut dostačující a vyhovující. A ten zbytek? Skoro bez komentáře. Akční scény se musí vidět! Až je s podivem, že tohle nikdo jiný neumí či nepraktikuje. První pomalejší půlku naprosto zastíní naprosté "akční peklo" v druhé půlce, které funguje na tisíc akčních způsobů. Ikoničtí záporáci, Iko Uwais v nejlepší formě, cítění s kamerou, neuvěřitelný střih a zejména choreografie, která nemá obdoby. Žádná akční gangsterka nikdy nebyla taková. Obávám se, že Evanse může v akci překonat už jen sám Evans v dalším nářezu (ohlásit co nejdřív trojku bych bral všema deseti). PS.: Snad Evanse nezničí Hollywood. Byla by to škoda. AKTUALIZACE: Po druhém, třetím a rozhodně ne posledním zkouknutí musím zvýšit (i když nerad měním hodnocení) na 5*. Masterpiece! 10/10