Trvalá dovolená (1980)

Debut Jima Jarmusch-a a skvost amerického nezávislého filmu a nádherný Jarmusch-ov úvod. Na výrobu filmu boli použité minimálne prostriedky a rozpočet len $12,000 čo je aj pochopiteľné, keďže dovtedy sa jednalo o neznámeho začínajúceho tvorcu a navyše ešte undergroundového a pohybujúceho sa mimo mainstreamovej sféry. Permanent Vacation je film s veľkým posolstvom absolútnej slobody človeka-jednotlivca. Natočiť takýto film s takým nízkym rozpočtom je niečo dokonalé a úžasné. Jarmusch-ov výsledok stojí za to. Vo filme sa spája veľa prvkov, ale hlavne vplyv beat generation. Je to bítnícka odysea, kde sledujeme príbeh mladého muža, ktorý si dobrovoľne zvolil život na ceste a s ním spojené peripetie a príbehy ďalších postáv, ktoré stretáva a spoznáva svojím putovaním. Jednoduchý film, jednoduchý dej a predsa skvelý pocit z pozretého. Skvost minimalistickej kinematografie. Jarmusch je filmový kúzelník.

Plán 9 (1959)

Ed Wood je jednoducho klasa. Je to nezabudnuteľný filmár, ktorý si pomýlil svoje životné remeslo, ale aj tak sa nedá nezbožňovať.

Panu učiteli s láskou (1967)

Tento námet filmu ma vždy silno, úprimne a hlboko dojme a film s dramatickou osnovou a moralizujúcim prvkom je pre mňa vždy zážitkom. Sidney Poitier v úlohe učiteľa, ktorému nechýba autorita, rešpekt a silne vyvinutý zmysel pre morálku, je dokonalým príkladom, ako sa priblížiť k idealizmu. Idealizmus v dnešnej dobe postráda svoje miesto a je to takmer zabudnutý pojem, ktorý tomuto svetu tak strašne chýba. Tento film mi dal dokonca aj troška nádeje, že nie všetko je úplne stratené a vždy existujú dve alternatívy a je len na nás, ako sa sami rozhodneme. Klobúk dole pred výkonom Sidney Poitiera a jeho charizmou.

Rozum a cit (1995)

Hodnotím to troma hviezdičkami, lebo neviem si pomôcť, ale Jane Austen sa mi osobne zdala najgýčovejšia zo všetkých autorov viktoriánskej éry. Prišlo mi to až príliš presladené a romantické. Teraz som ale nehodnotil filmové spracovanie, ale príbeh ako taký a neviem si predstaviť, že by som mal niekedy čítať niečo od Jane Austen. Zomrel by som asi od nudy. Týmto sa ospravedlňujem všetkým fanúšikom spomínanej autorky.

Mlčení jehňátek (1991)

Toto je najlepší film žánru thriller, aký som vôbec kedy videl a myslím, že to je aj neprekonateľný vrchol tohoto filmového žánru. Je to skutočne film, kde postupne graduje napätie a diváka to doslova vtiahne do svojej temnej a pochmúrnej atmosféry, ktorá ešte bude dlho doznievať po pozretí filmu. Skutočne vynikajúci snímok. Taká zaujímavosť odo mňa ešte na záver je, že postava Buffalo Billa vznikla na základe dvoch skutočných postáv histórie kanibalizmu. Edward Gein mal v obľube ženy s nadváhou, ktoré sťahoval z kože a potom sa do ich kože obliekal a to od hlavy až po päty doslova a v postave Gary Heidnika to bola úchylka v podobe väznenia svojích obetí v pivničnej jame.

Vincent (1982)

Pocta kultovému hercovi starej generácie Vincentovi Price-ovi s parafrázami na diela Edgara Allana Poe-a Zánik domu Usherovského či Havran. Nádherná depresívna temná rozprávka, tak typická pre Burtona. Po pozretí som sa ani nečudoval, prečo štúdia Disney-ho stiahli túto rozprávku zo svojho detského kanálu a sadal na neho dlhé roky prach niekde na skladoch.

Mars útočí! (1996)

Burtonova pocta béčkovým sci-fi a hororovým snímkom z rokov dávno minulých. Slušná paródia s dobrým scenárom a s niekoľkými naozaj peknými scénkami a hláškami. Napríklad taká surrealistická burtonovská vízia stáda horiacich kráv hneď v úvode filmu. Vzhľadom na to, že to je Burton, tak tomu filmu predsa niečo chýbalo a azda viac toho jeho typického rukopisu surrealistu. Mohlo to byť aj viac pritiahnuté za vlasy, keďže sa jednalo o paródiu a azda viac tej burtonovskej imaginácie. Zatiaľ najslabší Burtonov film čo som videl.

Crash (2004)

Mám pocit, že z tohto filmu bolo cítiť Iňárritu-ovu poetiku z filmu 21 Grams a to hlavne v prepojení životných príbehov a osudov ľudí, ktorí sú si zdanlivo cudzí, ale spája ich určitá tragédia či životný údeľ. Ešte aj zobrazenie tragiky smrti a jej vplyv na životy hlavných protagonistov príbehu pripomínalo Iňárritu-ovu tvorbu. Tento film si ma získal, aj keď Brendan Fraser, Sandra Bullock a Ryan Phillippe nepatria k tým hercom, ktorých výkony na plátne by som vyhľadával.

Opilí slávou (2006)

Fraška na Hollywood, alebo ako sa umelo rodia hviezdy hereckého neba v Amerike. Skvelo som sa pobavil a Steve Buscemi v úlohe paparazziho bol ako vždy skvelý. Nie všetko je zlato, čo sa blyští.

Lidé z předměstí (1989)

Toto je ukážková čierna komédia s vynikajúcim výkonom Toma Hanksa v hlavnej úlohe a jeho paranoidného kamaráta, ktorého skvelo zahral Rick Ducommun. Nehovoriac ešte o skvelom obsadení v úlohách bizarných členov novoprisťahovanej rodiny Klopekovcov. Jednoducho jedna z najlepších čiernych komédií. Vrelo odporúčam.