Imaginárium Dr. Parnasse (2009)

Imaginárium Dr. Parnassa je halucinogénne panoptikum, ktoré je plné tých najšialenejších vízií. Gilliam bol jednou z najtvorivejších osobností Monty Python-ovcov, kde bol autorom tých surrealistických šialeností práve on. Svoj rukopis si zachoval a Imaginárium potvrdzuje jeho profesionalitu. Imaginárium je vizuálny skvost, ktorý sa dá prirovnať ku tvorbe imaginatívnych snímkov Tima Burtona, ale Gilliamovi chýba príbehovosť. Dejová línia Imaginária postráda hlbší zmysel a lepší príbeh. Preto štyri hviezdičky.

Číslo 9 (2009)

Shane Acker vytvoril v roku 2005 svoju víziu budúcnosti, vo svojom krátkometrážnom animovanom a bábkovom počine 9. Po veľkom úspechu, ktoré toto animované krátkometrážne sci-fi zožalo a získalo ocenenia kritiky, sa Acker rozhodol na základe toho spracovať jeho predĺženú celovečernú verziu. Je to surrealistická animovaná postapokalyptická vízia budúcnosti, kde sa hŕstka prežilých handrových bábik rozhodne postaviť proti strojom a zachrániť ešte to málo, čo z pôvodného sveta zostalo. Túto predĺženú verziu produkovali aj také osobnosti, ako Tim Burton a Timur Bekmambetov. Odporúčam!

Ďábel nosí Pradu (2006)

Tento film je len odkazom, ktorý odhaľuje tvár módneho priemyslu. To, že je módny priemysel prázdny a neznesiteľne nudný a zbytočný, viem aj bez takéhoto filmu. Celý film bol len o tom, o čom je celý módny biznis, teda o ničom.

Python 2 (2002) odpad!

Film, ktorý sa nedal vôbec dopozerať. Pri prvej reklame som vypol televízor, takže z tej necelej pol hodiny čo som z tohoto snímku videl, ho hodnotím na čistý odpad! Myslím si, že aj tá pol hodina bola zbytočne zabitá.

Bathory (2008)

Čisto subjektívny Jakubiskov pohľad na historické udalosti a osobu Alžbety Báthory-ovej. Je to absolútna rehabilitácia ústrednej postavy. Jakubisko sa zameral len na politické konšpirácie, ktoré pripravili Báthory-ovú o majetky. Pravda je, že žiadne krvavé kúpele neboli, alebo aspoň sa historici od týchto mýtov a legiend okolo Alžbety dištancujú, ale pravdou je, že vrahyňou skutočne bola a v tomto smere sa dôveryhodné historické pramene na tieto udalosti a činy dochovali. Jakubisko sa nechal ovplyvniť len politickými a mocenskými machináciami, ktoré nesporne patrili k životu Alžbety a nebolo málo postáv z vtedajšej šľachty či cirkvi, ktorí sa jej nesmierne veľkého majetku a bohatstva chceli zmocniť. Ďalšia chybná historická interpretácia je v postave talianskeho barokového maliara Michelangela Merisiho, známeho pod umeleckým menom Caravaggio. Caravaggio sa nikdy nestretol s Báthory-ovou a už vôbec nemaľoval jej rodinný portrét. V podstate Jakubisko vystihol dobu a jej reálie, až na malé prešľapy. Postava Ficka bola rehabilitovaná, tak ako Alžbeta a jej dve komorné. Tento štvoruholník Alžbeta, Ficko a jej dve blízke komorné, boli priamo aktérmi zločinov na Čachtickom hrade. Po filmovej stránke veľmi slabé a priemerné.

Evilenko (2004)

Evilenko je biografický film o najmasovejšom sériovom vrahovi a kanibalovi v dejinách bývalého Sovietskeho zväzu. Andrej Romanovič Čikatilo, vo filme ako Evilenko, zavraždil, znásilnil a aj konzumoval svoje obete prevažne v Rostove v rokoch 1978 až 1990. Čikatilo práve preto dostal prezývku mäsiar z Rostova, alebo aj rostovský rozparovač. Súd s Čikatilom bol zahájený 14. apríla 1992 a už o šesť mesiacov neskôr 14. októbra, bol uznaný za vinného z 52 vrážd. Dňa 15. februára 1994 bol Čikatilo vyvedený zo svojej cely a odvedený do zvukotesnej miestnosti vo väzenských pivničných priestoroch a tam zastrelený jednou ranou do tyla. Vo filme ho výborne stvárnil so svojím démonickým výrazom tváre Malcolm McDowell. Mimochodom, v českom vydavateľstve Práh vyšla v roku 2007 skvelá kniha Historie kanibalismu, od autorov Daniela Diehla a Marka P. Donnellyho, kde je tiež jedna celá kapitola venovaná práve spomínanému Čikatilovi.

Trainspotting (1996)

Výpoveď o totálnom úpadku spoločnosti zobrazenej v komunite feťákov a narkomanov. Šialený kolotoč ľudských nezmyslov, halucinácií a psychedelického bláznovstva, ktorý je zobrazený v reálnom obraze súčasnosti a bytia, v tomto chaose života a jeho stále sa opakujúceho kolobehu. Boyle dokázal úžasne vyjadriť v scénke s Rentonom na záchode nezmysel toho všetkého. Renton sa ponára do záchodovej misy a následne sa z nej vynára a to všetko pre banalitu, ktorá zachádza až do úplnej absurdity. To je Boyle-ova jednoduchá výpoveď o tom, ako prichádzame do sveta plného sračiek a takisto aj bez ničoho z neho odchádzame. Výborné!!!

Halloween (2007)

Halloween je doteraz najlepší Zombie-ho film.

Veľký rešpekt (2008) odpad!

Človek očakáva aspoň trošku umeleckého zážitku, keď sa jedná o film v produkcii VŠMU. Toto sa inak ani zhodnotiť nedá, ako len odpad! Smutne musím ešte konštatovať, že ak toto je nová vlna tvorcov, už aj tak biednej slovenskej súčasnej kinematografie, tak slovenský film sa rúti do hlbokého a trvalého úpadku. Herecké výkony stáli na bode mrazu, ak sa vôbec dá hovoriť o nejakých výkonoch. Scenár pozostávajúci len z permanentných vulgarizmov a bez akejkoľvek zaujímavej dejovej línie a obsahu pôsobil, ako ten najhorší chaos. V tomto prípade to bohužiaľ nevyšlo.