Ani stín podezření (1943)

Nudne a divne od zaciatku do konca. Strycek Charlie ma so sestrou fakt neobvykly surodenecky vztah, kedy maju potrebu si kazdych par minut vyznavat lasku. Aky brat so sestrou to prepana robi? O silnom incestnom nadychu medzi neterou a strykom ani nehovorim... Charlieho kazdy miluje, mne nepripadal ani trochu charizmaticky. Musela som to pozerat na 2x. Tazko verit, ze to natocil majster Hitchcock.

Bajo la Rosa (2017)

Výborné, len koniec som úplne nepochopila a ešte mám výhrady k filmového plagátu, ten je fakt zlý.

Veronika (2017)

Spociatku ma bavilo spanielske prostredie 90tych rokov, potom sa dostavila nuda. Podla mna tomu chybali niektore dolezite dejove voditka. Co sa stalo ich otcovi? Preco s nim Veronica potrebovala nutne hovorit? Preco sa demon nalepil prave na nu? Bez nich mame film s hrdinkou, ktora nie je extra sympaticka, kedze sa s nou prakticky neda stotoznit (ze sa obetavo stara o surodencov? plz, len ich nonstop okrikuje) strasenie demona, ktore je skor zdlhave ako znepokojive, reholnu sestru "Smrt", ktora je spociatku vitanym creepy prvkom, potom si ale zapali cigu, zacne klabosit jak babka na sidlisku a zrazu pripomina vestkynu z EZO TV. Po zhliadnuti filmu som si precitala nieco o pripade Vallecas, ktorym sa film volne inspiroval, a konstatujem, ze material bol zaujimavy dost a dalo sa s nim pracovat ovela lepsie...

Pengabdi Setan (2017)

Prva pol hodina luxus, potom je to uz prekombinovane a miestami nie uplne logicke...

Babka (2003)

Príbeh až znepokojivo blízky, aj človeku mojej generácie a našich zemepisných šírok. Ešte aj v odľahčených, vtipných momentoch (?) na mňa doliehala depresia... Pritom nulová dávka sentimentu, všetko plynie tak nejak úprimne a bez príkras. K slzám ma rozsekalo to jablko v jednej z posledných scén.

Mildred Pierceová (1945)

Vraj zensky film, ale mne pride skor ako matersky. Zaroven ma pekne vykreslene nuance muzsko - zenskych vztahov. Joan Crawford bola skvela a film bavil pocas celej stopaze, vzhladom k roku vyroby posobil az prekvapivo moderne. Ale preco ma cernosska sluzka hlas ako 4-rocna? Inak nevycitam vobec nic.

Dopis neznámé (1948)

Zivot vo Viedni zaciatku 20. storocia mohol byt fakt pekny. Na drozke sa previezt mestom, vyskusat nejake tie atrakcie, dat si jablko macane v karameli od poulicneho predavaca... Navyse s uchvatnym chlapom, ktory presne vie, co povedat, ako sa divat, a na druhy den zabudne vase meno. A zena potom opatruje v srdci jeho pamiatku, miesto toho, aby ho pekne konfrontovala o nasledkoch toho dokonaleho rande. Proste film o osudovej laske.

Rebel bez příčiny (1955)

Tak, zas pojdem mimo prud a nalozim zboznovanej klasike. Na tento film som sa naozaj skusala naladit, snazila som sa vcitit do teenagerskych "problemov", ocenit Deanovo herectvo, uvazit starobu filmu a prisposobit tomu hodnotenie ( co je zradne, lebo skutocne skvele filmy proste nestarnu napriek roku vyroby. Minimalne su logicke a maju inteligentne dialogy...). Ale snazenie som vzdala asi v polke, po scene so skuskou odvahy na kradnutych autach. A vypocet zacina. Vskutku asi nechapem, preco Dean tak nenavidi svojich rodicov. Jeho otec je tak trochu podpapuciar a smiesny a matka s babkou robia hystericke sceny, ale kvoli tomu sa predsa nezblaznime, ze. Dalej postava Natalie Wood. 16 rocna osoba velmi zle znasa, ze jej otec odmieta fyzicke prejavy naklonnosti ako bozteky, objatia...Trocha uchylne, nie? Na jej mieste by som to vyhladavala skor u spoluziakov :) No a korunou je postava Plata. To je snad kombinacia Normana Batesa a Lennyho z O Mysiach a ludoch. Uplne mesuge, ale zato jediny posobi vekovo adekvatne. Zaroven jediny, ktory ma skutocny problem (a velky...). Co sa tyka deja, asi kazdeho zaskocilo, s akou lahkostou sa vsetci zmierili s tragickou smrtou jednej z postav. Aha, vlastne to nebolo dolezite, dolezitejsia je existencialna uzkost tazko skusanych adolescentov. Celkovo vyvoj vztahov medzi postavami nema hlavu ani patu. No a dostavam sa k Deanovmu herectvu. Mrzi ma, ze to musim povedat, ale keby zil 80 rokov, divame sa na jeho vykon pravdepodobne inak. Hned v prvej scene hral opiteho a pripadalo mi, ze za cely film uplne nevytriezvel. Zle pracoval s hlasom, znel ako 50 rocny patriarcha. Mal akesi nemotorne, hrmotne pohyby (ako pripity ci zhuleny?). Je mi jasne, ze mal posobit frajersky, ale co ja viem... Brando mi pripada frajerskejsi, ale on nema okolo seba gloriolu smrti v mladom veku.

Černý narcis (1947)

Milujem stare filmy vo farbe. Vizualne to bolo krasne, zapletka ma body za originalnost, film ma jedinecnu atmosferu. Jedine, co ma iritovalo, bol hlavny "lamac srdc". Ze sa donho vsetky sestry poblaznili sa dalo vysvetlit len tym, ze mimo deti, permanentne meditujuceho starca a metrosexuala tam bol jediny predstavitel muzskeho pohlavia.

Socialistický Zombi Mord (2014) odpad!

Cistokrvny odpad. 56 percent, to ako fakt? Keby sa povodnu myslienku podarilo realizovat na aspon priemernej urovni, mali by sme tu nepochybne zaujimavy pocin (socialisticka zombie vyvrazdovacka - ved preco nie. Badam inspiraciu v Dead Snow?). Za prve sa nepodaril ten socializmus. "Realie" ako pionierska rovnosata so suknou typu sexshop posobili lacno a nie autenticky. Neuskodilo by sa trocha zamysliet, nez film naladim do urcitej historickej ery (obleciem si togu, pojdem tocit do Kolosea, a hned mam film zo starovekeho Rima?) Hrozny zvuk, dialogy, vyslovnost, herecke vykony. Rozhodne viem ocenit zabavny "zly film", ale toto je daleko za urazkou vkusu divaka. Na Zlo sa stale ziaden slovensky horor nechyta.