Krotitelé duchů: Odkaz (2021)

Produkční kvality a nápad to má. Duchové jsou (zvláště ke komickým situacím) překvapivě naprosto nevyužití, což je při dnešní technologii naprosto trestuhodné. Celý děj je vystavěn kolem dětských hrdinů, což mi už přijde poněkud otravné. Na druhou stranu film krásně staví hlavně na původním filmu, vrátí se též (bohužel jen na skok) všichni hlavní původní protagonisté, což je fajn. Potíž je prostě v tom, že je to hrozná nuda. Na dvě hodiny stopáže se toho stane překvapivě málo a bohužel i interakce mezi hlavními hrdiny není nic moc. Původní díl byl týmovka, kde měl každý svou nezastupitelnou úlohu (hlavně ústřední trojice,  jen Ernie Hudson byl trochu do počtu), tento film se spíše sólovka McKenna Grace, kolem níž se motají nevýrazné postavy. Prostě to jako týmovka nefunguje a osobně mě přišlo, že ta chemie se neobjevila ani při návratu původní trojice/čtveřice - patrně proto, že měli tak málo prostoru, že se zmohli jen na pár odkazů na první díl a k žádné interakci ve skutečnosti nedošlo. Nakonec mě nejvíce pobavila titulková scéna s kartami. Není to zklamání, ale ani to výrazně nepotěšilo.

Matrix Resurrections (2021)

Otázka, zda je Matrix Resurrections zbytečný film či nikoliv je pro mě sporná. Pokud jde totiž o mě, tak pro mě byly zbytečné už Reloaded a Revolutions a klidně bych žil spokojeně ve vesmíru, kde vznikl jen původní "Matrix". Co se týče nápadu jak navázat, tak ten je dobrý. První část mě hodně bavila. Nápadité navázání na trilogii, která na jedné straně ukazuje úplně jiný rozměr tohoto světa a na straně druhé stále nesplachuje do hajzlu původní trilogii, ale staví na ní, je fajn. Druhá část se překlopí do spíše do akce (čili výstavba příběhu je dost podobná prvnímu Matrixu) a tady jsem už poněkud zklamán. Autoři jako by si vystříleli nápady v první půlce a druhou už tak nějak odflákli. Osvobození Trinity je takové zkratkovité, prokládané vysvětlováním (což není zrovna vypravěčská technika, kterou bych měl rád) a pár věcí mi tam nedávalo moc smysl (ještě si to budu muset jednou pustit). Nejtragičtější na celém filmu je akce.  Když to srovnám s tehdy revoluční akcí v původním Matrixu či desetiminutovou honičkou na dálnici v Reloaded, zbývá mi jen smutně povzdechnout a konstatovat, že ničeho takového se tu nejen nedočkáme, ale dokonce akce zaostává i za průměrnou akcí dnešních blockbusterů. Nečekal bych, že bych Lana zase předefinovala způsob akce, zvláště na projektu, který sama do jisté míry považovala za zbytečný, ale nemusela ho alespoň blbě snímat. Myslím, že herec, který se živí tím, že točí jeden díl Johna Wicka za druhým, by nemusel být v akčních scénách snímán neustále v detailu a s naprosto prasáckým střihem. Docela zklamala i hudba. Na druhou stranu herecké obsazení je fajn, design je fajn (oproti původnímu Matrixu barevnější, ale stále věrný původnímu stylu, což samozřejmě umožnila i absence zeleného filtru), scénář relativně fajn (až na občas zbytečné vtípky a hlášky), odkazy na původní trilogii také fajn.

Cobra Kai - Série 4 (2021) (série)

Tento seriál je vážně skvělý. Neskutečně dobře napsané postavy, spousta humoru i emocí. Člověk dobře chápe motivace jednotlivých postav (a když už se jedna postava začne chovat od určité chvíle zcela nepochopitelně, závěrečný twist to vše najednou vysvětlí) a dokáže se velmi dobře vžít do toho, co cítí. Je vidět jak se postavy vyvíjejí s každou sérií. Finále turnaje je parádní v tom, že nebylo zřejmé, kdo vyhraje (ač já si tipnul správně a oběma postavám jsem to přál, protože si zasloužily úspěch). Seriál je asi nejvíce zacílen na mladší publikum ve věku hlavních postav, ale stejně tak si to užijí pamětníci původní trilogie, za což musím scénáristy pochválit. Ze všech seriálů, co jsem letos sledoval mě "Cobra Kai" baví nejvíce a určitě se těším na další sérii. Jen mám trochu strach, aby se materiál nezačal postupně vyčerpávat (případně se moc neodchýlil od své podstaty a nepobíhali jsme s Miguelem někde po Mexiku mezi drogovými kartely). Na závěr bych dodal, že se mi líbil i konflikt vyvěrající z přesvědčenosti, že "jen jedna cesta je ta správná" a posun postav k uznání, že ač chceme dalším generacím předávat své životem načerpané zkušenosti, musíme jim též dát prostor pro vlastní růst a hledání své vlastní cesty.

Zaklínač - Série 2 (2021) (série)

[Nejsem znalec předlohy ani počítačových her] Seriál má určitě produkční kvality, ale furt mi to nesedlo. První série byl zmatená a příliš epizodická. Druhá série již byla zmatená méně a dějové linky na sebe lépe navazovaly (ač i zde je patrná určitá epizodičnost), nicméně stále s tím mám ty samé problémy. Prvním problémem je, že bych občas potřeboval vysvětlivky. Stále totiž vlastně nechápu, o co v tom příběhu jde a a tím i motivaci jednotlivých velké části postav. Je to asi dáno i tím, že nejsem znalec předloh, ale předpokládám, že seriál nemá být jen pro fanoušky knih a her z tohoto světa. Dalším problémem jsou divné skoky z místa na místo a zvláště v posledních dílech se Geralt objevoval vždy v pravý čas na pravém místě, aby zasáhl, což jsou stupidní scénáristické berličky, kterými poprasili i poslední dvě série Hry o trůny. Ve finále jsem se totálně ztrácel, kdy jsem občas nějak netušil, co se děje (to je možná moje zabedněnost), ale i když pominu toto, tak zaklínači z toho tak trochu vyšli jako banda neschopných volů. U postavy Yennefer jsem nechápal jednu zásadní věc - ta postava by měla být poměrně stará (desítky či stovky let, nevím přesně), ale chovala se jako nevyzrálá "dvacítka", která teprve čeká na životní zkušenosti. Nevím, zda je taková i v knihách, ale za mě to je docela fail. Ale co je asi nejhorší, vůbec mě to zatím nedokázalo vtáhnout do toho světa. Nerozumím o co jde jednotlivým postavám. Nechápu pravidla tohoto světa. A jako bonus mě totálně sere ten zpěvák. Na další sérii se asi podívám, ale těšit se na ní určitě nijak moc nebudu.

6 underground: Tajné operace (2019)

Bayovi se určitě nedá upřít talent. Pokud jde o natočení akčního snímku při jehož sledování mohou slabší povahy dostat epileptický zásah z neustálých střihů a přeletů kamer, fakt to umí. Bohužel jeho filmy prostě trpí neuvěřitelně chabými scénáři. A bohužel když se zrovna neřežou mezi sebou roboti je to ještě více patrné, protože zde je zápletka tak neuvěřitelně naivní, že to nesežere snad ani desetileté dítě. Ale budiž - od Baye by intelektuální a reálné dílo čekal jen největší optimista. Problém je, že i přes relativně nápaditou akci a solidní herce je to občas docela nuda. Pár vtípků je dobrých, ale velká část hlášek prostě míjí cíl a moc vtipná není. Ale i tak bych řekl. že Bay své dno již našel v předchozích Transformers 5, takže níž již snad nezamíří. Tento film je průměrnou nenáročnou jednohubkou pro lidi, kteří chtějí vypnout a podívat se na zručně natočenou akci. Nic víc od toho nečekejte.

Gangy z Birminghamu - Série 1 (2013) (série)

První série je taková delší předehra na něco, co se patrně stane v dalších sériích. Ač je to zajímavé a celkově dobré, přesto mi přijde, že na množství stopáže se toho dozvíme o  hlavních hrdinech i světě v němž se pohybují překvapivě málo. Ostatní gangy a postavy s výjimkou Sama Neilla působí jen jako bezvýznamná kulisa, což je podle mě škoda. Série sama o sobě průměrná, ale dost dobrá na to, aby mě namlsala na další série. Postava Sama Neilla má velký potenciál být rozporuplnou postavou na pomezí dobra  a zla, ale obávám se, že se postupně vyvinul a dále bude vyvíjet do jednoho z antagonistů, kteří budou zlejší a bezohlednější než hlavní hrdina, a bude tedy fungovat jako postava, díky níž nám nebude C. Murphy a spol. tak zlí a vytvoříme si k nim sympatičtější vztah, než bychom měli mít s ohledem na to, co jsou to za lidi. To podporuje i fakt, že v první sérii vlastně nevidíme od gengu Peaky Blinders zase tak moc násilí - spousta věcí je jen řečena, což není to samé jako kdyby nám to bylo ukázáno. Hlavní anti-hrdina tak vlastně působí lepší než ve skutečnosti je. Na druhou stranu si tím scénáristi vytvořili zázemí pro vývoj postav a možná i rostoucí brutality a bezohlednosti hlavních protagonistů.

Motýlek (2017)

Původnímu filmu jsem vyčítal hlavně to, že podle knihy zase tak moc nebyl. Nicméně jinak to byl skvělý film se skvělými herci. Jeho následník tak má několik problémů: (1) Je naprosto zbytečný, (2) původní film měl tak špičkové herce, že jejich následníci (ač též velmi dobří) přece jen jsou o chlup horší a (3) „motýlek“ je na konci stejný „cool guy“ s tělem prvotřídního byť poněkud pohublého atleta jako na začátku, což je v rozporu s tím, jak otřesnými podmínkami má v průběhu filmu procházet. S tím je spojeno i to, že mi přijdou sekvence jako samotka či pobyt na ďáblových ostrovech poněkud odfláklé. Naopak se mi líbila finální hláška „It’s the a story of a lot of man“ svou dvouznačností, kdy mohla znamenat, že tím, čím si prošel on, si prošlo mnoho mužů a zároveň mohla znamenat, že se jedná o různé příběhy různých lidí, které jsou připsány jedné postavě (čímž ve skutečnost patrně kniha „Motýlek“ je). Každopádně rozhodně to není špatný film a pro mladší lidi, kteří nechtějí z nějakého důvodu koukat na staré filmy to může být fajn podívaná. Docela mě překvapilo, že Hunnam je McQueenovi docela podobný.

Rychle a zběsile 9 (2021)

Film se bohužel točí kolem trapné scénáristické berličky (propojení hlavní hrdiny s hlavním padouchem) a snaze přinést do série vážnou dějovou linku. Přitom by se nikdo nezlobil, kdyby stejně jako dosud prostě vymysleli nového padoucha, kterému je třeba nakopat řiť. Lidé od této série skutečně nečekají hlubokomyslné dílo. A i kdyby ano, jen stěží můžete v jedné scéně řešit vážná témata a ve scéně následující přejet hroutící se lanový most či cestovat autem do vesmíru. Jinak jsou zde přítomny standardní znaky této série: mrtví vstávají z hrobu, padouši se "polepšují", akce jsou přepálené, hlavní hrdinové nesmrtelní, Díesel totální nadčlověk, nesmyslné zvraty atp. K tomu se přidávají další problematické věci, které z toho již dělají opravdu nesnadno stravitelný koktejl: akce již nejsou jen přepálené, ale zcela nesmyslné, a to až do té míry, že jsou daleko za hranou toho, co je běžný popcornožrout schopen akceptovat. Jejich zpracování je navíc dost nudné. Dalším problémem je personální obsazení. Osmička ještě dokázala zaplnit velkou díru po Paulu Walkerovi, protože krom zajímavého nápadu, kdy šel Dom proti vlastním, na sebe strhávali pozornost Dwayne Johnson, Jason Statham či skvělá mrcha Charlize Theron. V tomto díle však s Dieselem zůstaly jen postavy, které do teď fungovaly jako přicmrdávači. To by vůbec nevadilo, pokud by scénáristé využili vzniklého prostoru a dali jej těmto postavám. Bohužel se tak nestalo a vše se točí kolem Doma a abych byl upřímný, mě už je jeho postava po všech těch dílech fuk. Film má 136 minut a přesto se mi zdá, že se v něm zase tak moc nestalo.  Přes všechnu tuto kritiku jsem však byl překvapený, že to není tak hrozné, jak jsem po zdejších recenzích čekal. Minimálně na culíky Natalie Emanuel bych se mohl dívat hodiny. A po nudném konci potěšil i příjezd Briana a potitulková scéna se Stathamem. Každopádně i přes příslib, že v dalším díle sehrají významné role Theronová a Statham, se mi zdá, že problém této série je i neschopnost nalézt nového tahouna, který by doplnil už značně vyčerpaného a okoukaného Diesela. Scott Eastwood nezaujal - ale měl potenciál, Dwayne Johnson se se sérií rozloučil, v devátém díle se ani nepokusili někoho přivést (od Ceny toho moc nečekám, není mi vůbec sympatický), ostatní hrají dlouhodobě druhé housle. Toto si myslím, že je možná větší problém série než scenáristický bordel či přestřelené akce. Potřebuje to novou zajímavou postavu, která nás bude zajímat.

Zákon gangu - Série 7 (2014) (série)

Poslední díly už se mi to docela táhlo a musím i říci, že například zabití Unsera mě přišlo mimo charakter. Nicméně i tak solidní závěr dobrého seriálu.

Zákon gangu - Série 4 (2011) (série)

Zatím možná nejlepší série. Opět pomalu bobtná vnitřní konflikt. Clay se opět ukazuje jako totální zmrd a i Jax má pár scén na přesdržku (např. zbití pornohvězdy). Na rozdíl od předchozí série mi přijdou zápletky uvěřitelnější, ač při podrobnějším zkoumání by si člověk mohl povšimnout, že některé situace jsou trochu na sílu, aby poháněly dál děj. Při sledování to však odsýpá a nepůsobí to moc rušivě.