Křižovatka smrti 3 - Tentokráte v Paříži (2007) odpad!

Myslím, že pokud se vůbec našel někdo, kdo čte mé komentáře, tak musí vědět, že nejsem fanoušek série "Křižovatka smrti" a vlastně vůbec "hollywoodské" tvorby Jackieho Chana. Když to ale dávali v televizi, tak jsem se na to podíval. Výsledkem byl jen bezmocný vztek při sledování blbnutí Chrise Tuckera (to vážně není můj styl humoru). Můj oblíbenec Jackie byl kdesi za ním a snažil se tvářit vážně. Film se skládá z úhledně seřazených klišé, do nichž vnesla čerstvý vítr pouze jediná bojová scéna, která mi dala vzpomenout na Jackieho někdejší kousky (mluvím o scéně, kdy Jackie bojuje s tou jakousi ženskou). Scénař a celá zápletka byla stupidní. To až tak překvapivé nebylo. Scénáře Jackieho filmů nikdy nepatřily mezi intelektuální skvost, ale nějakou úroveň si přecejen držely. Druhou věcí, kterou bych chtěl zmínit je absence míry. Tím myslím, že Jackie dříve všechny akce vymýšlel a poté je opravdu v reálu udělal, přičemž si odnesl nejeden šrám. Proto byly uvěřitelné a držely mezích proveditelnosti. Zde byly akce zcela evidentně vymyšleny na papíře a jednalo se o úlet, který jen těžko může brát někdo vážně (např. seskok z Eiffelovi věže na kusu hadru). Když se ještě vrátím ke scénáři, tak další dosti nepovedenou záležitostí byl pokus o nějaké morální dilema v podobě nezdárného Jackieho bratra. "Komedie", u které se za 87 minut stopáže 2krát zasměju (z toho jednou v nepovedených scénách v závěrečných titulcích) a asi minutu nenudím (výše zmíněná bojová scéna) je dost málo, aby to film vytáhlo z odpadové kategorie.

Policajti z Rena (2007)

Musím souhlasit s názorem, že toto je vážně ujetá a nezařaditelná pitomost, která si koleduje o zařazení do odpadu. Na druhou stranu musím říci, že ač jen sporadicky, přecejen jsem se u toho nasmál více, než u leckterých lépe hodnocených záležitostí. Hodnotím 50 % (typický příklad, kdy se nemohu rozhodnout, zda dát dvě nebo tři hvězdičky, vzhledem k tomu, co obvykle hodnotím třemi hvězdičkami musím své hodnocení zaokrouhlit dolů na dvě hvězdy).

Křižovatka smrti (1998)

Křižovatka smrti pro mě symbolizuje konec období, kdy Jackie točil filmy plné akce a jeho osobitého humoru, který mě vždy seděl. Samozřejmě, Jackiemu tehdy bylo 44 a bylo jasné, že je jen otázkou času, kdy bude muset zvolnit tempo. Pro mě byl tehdy (před deseti lety - ani se nechce věřit, že tak dávno) obrovským zklamáním. Tehdy jsem to považoval za momentální úlet, nikoliv za konec jedné úžasné éry, která měla být vystřídána érou sebeztrapňujících se snímků a která se neomezovala jen na americkou produkci, ale bohužel taktéž i na tu hongkongskou. Každopádně musím říci, že americká produkce Jackiemu nesvědčí vůbec, protože se jej snaží nastrkat do typické šablony Hollywoodu, pro kterou se Jackie rozhodně nenarodil. Sám Jackie prý prohlásil, že ty americké točí jen proto, aby měl dost peněz na své hongkongské projekty. Bohužel od tohoto filmu Jackie ani v Kong kongu nenatočil moc filmů, které by stály za řeč. K filmu samotnému musím podotknout, že v porovnání s pokračováním a Tuxedem či Cestou kolem světa se ještě jedná o filmový skvost. Na stranu druhou, v porovnání s filmy z nejlepšího Jackie období působí velice chabě. Film samotný nemá moc co společného s jeho předešlou tvorbou. Změnil se humor. Je méně akce. Chrisu Tuckerovi a jeho "humoru" (nic pro mě) je věnována mnohem větší pozornost. Jackie celý snímek působí jakoby více v pozadí. Kecy převládají nad bojovým uměním a to rozhodně není nic pro mě. 40 %.

Chůva v akci (2010) odpad!

Vím, že je to cílené na děti a možná bych to v hodnocení uvažoval, ale při sledování tohoto "veledíla" musí dětem zákonitě klesat IQ. A mě se nezbývá než zeptat: Jackie, proooooč? :-(

Pomsta tygra (1979)

Tento film je občas nádherným přehledem naivních hereckých výkonů. Ale ještě jsem nedokoukal. Ohodnotím později.

Noc v muzeu (2006)

Stejně jako u ostatních amerických komedií je i tato plná klišé, trapného a předvídatelného humoru a i herecké výkony nejsou nic moc. Příznám se, že jsem viděl jen části, ale i ty mě vybavily dostatkem informací, abych mohl snímek bez špatného svědomí ohodnotit. Ani nevím, co to zachránilo od odpadu. Možná jen to, že předevčírem jsem viděl nový Souboj titánů (pro mě jasný odpad). :-)

Malý Velký Bojovník (2010)

Hodně dlouho jsem váhal s hodnocením, protože film se pohybuje na pomezí tří a čtyř hvězdiček. Člověku ani moc nepomůže, když to srovnat v rámci Jackieho tvorby. Srovnání s tvorbou posledních deseti let, která je především americkou (myslím, že prosazení se v americe bylo z hlediska uměleckého to nejhorší, co se Jaciemu mohlo stát, na straně druhé jeho pěněženku to jistě potěšilo a on si vydělávat zaslouží za to co předváděl), by tento film katapultovalo až na hvězdiček pět. Naopak srovnání s tradičními filmy konce sedmdesátých, osmdesátých a počátku devadesátých let tento film zase tlačí poněkud dolů. Pokud vezmu film samotný, velice mě potěšil obrazové výjádření a také režie nebyla vůbec špatná. Role "zbabělce" Jackiemu sedla a opět do role dostal trochu komiky, která tam přesně pasovala. Na druhou stranu mě opravdu mrzí, že se v rámci této role Jackie vyhnul jakémukoliv měření sil v soubojích, což je jistě důsledek jeho pokročilého věku. Pro mě jako skalního fanouška hodně deprimující. Od Křižovatky smrti, která byla pro mě tehdy před deseti lety pro mě obrovským zklamáním, jsem čekal na nějaký akční nářez, posledním zábleskem naděje pro mě byl film Zakázané království, které ovšem naopak bylo spíše obrovským trapasem vzniklým pod taktovkou nejspíše dementního režiséra. Nyní je jasné, že Jackie už na to nemá a v jeho věku ani nemůže mít. Tento film je jednou z cest, kterými by se mohla Jackieho kariéra ubírat dále. Musím říci, že toto je první film s Jackiem v hlavní roli, kde Jackie umřel. Oproti americkým filmům, které jsou pro mě většinou jasnou odpadovou záležitostí je toto mnohokrát lepší, přesto se nakonec přikláním k průměrným 3 hvězdičkám (přesnější by bylo spíše 70 %). Na horším hodnocení se může podepsat i to, že před týdnem se mi poprvé dostaly do rukou díla Project A a Project A2, které opravdu patří mezi špičku Jackieho tvorby a je naprosto nepochopitelné, že tyto dva filmy narozdíl od sraček jako Tuxedo si nikdy nadostaly na náš trh. P. S. Hodlám se na to ještě jednou podívat a třeba změním názor.

Souboj Titánů (2010) odpad!

Když jsem viděl trailer, byl jsem mírně skeptický. Když jsem četl zdejší hodnocení, už jsem od filmu neočekával téměř nic. Přesto mě prázdnota a naprostá absence čehokoliv zajímavého šokovala. Velmi dlouho jsem přemýšlel, zda nenajdu alespoň jediný klad, který by povznesl tento filmu z hlubin odpadu na jednu hvězdičku. Nic jsem nenašel. Přepsaný příběh, stupidní scénář a ještě stupidnější zápletka, katastrofální efekty, hnusná Andromeda (chápu ale, že tady je to otázkou vkusu), stupidní Kraken, neméně stupidní Medúza, nevýrazná hudba, zmatená režie (hlavně akčních scén) a uprostřed toho nevýrazný Sam Worrhington (vlastně ani neměl co hrát) s vojenským sestřihem. Tento film nenabídl vůbec nic a pro mě je kandidátem na nejzbytečnější film tohoto desetiletí a nejzbytečnější remake z těch, co jsem kdy ve svém životě shlédnul. Na konec mých postřehů bych měl pár dotazů: Báli jste se o Andromedu? Báli jste se o některého z hrdinů? Pocítili jste vůbec k někomu sympatie? Pocítili jste vůbec nějaké emoce? Poznámka pro ty, kteří nesouhlasí se srovnáním se starým Soubojem Titánů: Pokud tomu autoři dali název souboj Titánů a použili jej jako reklamu, pak je srovnání na místě.

Gumídci (1985) (seriál)

Gumídci se mi už tolik nelíbili.

Rychlá rota (1989) (seriál)

O chloupek slabší než "My z Kačerova", ale pořád fajn pohádka. Do dneška si pamatuju první díl - toho profesora a jeho kovové psy.