1492: Dobytí ráje (1992)

Podle mě jeden z nejpodceňovanějších snímků, který by si zasloužil více pozornosti i vyšší výdělek. Je s podivem, že 1492 Dobytí ráje byl propadákem, zatímco oprávněně velmi kritizovaný škvár poslední doby Souboj Titánů (2010) utržil obrovské peníze. V tomto snímku si zopakovali spolupráci Ridley Scott a Vangelis (bohužel naposledy) a výsledný efekt tohoto spojení přináší opět vynikající zážitek, co se atmosféry týče. Sice není tak uzemňující jako v Blade Runner, ale stále mnohem výše, než u ostatních snímků. Scénář se dle mého názoru velice povedly a také obsazení Gérarda Depardieu do hlavní role se ukázala jako výborným tahem. Slabší stránkou je absence jakékoliv akce. Pokud se tu už vyskytne, je velice brzo utnutá a tak se divák musí spokojit pouze s náznaky. I přesto jsem s tímto filmem spokojený a ač bych nějakou akci uvítal, tak jsem se ani na chvilku nenudil. Top scéna je, když se poprvé objeví země. Fakt nádherně natočené.

Hannibal (2001)

Ridley Scott se snažil, ale bohužel výsledek byl na Scotta nic moc a srovnání s Mlčením jehňátek ani nemá smysl. Námět a scénář velmi slabý. Ale problém vidím i s atmosférou. Ridley zůstal věrný svému stylu, ale mě by se spíše líbilo, kdyby byla atmosféra více podobná Mlčení jehňátek. Atmosféře také neprospěl český dabing. V Mlčení jehňátek potrhuje tu "chladnou" atmosféru nejen obraz, perfektní hudba a herecký výkon A. Hopkinse, ale i takový "studený" odměřený hlas Soukupa, který ho daboval. To mi v Hannibalovi opravdu hodně chybělo. Ale na druhou stranu, oproti Červenému drakovi, který neměl naprosto žádnou atmosféru (z velké části i díky katastrofální hudbě) je Hannibal přímo skvostem. Kdyby neexistovalo Mlčení jehňátek, tak bych dal o hvězdičku více. Takto ale nemohu dát více než tři (a to ještě přivírám jedno oko).

Mlčení jehňátek (1991)

Moci tomuto filmu udělit 100 hvězdiček, učinil bych tak. Nedostižný trailer se kterým snese srovnání pouze Sedm Davida Finchera, neuvěřitelná atmosféra, kterou se nepovedlo vybudovat ani Ridleymu Scottovi v pokračování, excelentní hudba - prostě neuvěřitelný film.

Gremlins 2 (1990)

Myslím, že stále velice dobré pokračování. Patrný posun od hororu ke komedii. Pozor na dabing. Pamatuji se, že na kazetách vyšel vynikajicí dabing. V nové verzi, která se nepochopitelně dostala i na DVD nejsou hlášky Gremlinů dabovány. Pak se diví počítačovému pirátství. Když si člověk kupuje DVD, tak doufá, že to bude s kvalitním dabingem. U Novy a Primy se dá předpokládat, že za moc stát nebude. Ale jak si mohou dovolit nenadabovat všechno, co se ve filmu odehrává na DVD, tak to vážně nechápu. Asi už nikdy neseženu dabing, u které jsem se v dětství tak bavil.

Gremlini (1984)

Další film mého dětství. Možná to je pro někoho "béčko". Ale co, když já se u toho naprosto skvěle bavím. A návrháři Gremlinů a Gisma se vyznamenali.

Robin Hood: Král zbojníků (1991)

Alan Rickman byl naprosto úžasný, jehož postavat plnila role hlavního padoucha a i komické postavy. Nikdy bych netušil, že to jde tak něuvěřitelně sladit. Výborná hudba Michaela Kamena. Jinak celkem zdařílý příběh, který se mě líbí už od mého dětství.

10 000 př. n. l. (2008) odpad!

Prostě hrůza. A hlavně hrozná nuda. V čem proboha utopil ten rozpočet? Snad ne v tom, aby vytvořil jednu šelmu, která tam nesehrála žádnou významnou roli, krom toho, že se tam ukázala? Nebo snad v tom, aby vytvořil bandu hladových ptáků, které nápadně připomínali Spielbergovi velociraptory (nevím, jak se to píše - za případnou chybu se omlouvám). Co se týká logiky, to od Emmericha očekávat nemůžeme. Přecejen mě ale docela nadzvedlo, když tam pronásledují lodě, ale místo toho, aby sledovali řeku, tak šli přes poušt a byli nadšení, že je vede hvězda, aby se neztatili. Mimochodem, nikde jsem neviděl, že by sebou na této cestě měli vodu. Ale možná mi něco uniklo. Tou dobou už jsem se kousal nudou a sledoval to jen na púl oka.