Ronja, dcera loupežníka (1984)

Jako malej jsem miloval tento film. Pamatuju si, jak jsem jednou čekal, až budou tento film dávat na ČT - měli ho dávat v jednu a já už od osmi ráno se nemohl dočkat. Myslím, že jsem zažil je málo delších dní. Líbil se mi ten dobrodružný život v lese - dobrodružný život, pro který jsem miloval knihy Julese Verna. To se však ztratilo - žádný dobrodruh ze mě nevyrostl a jediným "dobrodružstvím" je snaha plnit termíny v práci. Avšak dobře si pamatuju, jak mi přišla úžasná představa žít někde v lesích, obstarávat si jídlo v krajině a připadat si svobodný. Tak na mě působila většina filmu. Ale už i jako dítě na mě zapůsobil ten pocit "vše se změnilo". Podobně jako ve filmu Podivné dědictví, kdy se tři představitelé divokého západů obtížně vyrovnávali s příchodem civilizace, tak zde se loupežnící (pro mě samozřejmě ti dobří) museli vyrovnávat s tlakem vojáku (i když to tam bylo jen řečeno). Tato změna byla umocněna smrtí starého "peera" (nevím, jak to napsat - ale neodvážil jsem se to napsat s "é" :-D). To vše na mě hluboce zapůsobilo už v dětských letech. Možná proto i po těch letech jsem moc rád shlédl znovu tuto pohádku a s čistým svědomím mohu dát pět hvězdiček. Tohle je opravdu pravá pohádka - pohodová a přitom v žádném případě infantilní. Ještě si neodpustím poznamenat, že jsem fakt nesnášel ty "p-p-pročpak to děláš, p-p-potvůrko p-p-podivná". Zvláštní, že to samé jsem si nyní přečetl v příspěvku Geminiho. Ještě zvláštnější je, že je nesnáším dál. :-D

King Kong (2005)

King kong je tak rozporuplný jak jen může z hlediska hodnocení být. Některé věci jsou zde dokonalé, jiné na hranici stupidity. Na jedné straně máme výborně vykreslenou atmosféru období americké krize i ostrova, vizuální provedení je výborné, režie po většinu doby jistá, hudba skvěle padnoucí, herci naprosto dokonale obsazení a odvádí skutečně výbornou práci, Naomi Watts tu vypadá fakt krásně a King kong a jeho mimika jsou dokonalé. Příběh je slušný a dokonce mě vůbec nepřipadá nudná část na lodi, která je občas některými kritizována. ALE: Peter Jackson se bohužel neudržel na uzdě a přehnal to podobně jako Michael Bay v Transformers. Nejslabšími částí skládačky jsou akce, které jsou nerealisticke jak z hlediska toho, co vydrží lidské tělo, tak i z hlediska efektů (nemluvě o tom, že někdy jsou tak dlouhé a přitom monotónní, že už v půlce nudí). Útěk mezi dinosaury a obstřelování hmyzu se zavřenýma očima je asi jedno z nejhorších, co jsem kdy v "áčkovém" vysokorozpočtovém filmu viděl. Bohužel to razí do očí o to víc, že všechno ostatní funguje. Škoda.

Tootsie (1982)

Myslím, že bez Hoffmana by tato komedie byla ničím. Jenže Hoffman tam je a předvádí více než zdařilý výkon čímž dělá film snesitelným.

Vzpomínky na Afriku (1985)

Asi zhřeším proti kolektivnímu vkusu, ale mě se tento film rostě vůbec nelibil. Těžko mohu i přes kvality snímku ohodnotit více než třemi hvězdičkami film, u kterého jsem více sledoval čas zbývající do konce než to, co se děje na plátně. Film nevytáhne výš ani výborná Barryho hudba, která vynikne hlavně v "letecké" scéně.// P.S. Zpětně vidím, že Galadriel vystihla mé pocity lépe než já sám. :-)

Tarzan (1984)

Poprvé a naposledy viděno v raném dětství. Pamatuju si, že na mě film působil strašně depresivně (např. stařec umírající na schodech - že by první prozření, že i já jednou zestárnu a umřu? - nevím - každopádně ve mě scéna zanechala silný, ale zároveň dosti nepříjemný dojem). Na rozdíl od mnoha jiných filmů mě nikdy nezaujal tak, abych si jej pustil vícekrát a tudíž pro mě zůstal v kategorii průměrných.

Remember That Night (2007) (koncert)

Jedna z nejlepších věcí, co jsem kdy slyšel. Úžasné vystoupení okořeněná účastí Richarda Wrighta. Na tomto koncertu se mi líbilo snad vše mimo docela dost změňěná Shine on you crazy diamond, kterou mám přecejen raději blíže originálu. Zato fantastická Echoes s úchvatnou světelnou show, to je něco, na co se nezapomíná. Super záležitost, která by zasluhovala 10 hvězdiček.

The Millenium Bell (2000) (koncert)

Oldfieldův koncert k přivítání roku 2000 si do dneška pamatuju i když jsem ho viděl jen v televizi. Navzdory ódám, které tu jiní pějí mě to hodně zklamalo. Naživo to muselo být něco úžasného, ale ve finále režisér tohoto koncertu asi pod vlivem všech těch podnětů (skvělé světelné efekty, ohňostroj, záběry na hudebníky, záběry do publika, nesmyslný detail na svítící světlo) zpaplal vše do jednoho záběru pomocí nesmyslného překrývání, že z toho člověk neměl vůbec nic. Tudíž pro mě z režisérského hlediska naprosto nezvádnutá práce./// Nyní k hudbě. Millennium bell je album, které se mi při jeho uvedení moc líbílo (dostal jsem ho tehdy k Vánocům). Avšak po uplynutí počátečního nadšení, které mám vždy, když pan Oldfield vydá nové album, trošku vystoupili jeho zápory a tím je hlavně nejednotnost a přílišná ispirace taneční hudbou, která narušuje atmosféru alba. Album je tak podle mě kvalitativně daleko za poměrně neznámým albem ze stejného roku - Guitars, i za dalšími jeho nejlepšími kousky a řadí se spíše do průměru./// Co se týče výňatků z jeho předchozí tvorby, tak instrumentální věci byly dobré. Hůř na tom byly zpívané kousky. Nelibilo se mi provedení ani Moonlight shadow a už vůbec ne Shadow on the wall, které v podání ženského hlasu prostě není nic moc, avšak z části to vyvažuje nápaditá kytara Mika Oldfielda. /// Na druhé straně, s hudbou se u mě pojí vždy emoce a vzpomínky. A já byl tehdy o deset let mladší a celé mládí před sebou. A ač jsem z celkem nespokojen, volím 3 hvězdičky, protože i Millennium Bell je v mém životě jedním z důležitých alb. P.S. Nasadil jsem přísný metr.

Posel budoucnosti (1997)

Další spojení jména Kevin Costner s post-apokalyptickým světem a další průser. Toto Kevinovi bohužel nesvědčí a měl by se tomu obloukem vyhýbat stejně jako by se měl vyhýbat filmům z divokého západu, protože tam bude vždy srovnáván s Tancem s vlky a je nepravděpodobné, že by se mu podařilo natočit ještě něco tak skvělého. Ale snad se tímto snímkem nepohřbil nadosmrti - dříve jsem měl tohoto herce docela rád - ale za posledních patnáct let fakt nenatočil film, který by se mi libíl.

Vodní svět (1995)

Já fakt nejsem na ty tyto post-apokalyptické filmy, ve kterých se snoubí poměrně moderní zbraně s naprostým úpadkem, kde je vždy nějaká banda padouchů snažící se získat něco po nepadouších atd. Nelíbil se mi ani Šílený max, nelíbí se mi ani tohle. Navíc nechápu to věčné opsazovaní Denise Hoopera do rolí padouchů, protože i když na to ksicht má, tak jejich hraní mu moc nejde. Nelíbil se mi ani Nebezpečné rychlosti, ani tady. Vlastně jedinou silnou stránkou tohoto filmu je Kevin Cosner, který si tímto snímkem vykopal hrob, aby se v něm pohřbil filmem Postman.

Vraždy podle Jidáše (1999)

Lambertův osud trochu připomíná osud Kevina Costnera - oba krátce zazářili (Costner však neúměrně více), ale druhá půle devadesátých let pro ně znamenal prudký sešup (což je zvláště u Costnera smůla) a i když se oba občas snaží navrátit na vrchol tím, čím měli úspěch dříve, nějak to nefunguje. Lambert tu vsadil na kombinaci thrilleru a lá Tah jezdcem a režísérem jeho prvního a možná i jediného hitu Highlander. Výsledek je sice více než zdařilý, ale přesto mu něco chybí. V oblasti žánru je jedná bezpochyby o poměrně zdařilé dílko, které však absencí čehokoliv "navíc" ztrácí naději na úspěch. Výborná věc pro video, výborná věc pro televizi - avšak nedostatečná pro comeback či jakýkoliv výrazný zápis do filmové historie.