Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Jednoznačně nejhorší díl celé ságy. Dvě hvězdičky se mohou zdát příliš kruté ve srovnání s jinými filmy. Bohužel tento film v čele s infantilním Jar Jarem a příliš zdůrazňovaným dětským Anakinem připravil takové zklamání, že to nemohu hodnotit výše. Zvláště nevyužití Darth Maula, který byl sice hlavním marketingovým tahákem, ale ve filmu se téměř neobjeví a jeho choreograficky skvělý souboj na konci je neustále přerušován střihy na Anakina, který jen tak náhodou zlikviduje celou loď. Osobně považuji za chybu, že se Lukas snažil podbízet mladším divákům. Ani nevím, zda tuto generaci podchytil. Každopádně generace Star wars, která tím žila a udělala ze Star wars kult, je dnes již o něco starší a tímto dílem ji obrovsky zklamal.

Temný rytíř (2008)

Musím se přiznat, že jsem se trochu obával, jak Heath Ledger ztvární postavu, kterou již dříve zahrál tak skvělý herec jako je Jack Nickolson. A on ho překonal. Naprosto excelentní herecký výkon (podpořený výborným scénařem, který měl Heath k dispozici), až jsem si říkal, že tam Batman ani není třeba. Heath se rozloučil se životem fantastickým hereckým výkonem. Po tomto si myslím, že se z něj mohl stát jeden z nejúspěšnějších herců současnosti. Jednoznačně nejkvalitnější Batman, co byl kdy natočen.

Spaceballs (1987)

Paráda. Upozronění: jsou dva dabingy. Jeden pohřbil snad všechny vtipy, co tam byly. Doporučuji si to pohlídat. V tom výborném původním daboval Helmu V. Postranecky a toho pobočníka Donutil. Pokud v telce nebo na dvd uslyšíte ten druhý, tak to rovnou vyhoďte a raději zkuste sehnat ten původní. Poznámka: Poprvé jsem to viděl dávno předtím, než jsem vůbec tušil, že existuje nějaká série Star wars. "Vidím, že tvůj "De Schwartz" je stejně dlouhý jako můj. Uvidíme, jak s ním umíš zacházet. :-))))

Drákuloviny (1995)

Nedokážu si vůbec vysvětlit zdejší hodnocení. Snad jen, že to všichni viděli s novým katastrofálním dabingem na Primě. Uznávám, Brooks občas překročí i hranici trapnosti. Ale to už tak k jeho filmům patří. Jeho filmy se pohybují právě na hranici mezi dobrým humorem a trapárnou, ale Brooksovi se většinou daří držet na té správné straně a já se i zde od začátku do konce smál a do dnes patří tento film mezi mé nejoblíbenější komedie. "Dozorce, zpátky do práce!" :-)

Tváří v tvář (1997)

Vzhledem k zápletce nevím proč zvolili konstitucí těla a velikostí hlavy tak rozdílné herce. Nicholas Cage má snad poloviční hlavu co Travolta a úplně jiného tvaru. Nějak si nedovedu představit, že by je dokázali tak změnit. To už by bylo jednoduší jim vyměnit mozky. Celkově to je zajímavý námět zprasený Johnem Woo, který mi nikdy jako režisér nesedl.

Živý terč (1993) odpad!

Z filmů Johna Woo, které jsem viděl, je tento asi nejblbější. Scéna s granátem na konci hovoří za vše.

Mission: Impossible II (2000)

Já asi nikdy nebudu fanoušek Johna Woo. Nepochopím, proč je tak obdivovaný režisér akčních snímků. Možná by se mohl uplatnit v reklamě, ale pro mě jsou jeho filmy nebetyčnou nudou. Neustálé zpomalování, ukazování jedné scény z pětkrát z pěti různých kamer, spousta klišé a absence akce /opravdové dynamické akce/ - to podle mě nejsou rysy akčního snímku. DePalmův "chladný" styl a špinožní téma bylo pod taktovkou Johna Woo zaměněno za "modelingový" a prosluněný film. Tom Cruise zde nevypadá jako agent, ale spíše jako modelka snažící se na plátně vypadat co nejlépe. Hlavnímu padouchovi se sice krásně démonicky leskly oči, ale jinak působil naprosto neškodně. A Woovi holubice? To je tak jediné co jsem ochoten mu odpustit. Asi každý máme nějaký ten svůj "fetiš" a zde scéna s holubicí, jakkoliv nereálná, vypadá celkem dobře.

Beowulf (2007)

Škoda, že to nebylo natočeno se živými herci, zvláště když uvážím, jaké herce se podařilo pro tento film získat. Bohužel by to byla špatná zpráva pro Ray Wnstonea. Navrhoval bych použít Seana Beana. Stejně tak Beowulf vypadal. Jinak vynikajicí dílo po všech stránkách. Dodat také musím, že hudba k filmu byla opravdu vynikajicí.

U-Turn (1997)

Měl snad být scénář mnohými zde kritizovaný to, na čem měl tento film stát? Já myslím, že nikoliv. Scénář byl naprosto vyhovující - vlastně byl dobrý - nestrhával na sebe pozornost a nechal vyniknout herce a excelovat režiséra. Tento film je přesně tím čím měl být - výbornou a netradiční podívanou.

Alexander Veliký (2004)

Musím říci, že jsem od tohoto snímku očekával hodně a i přesto jsem z kina odcházel nadšený. Bylo to ještě mnohem lepší. Proto mě šokovalo, že když jsem narazil na nějakou kritiku, tak byly vesměs negativní, někdy přímo zdrcující. Já v tomto filmu nepostrádám vůbec nic. Co se týká historický nepřesností, tak ty jsou v každém historickém snímku. Četl jsem i kritiku, že Alexander nezemřel na otravu, ale na nemoc. Jenže Stone si to poměrně chytře pokryl tím, že Hopkins říká svému otroku, ať do spisů o Alexandrovi nepíše, že byl otráven, ale že na nemoc zemřel. Pokud historický film respektuje důležité milníky, pak nějaká ta změna v detailech filmu rozhodně neublíží. Film musí hlavně respektovat logiku vlastního příběhu. Pokud je příběh vnitřně nerozporný, pak jej můžeme brát jako jednu možnou alternativu, jak mohla historie proběhnout. Historici sami mnohdy neví, pouze se domnívají, jak to bylo. Proč by se nemohl domnívat i režisér nebo scénarista. Hodně kritiky bylo také věnováno výkonu Colina Farrella a "zženštilosti" Alexandra, což se neslučuje s naší představou tradičního hrdiny. Jenže postavit se vlastnímu otci či matce může mnohdy vyžadovat mnohem více odvahy než šestinásobné přesile v bitvě u Gaugamel. Ti, kteří kritizují výkon Colina Farrella nejspíše brali postavu Alexandra velice povrchně. Alexandr nebyl tupý nemyslící bijec. Byl člověk, který musel překonávat vlastní slabosti a nedostatky, aby dosáhl svého takřka nesplnitelného cíle. P. F. Drucker, guru managementu, kdysi napsal, že "výrazní lidé mají i výrazné slabiny". V tomto díle Olivera Stona je to více než patrné. Alexander pro mě je a nejspíše vždycky bude vyjimečný film. Osobně jsem ještě nikdy neviděl postavu dobyvatele vykreslenou takovýmto způsobem. Jinak co se týká obrazu a ztvárnění bitev, tak ty jsou excelentní. Musím říci, že jsem se při sledování filmu vůbec nenudil. Jediné, co snad mohu připustit je zbytečnost několika málo scén, jak je "Limou" zmíněná postelová scéna s Roxanou. (ač nám možná krom estetického zážitku měla ukázat i podobnost Roxany a Alexandrovy matky). Přičinu neúspěchu filmu nevidím v délce, ale spíše v originálním pojetí. Lidé chtěli a očekávali dalšího Gladiátora. Místo toho přišel film spíše s psychologickou kresbou jedné postavy. Ale je to věcí názoru. Já byl zase naprosto zklamán z filmu Troja. Krom Erica Bany, který mě příjemně překvapil, toho Troja moc nenabídla. Navíc, jelikož jsem četl jak Homéra tak Vergilia, kteří dobývání Troji popisuji, tak jsem byl zklamán z toho, jak zbyteně měnili příběh. Kdyby k lepšímu, tak nic neřeknu. Ale scénář naprosto zabil kouzlo knih, které přežili 4 tisice let. Je to jako změnit konec Shakespearovy hry Romeo a Julie. Ale to už patří spíše pod kritiku Troji.