Blade Runner (1982)

Ak by Ridley preniesol do Promethea aspoň zlomok atmosféry z jeho prvých dvoch science-fiction opusov, bol by to určite pozerateľnejší film. Oba jej totiž majú na rozdávanie aspoň pre ďalších tisíc snímok. Už len preto sa jedná o absolútny kult a súčasť etalónu pre porovnávanie so žánrovými súrodencami. Navyše geniálni Ford a Hauer, geniálna Vengelisova hudba a geniálny vizuál, ktorý nezostarol ani po tridsiatich rokoch. Nebyť pár prázdnejších momentov, bolo by to dokonalé dielo. 9/10

Pravdivé lži (1994)

Tento film ma celé roky obchádzal a ja dnes, po pozretí veľmi ľutujem, že som si ho nevychutnal v časoch, na ktoré táto snímka sedí ako riť na šerbel. Excelentná fúzia akcie a 'rodinnej' komédie, čistá zábava so sympatickými hercami a elegantnou réžiou. Cameron, Cameron, mohol by si sa vrátiť, do časov, keď si točil zábavné a zaujímavé filmy, nie modrý cirkus, alebo uplakané loďky. Škoda ťa. Kto má rád filmy ako napríklad RED a nevidel toto, treba zohnať. Keby nebolo pár (ale naozaj len pár) slabších momentov a nevýrazný hlavný protivník, bolo by to za 5. Mimochodom..je ešte nejaký iný akčný film, kde dostane hlavný hajzlík stíhačkou do rozkroku?

Temný rytíř povstal (2012)

Rovnako dobré ako TDK. Teda skoro, maximálne tak o polhviezdičk slabšie. Naozaj nechápem výtky voči zakončeniu tejto batmanovskej trilógie, pretože tými istými 'nedostatkami' sa vyznačuje aj jej predchodca. Oba filmy sú tvorené rovnakou šablónou, avšak s inými réaliami súčasnej spoločnosti, ktoré tvoria kulisy príbehu a s inými postavami, ktoré su nemenej zaujímavé. Jediné, nad čím by som sa pozastavil, je, že mohla Catwoman dostať o niečo viac priestoru a že niektoré Baneove repliky boli mierne silené, ale naozaj len niektoré. 9/10. Viac na mojom blogu http://jablkoblog.blogspot.com/2012/07/navrat-temneho-rytiera-dostojna-bodka.html.

Lovci lvů (1996)

Lovci levov majú pár filmárskych vrások, ale v rámci žánru 'dobrodružný film' sa stále jedná o vysoký nadpriemer a pre mňa klenot hneď z niekoľkých dôvodov. Skvelý casting, Afrika, zručná hororovo-duchárska symbolika v ľudožrútskych levoch ako pokus afrického kontinentu zoškriabať zo seba vred zvaný 'biely človek' a v neposlednom rade aj príjemný soundtrack. Stačí? Stačí.

Mission: Impossible III (2006)

Podobne ako pri JJovom Star Treku, ani tu sa asi s nadšenou väčšinou nezhodnem. Kým De Palmova jednotka si vystačila so zaujímavou zápletkou a akciou šetrila na úkor napínavých a štýlových scén, kde rozhodoval viac rozum a dôvtip ako zbrane a Crusiove päste, tam JJ striela, vyhadzuje do luftu vrtulníky, autá a všetko, čo Huntovi príde do cesty. Tajným agentom nesvedčí, keď namiesto bezpečnosti krajiny riešia osobné záležitosti a nesvedčí to ani tretej 'Nulovej šanci'. Hviezda za chémiu medzi Cruisom a Rhamesom, za dobrý kasting a charizmatického záporáka. Druhá hviezda je za to, že som sa nenudil tak veľmi, aby som si všimol ešte viac blbín v príbehu a nechytal sa za hlavu pri niektorých patetických a hlúpych scénach.

Dědictví vášně (1986)

Akčák, kde Bolo Yeung dostane nakladačku v prvej polovici? To nemôže dopadnúť dobre.

The Divide (2011)

Nie, oni to naozaj nedokážu. To už vážne nejde natočiť nejaké komorné scifi s prvkami hororu, alebo postapo thriller bez toho, aby boli postavy vyslovene schématické a chovali sa debilne? Pritom nábeh to malo slušný. Čo už. Nikomu nič nevisím. Ledva dve hviezdy.

Gladiátor (2000)

Videné opäť po dlhom čase. Jeden z najlepších Ridleyho filmov a určite jeden z najlepších 'historických' hrdinských eposov novodobej komerčnej kinematografie. Škoda len, že tento Scottov megalomanský počin si dostatočne nevychutnajú znalci antickej histórie, keďže s historickou presnosťou si autori hlavu veľmi nelámali. Ak sa dokážete cez tento fakt povzniesť a brať Gladiatora 'len' ako krásny rozprávkový príbeh o hrdinstve, cti, láske a priateľstve v historických kulisách starovekého Ríma a predovšetkým arény Kolosea, zažijete viac ako dve hodiny čistého blokbustrového opojenia. Jediné mínus sú snáď iba dosť zostarnuté digitálne efekty. Hlavne pri kamerových nájazdoch sú tie jednotky a nuly dosť vidieť.

X-Men: První třída (2011)

Ak by mi niekto povedal, že toto natočil režisér skvelého Kick-Ass, vysmial by som sa mu do ksichtu. Bezpohlavný, ničím výnimočný, hoci remeselne dobre spracovaný blokbuster. Na jedno pozretie, keď sa človek nudí a má chuť si niečo pozrieť k čipsom a pivečku.

Lidice (2011)

Možno klasicky patetické a slzopudné, ale na mňa to zabralo. Film ma dosť zaujal aj formálne, páčila sa mi kamera, veľmi mi imponoval komorný výkon Luknára a potom samozrejme Rodena a Budařa. Hudbu som ako príliš rušivú nevnímal, takže tento faktor u mňa nejako negatívne nezavážil. Viac doslovné ako Protektor, ale zase zaujímavejšie ako Habermanúv mlyn, alebo podobne filmy z tohto obdobia.