Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Zábavný film to určite je, ale občas mi pripadalo, že autori príliš vsádzali na hviezdne obsadenie, efektné akčné scény a klasickú mantru nenáročného popcornového diváka "veď je to len akčný výplach, ktorý sa na nič nehrá". No, áno nehrá. To by bolo v poriadku, len dej je pre mňa prostulinký až príliš, postáv je tu toľko, že nie je čas si nejakú obľúbiť (možno ten Sly, ktorý to celé ťahá, ale..) a akcie je naservírovanej také množstvo, že po polovici snímky ju konzumujem už len zo zotrvačnosti. Navyše lákadlá ako Ch.Norris a aj mnohé hlášky, pri ktorých si máme so slzou v oku spomenúť na nejakú tú klasiku žánru, mi tu prídu tak trošku nasilu a účelovo, ale tak budiž, no. Na druhej strane JCVD je ako hajzlík senzačne slizký a Lundgren v úlohe nevyrovnaného blbečka poteší každým slovom, mnohé scény sú po remeselnej stránke skvelé a výrazne tomu pomáha aj hudba, takže je na čo sa pozerať a čo počúvať.Rovnako dĺžka stopáže hrá v prospech filmu, nudiť sa nestíhame. Výsledky verdikt je pekných 7 z 10.

Sunshine (2007)

Veľkolepý Science-Fiction film nového milénia. District 9 bolo milé prekvapenie, Matrix je klasika, Inception premyslená pecka ale toto je niečo výnimočné a má niečo, vďaka čomu sa mi táto snímka zaryla hlboko pod kožu a tak skoro spod nej nevylezie. Zbožnujem 'lodiarske' scifi, takže žánrovo trefa do čierneho, ale tá Murphyho hudba, vizuál a atmosféra vyskladali dokonalý zážitok. Hoci až po druhom pozretí, ale odpálený som bol natoľko, že dokážem odpustiť aj jemný žánrový a mnohými nestrávený odklon na konci. Samozrejme nie je to také prepracované, umelecké a filozofické ako Kubrickova Odysea, ale v mnohých faktoroch sa podľa mňa na ňu chytá a minimálne určitým formálnym manierizmom sa jej podobá.

Blbec k večeři (1998)

Vždy som mal rád francúzske komédie, či už staručké s Funesom, alebo tie novšie s Belmondom, alebo Pierrom Richardom, ale toto prekonáva všetko, čo som doteraz videl a zažil. Príbeh sa rozbieha pozvoľna, autori si pripravujú živnú pôdu pre tie najabsurdnešie, ale o to dokonalejšie a zábavnejšie situácie a gagy. Je dosť možné, že zážitok umocnil aj skvelý český dabing, ktorý týmto typom filmov neuveriteľne pomáha.

Gauneři (1992)

Vybrať najobľúbenejšiu 'tarantinovku' nebola ľahká úloha, keďže tento maník nenatočil ani jeden vyslovene nudný a slabý film. Áno Pulp Fiction je pecka, 'Bastardi' sú cinefilné orgie a Bill je krásna pocta komixu, samurajským filmom a westernu, ale 'Gauneri' majú niečo, čo neviem tak úplne definovať. Je to skôr nejaká charizma, ktorá plynie z jednoduchosti, komornosti a takej ešte neotesanosti pána majstra, čo ma vždy príjemne hladí počas sledovania tohto majsterštiku. Dialógy a postavy, o tom je tento film a keď vám to stačí, budete plesať.

Lepší zítřek 2 (1987)

Tak toto vážne nemuselo byť. John Woo je pre mňa kontroverzná postavička. Na jednej strane remeselný mág kúzliaci nezabudnuteľné akčné scény a príbehy pravého chlapského kamarátstva, no na druhej strane si často podpíli konár totálnymi nezmyslami, ktoré pôsobia nechcene sebaparodicky. Bohužiaľ v tomto pokračovaní skvelého opusu Better Tomorrow u mňa prevláda druhá rejžova stránka. Jedna hviezda za to málo pekného, ktoré ako tak presiaklo z jednotky. Záverečná zabíjačka, kde mŕtvi padali rýchlejšie ako stihnú guľky opustiť hlavne, už bola vážne na smiech.

Tváří v tvář (1997)

Tento film obsahuje všetko, čo klasické honk-kongske 'woovky', teda skvele vykreslené charaktery, hudba, ktorá robí zážitok intenzívnejším a v neposlednom rade skvelé akčné scény a tradičný 'pištoľný balet'. Bohužiaľ sem tam to podkopáva vyslovenými stupiditami a hlúposťami (útek z väzenia), nad ktoré sa povzniesť neviem. Navyše mi nesedí celý ten mierne infantilný sci-fi nádych s plastikami, magnetickými čižmami a pod. Je to škoda, pretože menenie identít ide hercom skvele a odhliadnuc od akčnej stránky filmu, je to slušná dráma o dvoch mužoch, ktorí okúsili druhú 'stranu barikády'.

Lepší zítřek (1986)

Hoci nie tak prepracované a štýlové ako Hard Boiled, toto mi sadlo viac. Postupne načrtávané vzťahy a profily jednotlivých postáv sú síce vykreslované trošku kostrbato, ale človek s nimi rýchlo začne sympatizovať a to mám na filmoch tohto typu najradšej. Keď je komu fandiť, najlepšie na oboch stranách pomyselnej barikády, akčné scény dostanú nový rozmer a človek si ich viac užije. Hoci ich je tu menej, šikovne toto prázdne miesto prekryjú momenty okorenené humorom a to je ďalší faktor, vďaka ktorému som si snímku užil viac ako režisérovo najvýznamnejšie dielo.

Bitevní loď (2012)

Logické hovadiny, Rihanu a aj americký nacionalistický pátos by som odpustil, keby to bolo aspoň zábavné a nápadité. Ale nebolo. Dve hviezdy za energickú hudbu, pár dobrých nápadov a krásne scény z Havaia. Ináč nezvládnuté spojenie akcie a humoru, nesympatické postavy a dosť useknutý koniec. Po Battle LA a posledných Transformeroch ďalšia slabotka na poli akčných scifi.

Blbec k večeři (2010)

Kým Veberov originál má pevné miesto na olympe inteligentných a prepracovaných komédii, tento šuvix jednoznačne patrí do pomyselného suterénu. Nuda, stupidita a akákoľvek absencia vtipu. Hviezda za roličku Chrisa O'Dowda. Naozaj tesne nad odpadom.

Vetřelci (1986)

Kým jednotka bola geniálna kombinácia scifi a hororu, Cameron sa s tým nesral a primiešal do toho ešte aj akciu. Je rok 2012 a Aliens je stále najlepším filmom vyznačujúcim sa týmito prvkami.