Predátor: Evoluce (2018)

Not bad at all. Prvá polovica viac ako uchádzajúca, potom to ide pod fialky šialenou rýchlosťou. Casting, na ktorý som tak nadával a bál sa ho, sa ukázal nakoniec ako silná devíza snímky. Budované napätie od polovice kolí neprehladná akcia, príliš veľa čťjb momentov a nevyužitie tajomnosti nového predátora. Stačilo málo a hovorili by sme, že je to skoro také dobré ako ten prvý. Takto je to podobne nedotiahnuté ako Antalov Predators.

Čára (2017)

Ako písal Anderton, veľmi rozpoltená vec. Na jednej strane dobre rozbehnutý, aj keď nie príliš originálny, príbeh. Niektoré zaujímavé vedľajšie postavičky (tie hlavné nie), kvalitná produkcia a slušné tempo. Potom prídu ale klasicky slovenské kŕčovité dialógy (rozhovor pri rodinnom obede), smiešne pôsobiace scény (bitka na zábave), obsadenie hlavných postáv totálne prevarenými tvárami (Fialová a Maštalír sú dobrí herci, ale musíme ich skutočne vidieť všade?), repliky hlavného miestneho bossa ako vystrihnuté z mafiánskej prírućky klišé hlášok a fádny záver, kde chýbalo nejaké poriadne vyvrcholenie. Škoda, lebo niektoré pasáže boli viac ako uspokojivé - svadba, porátanie sa s postavou Andyho Hryca, návšteva v base... Takto iba klasický nedotiahnutý priemer. Narozdiel od trápneho Únosu ale aspoň nejaký nášľap ku konečne kvalitnému žánrovému slovenskému celovečeráku

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Tri billboardy sú presne tým filmom, kde by stačilo naozaj málo a mohlo to dopadnúť katastrofálne. Prvé dve tretiny neviete, či to tvorcovia myslia vážne alebo si z vás robia srandu ale nie takým odľahčeným spôsobom, ako to vedia napríklad Coenovci. Skrátka striedajú seriózne a dramatické polohy svojich postavičiek s ich vlastnými karikatúrami a celý čas si hovoríte, že toto nemôže fungovať, no záverečná peripetia presviedča o opaku. Žánrové zaradenie krimi/dráma/komédia sedí dokonale pretože sa perfektne zabavíte, dojmete a celé to šliape aj ako taká obskúrna vidlácka kriminálka.

Vetřelec: Covenant (2017)

Prometheus bola blbosť ale aspoň, až na totálne smiešny a uponáhľaný koniec, pozerateľná a pomerne konzistentná. Covenant však v tomto smere ide ďalej a z blbosti sa stáva absolútne neprehľadná, pokope nedržiaca sračka, v ktorej nefunguje skoro nič. Ani horror, ani primitívny slasher, no a filozofické science-fiction s nejakým presahom, to už vôbec. Robot recitujúci klasiku, olizujúci sa sám so sebou alebo hrajúci na píšťalke tejto sprostosti skrátka hĺbku nedajú. K tomu si pripočítajte otrasne digitálneho xenomorfa, neprehľadné akčné a krvavé scény, ktoré nie sú desivé ale skôr otravné a otvorený seriálový koniec a máte ušetrenú návštevu kina alebo vyflajznuté prachy za nákup/požičanie nosiča. Debilné postavy s nulovou charizmou, to je už len taký bonus k celkovému faux pas. Ak sa chcete vydesiť, pustite si scénu z labáku v oveľa lepšom Alien: Ressurection, kde Ripleyová nájde svoje nepodarené klony s číslom jedna až sedem. Týchto pár minút má v sebe oveľa viac hororu, science-fiction a votrelcovského univerza ako dve hodiny tejto pičoviny dokopy. Dve hviezdy za hudbu, občas pekný vizuál, novej obludky, ktorá neurazí ale stále pôsobí ako z intra nejakej počítačovej hry a samozrejme štandardne dobre hrajúceho Fassiho. Ostatné postavy kľudne mohol hrať Eddie Murphy a ani by ste si nevšimli rozdiel. Nechajte už, prosím votrelca votrelcom a nekurvite toto krásne univerzum. Nuke it from orbit forever!

Krotitelé duchů (2016)

Po zhliadnutí Feigovho Spy (na ČSFD nepochopiteľne v modrých číslach) som spozornel, pretože ten chlap má nesporný talent pre humorom odľahčené akčné filmy. Remake Ghostbusters už od ohlásenia sprevádzali vlny skepticizmu alebo rovno otvorenej nenávisti, či už priamo k nápadu znova nakrútiť legendárnu snímku alebo využiť čisto ženské osadenstvo. Áno prvý trailer bol naozaj otrasný, ja som však po skvelom Spy Feigovi veril a dúfal v podobnú nádielku akcie, humoru a zábavných postavičiek. Dostal som však niečo, čo pripomínalo skôr scenáristický a dramaturgický paškvil typu Cuki a Luki, kde to, čo má byť vtipné, je trápne, detinské alebo prinajlepšom nezábavné. Chápem, že to mal byť feministický film a teda ukázať všetkých chlapov ako úplných idiotov so všetkými mužskými stereotypmi bol zámer ale preboha prečo takto prvoplánovo a primitívne? Že je príbeh jednoduchý, je v poriadku - pôvodní Krotitelia na tom boli rovnako, no vyťažili zo skvelých a sympatických hlavných protagonistov, dobrej akcie a množstva kvalitných gagov a vtipov. Tu sa s niečím podobným nestretnete. Hlavné hrdinky sú také umelé, zle napísané a kŕčovito zahrané (opäť mi prichádza na um tá Cuki a Luki, bleh!), že si nebudete istí, či sledujete prípadovú štúdiu autistických chovancov nejakého sanatória alebo divadelný krúžok nadšených amatérov. Sympatické prirodzené a hlavne nenútene vtipné ženské zo Spy skrátka nahradili infantilné, popletené a na nervy lezúce slepice, ktoré by ste radšej videli ako obete v nejakom slasheri. No a potom tu máme akčné scény, efekty, hudbu a pod. To je taký klasický pozerateľný priemer. Verdikt teda znie: rýchlo zabudnite, že existuje nejaký remake a pustite si radšej starú jednotku.

Smrt ve tmě (2016)

Je to dobre nakrútené, dobrá minimalistická hudba (občas pripomína motív z Carpenterovej Veci), fajn herci, dobre napísané postavy, diabolský Lang (kradne si celý film pre seba), spád aj plot-twist ujdú. Čo ma však zarazilo bola logika, občas tupé správanie sa postáv (idu vykradnúť barák a nemajú ani baterky, WTF?), to jednoznačne ničí zážitok a celkové hodnotenie zráža na tri hviezdy (7/10). Už len kvôli Langovi sa to však vidieť oplatí a ako napínavá oddychovka na rande, či sobotný večer postačí.

Warcraft: První střet (2016)

Bory Mall Imax predpremiera. Poloprazdna sala. Vacsina divakov, ktori mali nad 20, sa pri scenach, ktore mali byt dojemne, romanticke alebo napinave smiala. Proste kult..

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Del Toro je frajer. Vysekať z takého idiotského námetu toľko zábavy, kvalitných obrázkov, celkom sympatických postáv a preňho typickú špinavú temnú atmošku, to sa musí vedieť. Áno, je to klasická americká patetická akčná blbosť, ale je v tom cítiť kus chlapčenského nadšenia, srdce a celkovo to dobre šlape aj napriek dvojhodinovej stopáži. Oproti rôznym transformerom, battleshitom, alebo t:salvationom a podobným výpravným hovadinám o level vyššie. Iste, nájde sa tu nejaké to klišé a pár okatých "inšpirácií", ale všetkého je tu tak akurát, aby to neotravovalo a nekazilo zážitok a zábavu. Snáď až na príliš často sa opakujúci ústredný hudobný motív. Ideálny výber na oddychový večer s pizzou a dvoma pivami.

Kick-Ass 2 (2013)

Tak takýto prúser som nečakal. Je pravda, že "dvojky" kvalitných a zábavných filmov majú nevýhodnú, ale takto sprasiť "ducha" pôvodného filmu je naozaj na facku. Odhliadnuc od toho, či je dvojka kvalitnou adaptáciou pôvodného komixu, či dobrý komixový film, ako Kick-Ass Dva zlyháva na všetkých frontoch. Je menej zábavný, menej vtipný, menej nápaditý a menej dramatický. O to viac trápny, brutálny a povrchný, navyše často nelogický, nezmyselný a samozrejme parazitujúci na jednotke. Kým popkultúrne odkazy v prvej časti boli sviežim oživením, v pokračovaní pôsobia ako päsť na oko - iba pre efekt. Podobne je to aj s prehnaným násilím a brutalitou, ktorej samoúčelnosť tečie z plátna pod väčším tlakom ako hektolitre krvi, o ktoré sa nikto neprosil. Kým prvý film parodoval teen-age filmy, komixovky a akčáky a sám zvládol byť obstojnou drámou a zábavnou komédiou, dvojka iba vykráda povrchné nuansy a skladá ich nezmyselne dokopy aby sa podobala pôvodnému filmu, podobne ako vietnamci kopírujú tenisky a handry známych športových značiek. Neobratné narábanie s motívmi postáv a emóciami, ktoré mali vyvolať niektoré udalosti, sú na úrovni Béčkového filmu, len s tým rozdielom, že toto je Béčko nepriznané. O ničom hudba a kopec "wtf" momentov sú iba posledné príslovečné klince do rakvy. Pár celkom podarených vtipov a niektoré zvládnuté akčné scény film z biedy nevytrhne. Zakladám ligu proti pokračovaniam a remak-om, kto sa pridá?!

Kulka v hlavě (1990)

Keď borec vypije na šupu liter nejakého chlastu a potom sa zúčastní prestrelky akoby nič, idú všetky možné kvality filmu do kanála. A veľa ich teda podľa mňa nebolo. Slabota.