Odebrat z přátel (2014)

Film, ktory mal mnoho nevyuziteho potencialu, no na druhu stranu, co cakat pri rozpocte 1 milion.

Anihilace (2018)

Nuz, uz sa necudujem, ze to Paramount predal Netflixu, toto by v kinach prepadlo. Knizna predloha vraj bola nesfilmovatelna, ako dobre sa ju podarilo Garladovi preniest na platno netusim, ale film ako taky je sklamanie. Nudne becko, ktore sice ide hlbsie ako sa povodne ocakavalo (co mnoho divakov sklame), no aj tak nezanecha silny dojem. Spoiler! Cely film sluzi ako jedna velka metafora na rakovinu, co robi s nami ludmi, s nasim telom, ako sa ku nej staviame etc. Cele je to prepojene na sebaznicenie, kedze aj pri rakovine sa hovori, ze vlastne telo sa ta pokusa zabit (znicit). Mam vsak pocit, ze cele to bolo podane nejak vlazne. Natalie tentokrat nepodala prilis kvalitny vykon, ostatne herecky tiez akoby tapali v tme. Povedal by som, ze Garland to nemal pevne v rukach a nedokazal natocit uceleny film, ktory by bol naozaj uderny. Ironiou je, ze najlepsou scenou tohto "intelektualneho" filmu, je ta jedina skutocne hororova (zmutovany medved).

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Bez vahania mozem povedat, ze Johnson natocil nielen najhorsiu epizodu Star Wars, ale zly film ako taky. Upozornenie, komentar je plny spoilerov. Zaciname uvodnymi titulkami a znamou znelkou, ktore ako vzdy dobre naladia divaka. Uvod vo vesmire, bitka medzi First Order a Resistance. Zimomriavky sa objavuju. Co urobi v tomto momente Johnson? Vlozi do filmu stupidnu scenku, ktora absolutne zosmiesni generala Huxa. Scena, ktora pripomina skor lacnu parodiu v style Epic Movie urobi z jedneho z hlavnych zaporakov komicku postavicku, ktoru uz pocas zvysku filmu len tazko mozete brat vazne. Presunme sa dopredu. Luke Skywalker, postava na ktoru vsetci cakali opat vstupuje na platno komicky. Zas nas caka stupidny humor, popri ktorom posobia Marvel vtipy elegatne. Luke Skywalker, ta pozitivna postava z originalnej trilogie je zrazu ufnukany starec, tzv. crybaby. Cas s nim a Rey je zabity, nudny, po vacsine plytkejsi nez sa tvari. A samozrejme Rey, postava ktoru som kritizoval uz v TFA. Marry Sue, ktora sice nema rodicov, ani zazemie, ale je inteligentnejsia nez Jedi Master (a je to ona kto pouca Skywalkera), dokaze opravovat a pilotovat vesmirne lode, porazit bez vycviku Rena (ktory ma roky vycviku a krv Skywalkera), ovladat bez problemov silu za par sekund, bojovat s hocijakou zbranou etc. Potom tu mame Finna a novu postavicku Rose. Cela ich linia je zbytocna, ich postavy komicke (nie v dobrom zmysle) a nezaujimave. Zvycajne pri "heist" filmoch clovek dostane poriadnu davku napatia, no Finn a Rose nam priniesli len akesi rozptylenie, ktore nefunguje, postavy nemaju chemiu su stereotypne a cloveku je jedno, co sa s nimi stane. Dalej tu mame admiralku Holdo, dalsiu zbytocnu postavu, ktora prisla nezanechala ziadny dojem okrem toho, ze som mal pocit ze reziser pozmurkava na Tumblr a odisla. Snoke, tajomny manipulator za scenou je odhaleny. A kto to je? Nuz len dalsi stereotypny zaporak na jedno pouzitie, ktory nam zas pripomenie Marvel. Pride jeden z vrcholov filmu, kde sa konecne dockame akcie, no kazi ju zla choreografia. Co mame po skonceni filmu? Na jednej strane First Order, akusi stupidnu karikaturu vesmirnych nacistov, vedenu tragikomickym generalom a mladym Renom, ktory mi promina bezduchejsiu verziu prequeloveho Anakina. Strateny chlapec, ktory nevie ovladat svoj hnev a posobi skor ako "edgy teen", nez vodca temnej strany. Proti nim stoji Resistance, vedena zosnulou Carrie Fisher, tiez znamou tym, ze ziskala silu poletovat si vo vesmire a ktora tu mlela z poslednych sil. Pomahat jej bude Poe "can I blow shit up" Dameron, postava ktora je urazkou herca Isaacovho formatu. Hlavnou hviezdou bude samozrejme Rey, ktora sa charakter uz nemusi ani vyvijat, kedze od narodenia je dokonala vo vsetkom, do coho sa pusti. Dalsie pripomienky, Yoda zomiesneny, Luke sa odpari, Phasma je mrtva. Cely tento film je jedna velka stupidita, ktora prakticky znicila Star Wars franchise. Uprimne, aky dovod ma divak tesit sa na dalsiu cast? Zaporaci su komicki, hrdinovia nezaujimavi, hype pred ich stretom ziadny. Tato trilogia sa mala natocit naraz, mala mat jasnu viziu pre vsetky tri filmy, nepriestrelny scenar, hlbsie a unikatnejsie postavy, menej tretotriedneho humoru, lepsiu choregografiu pre suboje so svetelnymi mecmi a mnoho ineho. Scenky, ktore mohli byt emotivne "Luke a Yoda", su zruinovane nevknusnou komediou. Nemame prakticky ziadne zaujimave postavy. Star Wars univerzum mi pripada akesi male, stiesnene. A napriek tomu, ze cely film je zredukovany na typicky duchapusty blockbuster od Disneyho, som sa takmer vobec nebavil. Nech uz mali prequels akekolvek chyby, v porovnani s novou trilogiou boli kinematograficke veldielo.

Liga spravedlnosti (2017)

Nuz ubehlo mi to o nieco rychlejsie nez BvS, ale inak v mnohych ohladoch nepodareny film. U Snyderovych filmov mi casto vadi ze postradaju konzistenciu. Nikdy nemam pocit, ze postupne buduje pribeh, ale ze si natoci "epicke scenky", ktore nasledne pozliepa dohromady a aj ked samostatne dokazu fungovat, ako celok nikdy. Ked sa do toho prida este ruka Whedona, vznika absolutny gulas. Tiez tu vidno ruku studia a kolko sa strihalo, co naozaj iba umocnuje chaoticky dojem z filmu. Ako divak som mal urcity vztah len k Wonder Woman a ciastocne k Supermanovi, ktory si vela nezahral, no ostastne postavy nemali samostatne filmy ako tomu bolo u Avengerov a vytvorit si k nim vztah pocas toho ako mozu ziarit vzdy len na par sekund v timovke je takmer nemozne. Pribeh nie je ani zdaleka originalny, zaporak je tupe digitalne monstrum, CGI su katastrofa, chyba mi tu nejaky zaujimavy hudobny motiv ci emocie. Skratka kritika by mohla byt neskutocne dlha. Podarilo sa len malo, niektore kusky ktore predvadzaju nasi hrdinovia su sami o sebe pekne spracovane, highlitom pre mna osobne bola scena kde si Flash uvedomi, ze Superman je schopny vidiet jeho pohyb. Neviem uprimne kam by sa malo DCEU uberat, ale zmeny budu nevyhnutne inak umrie skor nez sa zacne naozaj rozvijat a Marvel bude mat nulovu konkurenciu.

To (2017)

Nebudem to porovnavat s knihou, ani predchazajucou adaptaciou, kedze moje znalosti o oboch su nulove. Novy film vsak potesil, ma podobny feeling ako Stanger Things, akurat zrychlene tempo a je malinko viac mainstreamovy. Nemyslim si, ze by bol nejak ultra strasidelny, skor mi to prislo viac ako temne dobrodruzstvo. Z detskych hercov ma najviac zaujali Sophia Lillis (som zvedavy, ako sa bude dalej vyvijat jej kariera) a Jack Dylan Grazer, ktori mi prisli ako najviac vyrazni, aj napriek tomu, ze doraz je na Lieberhera. Co sa tyka nasich zapornych postav, Skarsgard sa predviedol, aj ked sa da povedat, ze ho zaskatulkovali viac ako bezhlave monstrum a uprimne, zdal sa mi desivejsi ked mal moznost hrat. Postava Bowera az trochu trapne stereotypna (tupy skaredy redneck bez osobnosti, bity otcom, vyvrsuje svoj hnev na slabych), ale ako som uz povedal, na filme vidno, ze je robeny pre mainstream. Po vizualnej stranke krasa, viacere sceny sice nie su naozaj desive, ale je lahodne ich pozerat. Film ako celok som si aj napriek chybam uzil, co sa odrazilo na hodnoteni.

Yongseoneun eupda (2010)

Nechcem spoilerovat a preto nebudem menovat, ale ano, dej v sebe spaja dva legendarne thrillery (americky a korejsky), pricom ich doplna o vlastnu davku originality. Inteligentne krimi s drsnym plot twistom sa ku koncu mierne zaryje pod kozu, ale inak dost pokryvkava. Pocas tych dvoch hodin mi tam chybalo viac napatia a tiez kvalitnejsie spracovanie po technickej stranke. Videl som uz dost korejskej kinematografie na to, aby som vedel, ze dokazu z filmu po vsetkych strankach vyzmykat viac. To vsak neznamena, ze by bol No Mercy zlym filmom, akurat ze bledne v porovnani s viacerymi lepsimi kuskami, ktore korejci v ramci thriller zanru natocili. Finale, ktore malo byt zdrvujuce, bolo zle vygradovane a takpovediac do istej miery ocakavane. Hlavne postavy prilis nezaujali etc., skratka co tym chcem povedat je, ze je to dobry film, ale s viacerymi chybami, ktore ho tahaju dole.

Temná věž (2017)

Kniznu predlohu som necital, no podla reakcii fanusikov jej film nebol verny ani trochu. Divaci boli uz po zhliadnuti trailerov skepticki a veru, mali byt preco. Dalsi fantasy film, kde vynimocny tinedzer musi zachranit svet pre zlym ujom. Vo filme su vlastne len 3 postavy, zvysok funguje prakticky ako nepodstatne NPC v nejakej hre. Hlavny detsky predstavitel je nesympaticky a bez charizmy, hlavny hrdina klisoidny a nudny a McConaughey nehra zaporaka naozaj presvedcivo. Na deji je vidno, ze ho dali dokopy styria ludia a nie prilis talentovani. Goldsman a spol. pozliepali dokopy par lacnych obohranych stereotypov, aby vytvorili dalsi bezduchy Hollywoodsky humus, ktory si asi tazko najde skalnych fanusikov. Ziadna hlbka, ziadna dobra akcia, zle herectvo, nudne lokality, obohrany dej, nezaujimave fantasy prvky, ziadne napatie, chybajuci humor, nic len nekonecna siva nuda. Ak by sa udelovali ceny za najtrivialnejsi film, TDT by s prehladom vyhral. Preco? Lebo Arcel nepriniesol na platno ani jedinu zaujimavu vec.Najlepsie to vystihol uzivatel Psema. Naozaj to posobi ako pilotna epizoda serialu, avsak nie od HBO ani Netflixu, ale skor ako neuspesny projekt od CW.

Wind River (2017)

Sheridan sa pekne pohral s vizualom. Ak sa clovek pozrie na scenar s odstupom, uvedomi si, ze Sheridan nevytvoril nic naozaj genialne, ale zabalil to tak krasne, ze clovek sa necha lahko zvabit. Uvodna cast filmu je naozaj tip-top. Neobyvana mraziva divocina, snehove burky, tajomna vrazda, pochmurny Renner a temne tony spojene s dobrou pracou kamery intenzivne navnadia kazdeho milacika temnych thrillerov/krimi. V tomto bode som bol zarazeny do sedacky a pripraveny na dusnu atmosferu, ktora nas zavedie nevedno kam. Problem je v tom, ze film postupne straca svoje tempo. Ako sa zahada rozuzluje, vychadza najavo, ze nepride ziadne prekvapenie ani gradacia, ale uplne obycajna zapletka a kazdy, kto uz ma aspon nejake tie krimi napozerane, bude velmi dobre vediet ako sa dej bude dalej odvijat. Vrahov je lahke rozpoznat v tom momente ako sa objavia na scene a samotne finale mi prislo unahlene a neprilis napinave, ak ho porovnam so scenou ktora sa vo filme odohrala omnoho skorej. Sheridan by mohol byt v buducnosti reziserskou hviezdou, ale uprimne, potreboval by lepsi scenar.

Šingeki no Bahamut - Virgin Soul (2017) (série)

Na prvu seriu som narazil uplne nahodne cez odporucania na MAL. Serial mal grady a ubehol rychlo, no zaroven bol neskutocne plytky, vsedny a neuveritelne konvencny a bezpriznakovy. Virgil Soul je prijemnym prekvapenim a vo vsetkych smeroch upgrade. Z trivialnej jednohubky sa RoB meni na zapamatatelne anime, s komplikovanejsim dejom, viacrozmernymi postavami, lepsimi akcnymi sekvenciami, peknou animaciou aj zaujimavejsim univerzom. Neda sa vsak povedat, ze vsetko je uz na 100%. Presun pozornosti na novu hlavnu postavu Ninu, nebolo prave to najstastnejsie rozhodnutie. Naivne dievcatko s velkym srdcom, ktora nema ziadne povahovahe vady a neustale predvadza iritujuci afekt moze byt spociatku mily, no rychlo sa zunuje.Ostatne postavy casto konaju nelogicky, menia svoj charakter zo sekundy na sekundu, robia hlupe rozhodnutia a ignoruju realitu.Tazko sa s niekym stotoznit a preto sceny ktore maju byt emocne silne ci napinave nemaju tu spravnu intenzitu. Dej je plny logickych chyb po ktorych len krutite hlavou a sa casto neposuva v tom spravnom tempe, ale akoby sa tocil v kruhoch. Co tym chcem povedat je, ze napriek kvalitativnemu zlepseniu by som stale nezaradil Rage of Bahamut medzi spickove anime, ktore divakovi poskytuju urcity "wau" efekt.

Spider-Man: Homecoming (2017)

Hollanda ako Spideyho mozem, zaziaril uz v CW, ale jeho solovka sa zas tak velmi nepodarila. Ano, viem ze film bol prijaty vacsinou pozitivne, avsak to mi nebrani v pozorovani nedostatkov. Ako najvacsiu slabinu filmu vidim postavy, kladasov aj zaporakov. Zacnime najprv Peterom a jeho kumpanmi aka "Come On, It's 2017" (John Oliver/Tumblr). Miesto tradicneho Flasha mame ako sikanatora maleho smiesneho Inda, objekt lasky su dve cernosky, kde jedna predstavuje nieco ako Gwen Stacy, zatial co druha zosobnuje asi najtradicnejsi stereotyp tinedzera. Potom je tu Filipinsky partak, ktory sluzi ako comic relief v uz tak komickom filme. Ani jedna z postav nie je naozaj zaujimava, rozvedena to hlbky, alebo unikatna svojim charakterom, co vsak tvorcom nevadi, kedze vsetky mensiny su zastupene a tym si to odbili. Druha velka chyba - Sinister Six. Sony, ktore sa snazilo pretlacit Sinister Six uz v druhej casti TASM, zas tlaci na pilu a podobne ako DC sa celou silou snazi napchat vsetky postavy do jedneho filmu. Predstaveny je vsak len Vulture, ktoremu Keaton prepozical charizmu, ale akcne sceny s nim nestoja za vela. Zaroven sa objavia dalsi dvaja clenovia Shocker a Scorpion, pricom obidvaja si presli metamororfozou na cernocha a hispanca. Obidve postavy vsak boli zas len nezaujimave karikatury kriminalnikov, cize len tazko dokazu navodit hype na pripadny film so Sinister Six. Celkovo scenar je velmi slaby, akcne sceny ok, ale nic osnive a Spideyho film si (ne)prekvapivo ukradol pre seba RDJ, ktory je najviac charizmatickou postavou na plaztne a prinasa tiez intenzivne scenky, aj ked nie akcneho razu. Pre mna osobne slabsie ako bezne Marvelovky, kedze nielenze je pouzita ta ista sablona, ale este film obohatili aj o chyby, ktore so sebou prinasa Sony a preto len 2*.