Habermannův mlýn (2010)

,,A co se změní? Hranice tady, nebo o kousek dál.“ Při sledování Habermannova mlýna jsem se nemohl zbavit pocitu, že sleduju nějakou lacinou televizní inscenaci na nedělní odpoledne. Filmu chyběla ryzí atmosféra. Kostýmy a dobové kulisy mě nepřesvědčily o tom, že se nacházím za války v oblasti Sudet. Ve filmu se objevuje několik časových rovin, při čemž není zcela jasné, co se během let mění. Jednotlivé epizody typu kradené dříví, letáky, neplodnost Březinovy manželky či koncentrační tábor vyzní zcela do ztracena. Nechápu tedy, proč se jimi režisér tak podrobně zabýval. Nezbyl tak čas na to, aby se věnoval jednotlivým postavám, které jsou načrtnuty velmi ploše a černobíle, chybí u nich nějaké změny chování. Některé postavy jsou vzhledem ke sledovanému příběhu zcela nedůležité atd. Protože jsem se vůbec nedokázal sžít s postavami, zcela mě minuly vypjaté scény. Zcela hloupě působí dabing německých herců. Němčina a čeština vůbec se ve filmu mění zcela chaoticky, proto můžeme vidět největšího německého záporňáka, jak mluví půl filmu česky, ačkoliv na začátku požaduje od každého, aby mluvil německy. Prostě, logika si odešla na výlet. Jednoduše vzato, tenhle film je režisérky a střihačsky naprosto ohavný.

Expendables: Postradatelní (2010)

,,Why are you here?“ ,,Ornitologist.“ Postradatelní mají výborný nápad. Využít tyhle staré akční ikony dokud ještě udrží kvéry, je určitě dobrý komerční tah. Škoda ale, že se nepovedlo nacpat hrdiny tohoto filmu do nějakého lepšího scénáře. Ten je prostě špatný. Přitom z chemie mezi jednotlivými herci by šlo jistě vytěžit mnohem více. Akce se drží v průměru. Potěšily mě pěkné výbuchy a přestřelky. Škoda ale, že kameraman či střihač byli tak nadopovaní, raději bych si užil akci z pěkných, trochu delších záběrů. Celkově vzato mi přišli Postradatelní trochu odbytí, kdyby si s tímto filmem dal Stallone trochu větší práci, myslím, že by byl výsledek lepší.

Rocky IV (1985)

,,During this fight, I seen lot of changing.“ Vše, co jsem měl na Rockym rád, v tomto filmu chybí. Ze samotného Rockyho se definitivně stal bohatý hlupák, z boxu megalomanská šou v tomto filmu dokonce pojatá propagandisticky jako most mezi USA a Sovětským svazem. Černobílé rozdělení na ty hodné a zlé funguje tak absolutně, že agresivní americké obecenstvo je vylíčeno jako vlastenecké, kdežto agresivní ruské obecenstvo jako zmanipulované. Motivace postav jsou dost chatrné, tak se musí použít jisté berličky, aby se nakonec mohlo bojovat. Naprosto příšerně působí kolážovité scény vyplněné obrazy z minulých dílů, z nichž jedna trvá více než pět minut a je doplněna celou jednou písničkou. Po těchto scénách jsem byl tak unaven a vyčerpán, že ani závěrečný souboj, na který jsem tak dlouho čekal, mě z letargie nevytrhl, i když byl opět jako v předešlých dílech velmi dobře natočen. A co měl znamenat ten robot? To mi ani po delším přemýšlení nedošlo.

Rocky III (1982)

,,You know, sometimes charity really hurts.“ Je to tak, tento díl Rockyho je opravdu lehce horší než ty předchozí. Nejvíce je to znát na příběhu, který jen s obtížemi hledá cestu, jak znovu zkomplikovat Rockymu jeho boxerskou kariéru a tak musí sáhnout po různých oslích můstcích. Herci jsou ale stejně přesvědčiví jako jindy, třeba na Paulieho nedám dopustit. Možná jen Adrian se mi zdála trochu moc sebejistá, ale to už byla vlastně i ve druhém díle. Píseň Eye of tiger ale tomuto filmu sedne jako ulitá!

Specialista (1994)

,,Jste specialista, kapitáne. Zasloužíte si něco lepšího.“ Ze specialisty mám takový divný dojem. Nemůžu říct, že bych se v průběhu sledování nějak nudil, ani jsem si nevšiml výrazných chyb v režii či scénáři. Jen mi to celé přišlo takové plytké. Ústřednímu páru chybí jistá chemie i nějaké rozumnější důvody jejich zamilovanosti. Prostě jsem jim to nevěřil, ač se Sharon Stone hodně snažila. Hlavní záporák na můj vkus trochu moc přehrával, kdyby mu režisér trochu ubral na emocích, filmu by to jen prospělo. Potěšily mě ale pěkně udělané výbuchy a přehledné akční scény, které se dnes pod záplavou roztřesených kamer a kraťoulinkých záběrů již vesměs nevyskytují.

Překažené dostaveníčko (2007)

,,Došel film!" No bylo aspoň vidět, že si Mádl tu svou roli pěkně užil. Jinak mě tento snímek nijak vážněji nezasáhl, ačkoliv těch pár sekund Voříškové bylo fajn. Příště by to chtělo něco delšího, třebas jen o pár vteřin.

Perverzní průvodce filmem (2006)

,,I want the third pill!“ Žižek na mě přes dvě hodiny chrlil různé faly, otce, libida a superega a to vše na ukázkách z různých filmů. Nemůžu říct, že by mě jeho názory nezaujaly. Bohužel však Žižek skáče od jednoho tématu ke druhému, takže mu chybí nějaká jasná struktura. Výsledkem pro mě bylo, že jsem z celého jeho vyprávění trochu zmatený a nevím přesně, co chtěl divákům sdělit. Také ho trochu podezřívám z toho, že spíše vybral ty ukázky z filmů, které podporují jeho teorie. Každopádně některé z nich jsou přinejmenším zajímavé, i když u většiny jsem nevěřícně kroutil hlavou. Velmi osvěžující pro mě bylo, že štáb natáčel na stejných nebo podobných místech jako úryvky z filmů, které Slavoj analyzuje.

Na vlásku šťastně až navěky (2012)

,,Důstojnost, úcta, šlechetnost, respekt." Přídavek k filmu Na vlásku se nese v duchu grotesky, celý je složen z honiček Pascala a Maxima za snubními prsteny. Nápady během honiček jsou vtipné, ale samotná honička eskaluje až do moc extrémních rovin, kdy se více létá něž běhá, což mi přišlo trochu slabší. Nicméně stále mohu pochválit krásný český dabing, kterého zde sice není mnoho, ale to nevadí.

Ženy v pokušení (2010)

,,Hraju závodně domino.“ ,,No, to se vždycky může hodit!“ Ženy v pokušení jsou pro mě to samé co Muži v naději. Nefungující film stavící na mizerných principech a chatrném scénáři. Naprosto nechápu význam toho neskutečného amorálního a přitom zdánlivě genderově korektního přístupu k látce. Ženy tak v tomto filmu vypadají jedna vedle druhé jako bezcitné děvky. Vtipy, pokud ve filmu nějaké byly (krom skutečného vtipu vyprávěného Macháčkem), mě vůbec nezasáhly, co mě však doslova odrovnalo, byla velká nuda. Tak pomalu plynoucí a nezáživný film jsem již dlouho neviděl. Závěrečná reklama na Baťu pak působila jako poslední hřeb do rakve tohoto filmu.

Utopenec na útěku (1998)

,,Chci všechna jména, zájmena, křestní, příjmení, přezdívky. Leslie Nielsen ve své nejlepší formě! Tato parodie je asi mojí nejoblíbenější vůbec. Scénář hází jednu hlášku za druhou, které se na první zhlédnutí prostě nedají stihnout. Herci jsou přesní, především Leslie Nielsen a Richard Crenna jsou k sežrání. K tomu se přidává kvalitní řemeslné zpracování včetně krásného soundtracku, který prostě sedí. Ačkoliv některé fórky jsou možná jednodušší, mně už tak moc přirostly k srdci, že vůči nim nemůžu být kritický. Kéž by bylo více takových dobře zpracovaných parodií, i když Leslie byl pouze jeden.