Únik z Alcatrazu (2001)

,,Oni spí.“ ,,My také, pitomče!“ Na tomto dalším z řady ,,hadích“ snímků si cením jedné věci, a to že se tvůrci snažili o navození stísněné atmosféry. V jiných ,,hadích“ filmech se spokojí jen s tím, že omílají všechna klišé monster filmů pořád dokola. Těm se však nevyhýbá ani tento film, takže znovu je divák svědkem řady nelogických rozhodnutí. Dále tvůrci naprosto nevyužili velký potenciál prostředí, v němž se film odehrává. Druhá polovina příběhu už je tak omletá z jiných filmů, že jsem se jen stěží bránil spánku. Ani šílené finále a obsazení Clarka Kenta mě ale nepřesvědčilo o kvalitách tohoto snímku.

Horečka sobotní noci (1977)

,,You know, you turning God to telephone operate.“ Nemůžu si pomoct, ale Horečka sobotní noci mi hrozně připomínala první díl Rockyho. Špinavý Brooklyn je totiž hodně podobný předměstí Rockyho Filadelfie a oba hlavní hrdinové jsou takoví jednodušší šmudlové, kterým ale nelze nefandit. Travoltův zápal pro tanec je úplně stejný jako Stallonovo nadšení pro box. V tomto filmu je ale více prostoru věnováno i Travoltovým kumpánům, jejichž osudy jsou zajímavé a nenudí. Obecně vzato je tento film dobře natočen, akční scény střídají konverzační přesně v tom rytmu, že jsem se nezačal nudit. Navíc příběh není úplně klišoidní, takže jsem byl natěšený na konec. To vše provází parádní hudba Bee Gees, která padne jak ulitá. Občas na mě sice působily některé scény z parketu až parodickým dojmem, ale to nijak kvality tohoto filmu nesráží.

„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“ (1970)

,,V dětství kolika, později pohlavně zneužit řádovou sestrou v okolí lesní studánky.“ Jméno Oldřicha Lipského pro mě bylo zárukou, že si tento film užiju stejně dobře jako ostatní jeho filmy. O to víc jsem však byl rozčarován! Místo vybroušeného scénáře s chytrými hláškami a replikami se to tu hemží lacinými fóry jak z novácké estrády. Postavy jsou tu naprosto ploché a většinou mají pouze jednu jedinou motivaci, jíž se neustále drží. Vypadají spíš, že vypadli z nějaké hloupé situační komedie. Příběh nestojí moc za nic. Vše se točí v kruhu a dochází znovu a znovu ke stejným situacím. Z herců mi přišel k chuti akorát Lubomír Lipský, naopak protivná mi přišla Bohdalová. Parodie reklam vkládaných do děje mi přišla trochu mimo mísu. A Saudkovy kresby, ačkoliv jsou pěkné, mi taky přišly rušivé. Závěrečná akční scéna mohla tento film trochu pozvednout, to by ale nesměla být tak žalostně nudná.

Kolik to stojí? (2013) (pořad) odpad!

,,Schválně, kde myslíte, že se jezdí vlevo? Myslím tedy doprava." Viděl jsem jen několik dílů tohoto ,,soutěžního" pořadu, ale taková ubohost se jen tak nevidí. Soutěžní tento pořad rozhodně není, i když v něm ,,soutěžící" ,,vyhrávají" určité ,,ceny". Je to prachsprostá reklama na Peny market a Student Agency! Nejhorší na tom ale je, že si to tenhle pořad nechce přiznat a tváří se, že ve skutečnosti lidem pomáhá. Nechutné jsou například ankety s kolemjdoucími, které podkresluje znevažující country tóny, které jasně ukazují, z koho si tento pořad dělá voly!

Román pro muže (2010) odpad!

,,Volání je důležitý, ty vole!“ Román pro ženy mi přišel jako příjemná komedie, a totéž jsem logicky očekával od Románu pro muže. Byl jsem ale šokován. Tak odporný, sprostý a nechutný film jsem už dlouho neviděl, a přitom vůbec nejde o počet sprostých slov, ale o vulgárnost charakterů jakým je například Cyril. Ale ani ostatní si nevedou moc dobře. Aneta a Bruno se celou stopáž tváří hrozně opruzeně a tak vůbec nic neříkají a jen čumí a k nim promlouvá buď namyšleným tónem Cyril, nebo přihlouple Tali. Naprosto mimo byly postavy Taliina přítele a jeho kamaráda fotbalisty (co ten tam dělal??). Jednotlivé charaktery se vůbec nevyvíjejí ani nijak nestřetávají, jen míjejí. Když se podívám na formální stránku věci, tak většina záběrů mi přišla hodně natahovaná. Také soundtrack mi přišel divný a nehodící se. Stručně řečeno se mi na celém filmu nelíbilo vůbec nic.

Tango a Cash (1989)

,,You get rid of Daffy Duck there and try to clear your names.“ Tango s Cashem, to jsou dva řízci. Duo Stallone – Russel vyšlo na jedničku. Postavy mají vzájemnou chemii, scénář se postaral o hodně slušnou kadenci hlášek a vtipů. Celé to hodně připomíná ty nejlepší buddy movies jako třeba série Smrtonosných zbraní. Pasáž odehrávající se ve věznici mě nadchla svojí drsností, závěr mě zase trochu zklamal tím, jak byl přepálený. Každopádně se ale na tyhle dva týpky rád podívám někdy znova!

Byl jednou jeden polda (1995)

,,Nevotravuj! Špekoune!“ Česká verze Policejní akademie je o hodně tříd níž, než ta originální. Humoru je o hodně méně, je lacinější a trapnější a hodně staví na populárních vtipech, které ale převedené do filmu příliš nefungují. Ale na druhou stranu postava Majora Maisnera je vynikající. Jeho hlášky a hlavně charakteristický smích mi zůstanou v hlavě asi napořád. Hodně se povedla také úvodní melodie. Celkově vzato jsem se na komedii ale bavil trochu méně, než jsem očekával.

Kouř (1990)

,,Ale já tady nejsem sám! Já tady tak chlastám.“ Kouř mě opravdu hodně překvapil. Čekal jsem nějakou ulítlou ptákovinu a srandu a dostalo se mi asi nejlepší filmu o totalitě, který jsem kdy viděl. Přitom vše je zobrazeno alegoricky a náznakově, takže si člověk musí domyslet reálie z tehdejšího života. Je mi záhadou, jak může fungovat spojení předkládané absurdity, vážných dramatických zvratů a šíleného muzikálu. Ale ono to prostě funguje, a to dokonale. Vypíchnout bych chtěl hlavně kameru, která výborně podkresluje atmosféru snímku. Pozadu nezůstává ani mizanscéna, perfektní osvětlení scén, použité dekorace a efekty, to vše je naprosto v souladu s celkovou atmosférou. Postavy a scénář jsou půl na půl vážné i šíleně absurdní, ale zároveň hrozně uvěřitelné a živoucí. Nejvíce mi utkvěl v paměti asi archivář Béda, to byl ale živel. Jediné, co mi na tomto snímku trochu vadilo, byly některé vyhrocené vážně míněné scény, ve kterých mi přišlo, že tvůrci moc tlačili na pilu.

Jak ukrást Dagmaru (2001)

,,A co byste řekla projížďce na růžovém slonovi?“ ,,No dovolte, já jsem slušně vychovaná, na růžovém slonovi jezdím až po delší známosti.“ No upřímně řečeno, jsem se zas tak moc nenasmál, spíš jen občas. Takže kadence vtipů by rozhodně mohla být vyšší. Ale na druhou stranu ty eskapády, co předvádí Sypal nejsou špatné. Postavy jsou hloupé tak akorát, aby byly vtipné, ale nesklouzávají do trapnosti. Ale chybí tomu určitá šťáva, je to takové trochu moc utahané.

Země policajtů (1997)

,,I look at this town, and I don’t like what I see anymore.“ Tohle je poctivá kriminálka s vynikajícím obsazením. De Niro, Harvey Keitel, Ray Liotta, ti všichni hrají perfektně, ale jednoznačně nejlepší je Stallone. Ten všechny přehrál o několik tříd, a přitom hraje velmi minimalisticky, ale hrozně uvěřitelně. Scénář je velmi dobrý, ačkoliv občas jsem měl pocit, že se věnuje příliš dlouho okrajovým záležitostem a hlavní příběh se trochu rozpadá. Naštěstí to režisér zakončil hodně vybroušeným a vystupňovaným závěrem, na který se vyplatí si počkat. Země policajtů je tedy pro mě velmi kvalitní snímek s minimem chyb.