Interview (2014) odpad!

Jak moc tahle hrůza skutečně urazila KLDR, to přesně nevím, mě a asi každého soudného diváka s aspoň trochou dobrého vkusu to teda ale urazilo pořádně. Že prý to má být komedie... já teda viděl jen skoro dvouhodinovou erupci tuposti, křečovitosti a hlavně a především koncentrované trapnosti. Ostatně mě varovala už přítomnost zoufale nesympatického a nevtipného buřta Rogena, jenž by rozesmál snad jen notorické huliče a čichače rajského plynu. Jedno se však Rogenovi tentokrát musí nechat... poprvé není nejtrapnější a nejméně sympatickou postavou ve filmu, a to ještě s velkou rezervou. Franco to tentokrát pěkně přesral a z jeho afektovaných výlevů a ultimátního přehrávání jsem obracel oči v sloup a hanba mě fackovala, že se na takovou slátaninu vůbec koukám. Zadarmo drahá záležitost, kterou asi v KLDR začnou pouštět vězňům politicky nápravných pracovních táborů ve chvíli, kdy odhodí poslední zbytyk humanity. Tenhle film mnohem víc než KLDR a Kim Čong-una ztrapnil USA, které místo nějaké aspoň trochu inteligentní satiry vyšlou do světa tuhle kravinu tak nevtipnou a ubohou, až to práská dveřma. Asi ještě nikdy jsem neudělil odpad s takovou jistotou a zadostiučiněním.

Železná srdce (2014)

Vizuál by ušel, jinak je to jen fantasy o bandě nesympatických exotů, kteří ve volných chvílích zabíjí Němce po stovkách a slavně si razí cestu blátem západního Německa. Pro větší realističnost finální scény na křižovatce bych navrhl ještě pár dalších cool zlepšováků: 1. Esesáci dostanou růžové uniformy a místo helem čepice se střapcem. 2. Místo zbraní budou mít v rukou cukety. 3. Během scény se zničehonic změní nejen den v noc, ale také jaro v zimu, křižovatka v most, tank v mobilní stánek s kuřatama, Německo v Mordor a Brad Pitt v Morgana Freemana. 4. Zvuky výstřelů z palubních zbraní stánku s kuřatama a z německých cuket budou nahrazeny kukáním kukačky. 5. Vždy, když už to bude s Morganem Freemanem vypadat opravdu bledě, rozežene Němce rozmrzelý hroch. To by snad stačilo, doufám, že tvůrci mé nápady využijí a já budu moct příště dát plný počet.

iNumber (2013)

Mizerové na jihoafrický způsob? Celkem i jo. Svižné, dobře napsané, přímočaré a bez nápadných logických chyb. Já jsem spokojen a to je hlavní.

Hlasy nevinnosti (2004)

Upřímně řečeno je to spíš za čtyři hvězdy, ale poselství filmu je tak důležité, že přimhouřím oko. Je dobře, že se tvůrci nebáli natočit film o tom, jak salvadorská junta vedla vyhlazovací válku proti vlastním občanům, to vše za podpory USA, které poslaly odřady vojsk zvláštního určení pro výcvik salvadorských eskader smrti. Vládní vojsko se tu celkově s civilním obyvatelstvem moc nemazlí a seznam válečných zločinů je poměrně pestrý - od používání dětských vojáků, znásilňování civilistek, střílení zajatců, až třeba k vypalování vesnic. Je strašné, co si museli obyčejní a velice chudí lidé prožít kvůli mocenským hrám několika jedinců vzdálených od místa dění stovky a tisíce kilometrů. A co je ještě strašnější - Salvador nebyl jen jeden, podobné války se vedly na několika místech celé planety a dnes něco podobného zrovna zažívají prostí Ukrajinci.

Vánoční poselství prezidenta republiky Miloše Zemana (2014) (pořad)

Ha, už je tu i druhý díl. Hodnotit to nebudu, jednou stačilo. Tenhle profil je stejně spíš než profilem pořadu masturbačním koutkem zhrzených příznivců mediálně protežovaného degena Schwarzenberga. Tak aspoň hodně štěstí, Miloši, budeš to v novém roce mít určitě zase těžké, neboť lumpenkavárna nikdy nespí.

Labužníci (2013)

Aneb dobrou chuť, pokud právě obědváte. Ale já na to fakt koukal u oběda. Naštěstí jsem tedy měl dojezeno ještě předtím, než začaly opravdu šťavnaté a vypečené scény, ale ani tak to nebyla zrovna dobrá kombinace. Asi jako když steak z argentinské svíčkové zapíjíte Okenou. Co napsat k filmu samotnému? Je to děs, pohodu Vánoc to moc nepodtrhne, ale na jedno zkouknutí se to dá přežít, budeme-li na ten film nahlížet jako na průměrný thriller s nadprůměrně šokující a děsivou zápletkou.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Nová doba, dříve seriózní fantasy se zvrtla v řadový bezduchý popcorn! Přátelé, je konec. Nejen trilogii, ale hlavně a především mým vysokým očekáváním. To mělo být tak grandiózní finále, že po promítání ukradnu matce z kredence paličku na klepání řízků, do druhé ruky si dám největší poklici, co tam najdu, na hlavu si narazím kastról, co jsem podle něj pravidelně sříhán a s nadšeným křikem odběhnu do nedalekého lesa, kde v menším výklenku ve skále vzdáleně připomínajícím jeskyni utluču plyšového draka a pak takto válečně rozlícen vyběhnu z lesa do vesnice na jeho druhé straně, kde jako neohrožený válečník v bitvě pěti armád vymlátím hospodu. A mám den po filmu chuť něco takového udělat? Sice ano, ale podobné nápady mám i bez sledování adrenalinových filmů a se třetím Hobitem tedy toto nutkání nikterak nesouvisí. Film sám o sobě je dost nekonzistentní, příliš dětinský, místy přestřelený i na poměry fantasy a k tomu obsahuje spoustu klišé a nemístního humoru. Alespoň tak na mě napoprvé působil. Zatím dám tedy lepší tři hvězdy a až za rok vyjde extended verze, tak znovu přehodnotím, jestli je to vážně takový provar, jak se mi včera večer zdálo.

Nejhledanější muž (2014)

Kdo by to byl řekl, že terorismus je tak ukrutná nuda. Pětkrát denně modlitba směrem k Mekce, pracné shánění financí, za patama pořád nějací stalkeři, to by se jeden fakt vyhodil do vzduchu...

لهيب الحرب (2014)

Působivě natočené a překvapivě i s celkem dobrým hudebním doprovodem. Na druhou stranu video o Islámském státu neřekne víc než to, že si ho založilo pár dobrovolných svatých bojovníků za islám a že ve svém boji dosáhli pozoruhodných úspěchů proti mnohem silnějším nepřátelům. Video je samozřejmě proloženo záběry natočenými islámskými bojovníky přímo během bojů, což je něco, co jinde hned tak neuvidíte. Kdyby tam džihádisté nezamíchali i záběry střílení zajatců, dal bych asi i čtvrtou hvězdu, takhle už to ale bylo přes čáru. Na závěr tito kalašnikovy ozbrojení vousatí zarputilí věřící samozřejmě nezapomněli připojit ani obligátní příslib, že USA se mají z jejich strany na co těšit. Asi jako když si vykrmíte medvěda, co vás sežere ve chvíli, kdy už je dost velkej. Celkový dojem - pokud tedy odhlédnu od reálného kontextu a ohodnotím jenom video samotné, je to na solidní tři hvězdy.

Hoši z Abu Ghraib (2014)

Tak slibné téma a vyšla z toho taková rozplizlá kašovitá hmota. Ten film absolutně ničím nezaujme a má naprosto neuvěřitelnou schopnost nudit. Dlouho jsem neviděl takhle zabitý potenciál. A to už vůbec nemluvím o tom, že to v podstatě omlouvá zločiny amerických vojáků v Abu Ghraibu. Vždyť si to zasloužili, no ne? Škoda mluvit, radši se tomu filmu obloukem vyhněte.