Herkules: Zrození legendy (2014)

Hmmm, to je v řiti, mám doma asi tři vydání řeckých bájí a všechny jsou špatně. Nebo že by udělali soudruzi z Hollywoodu chybu? Vem to čert, když týpek s rohama na helmě omotaný v kožešině (asi germán) mlátí týpka ve zbroji řeckého typu mečem po palici a vedle nich už se k ráně napřahuje borec s helmou imitující egyptského boha Anubise, tak prostě nevydržím a začnu všechny tři hlasitě povzbuzovat. Nebo ty řecké gladiátorské hry, to byl odvaz. Nic naplat, já mám ten starověk tak rád, že jak se ve filmu objeví něco, co by mohlo odpovídat době, v níž se film odehrává, tak nadhodnocuju, nadhodnocuju a nadhodnocuju. A tak jsem se dostal až na ty výsledné astronomické dvě hvězdičky. Koho starověké vojenství moc nebere, ubere si z mého hodnocení tak dvě až tři hvězdy. Komu se líbí svalnatí kluci, duší však romantici a kdo nedá dopustit na schématické filmy o osudové lásce, tak si naopak tři hvězdičky přidá. Sledování jsem přežil, ale repete asi nebude. Úplně nejvíc se mi na filmu líbilo, jak zlého krále nakonec pověsili za koule do průvanu a ještě se na něm zhoupli. I když... to jsem si asi domyslel.

G.I. Joe 2: Odveta (2013)

Jsem nadšen! Když jsem se doslechl, že je to prý ještě horší než první díl, tak jsem si mnul ruce, jak zase po delší době něčemu konečně udělím odpad. Tak jsem si dnes druhého Gé Í Pepu konečně pustil a... ono to vůbec nebylo tak špatné, jak jsem čekal. Je to sice v podstatě stejně mizerný film, jako tragický první díl, ale je to pitomé trochu jiným způsobem. První díl jsem neopatřil odpadem až po dlouhém přemáhání a dal jsem mu hvězdu za akce a vizuál a druhou hvězdu za ucházející tempo. Pepa n.2 dostane také dvě hvězdy, jednu za to, že už ve filmu není ten přiblblý nefungující humor a druhou opravdu tučnou hvězdu dávám za to, že herecký antitalent Tatum umřel hned na začátku a já tak nad jeho "uměním" nemusel skřípat zuby celý film. Byl to opravdu překvapivý scénáristický tah (děvčata kolem patnáctky asi propukla v pláč), já však jen uznale pokýval hlavou a musel jsem konstatovat, že už dlouho mě ve filmu něco tak příjemně nepřekvapilo. A k mínusům: druhý film o pepovské jednotce je stejně duchaprázdný, klišovitý a směšně patriotický, ale zas je o poznání méně blbý, než díl první. Dwayne Johnson samozřejmě taky není nějaký velký herec (leda tak výškou a váhou), ale má aspoň charisma a tak je zde hlavní postava konečně trochu přijatelná. No ale stejně byl jeho výkon takový nijaký, to nebyl ten Rock, co se mi tak líbil v Potu a krvi. A jedno zajímavé zjištění na závěr: pákistánský jaderný arzenál sestává ze dvou hlavic, které by se vešly do větší tašky a na jeho ukradení stačí zhruba deset chlápků a jedna kozatá ženská. Snad tenhle film neuvidí někdo z hlavního štábu indické armády a nezkusí svého nezbedného souseda odzbrojit podobným způsobem.

The Philly Kid (2012)

Průměrné až podprůměrné, v průměru však lehký nadprůměr.

Variola vera (1982)

Jsem naprosto šokován... tedy ne z těch neštovic, o ty v tom filmu zase až tolik nejde, mě zamrazilo z toho, jací jsou naši jihoslovanští bratři úderníci. Tedy sexuální úderníci. BACHA, SPOILERY!!!!!!!!! Pěknou sestru šuká ředitel nemocnice, v nestřežených chvílích ji pak šuká doktor, se kterým mívá službu. A když tento pan doktor nemá zrovna službu s touto oblíbenou sestrou, zkouší možnosti sexuálních interakcí s doktorkou, která zrovna nastoupila. A pokud mu zbyde trocha času, může zkusit vyléčit jednoho z pacientů, který chytil kapavku od jedné ze sester (nebo co to bylo za ženskou). Prostě machři, o tom žádná. ASI KONEC SPOILERU. Takže jen tiše smekám a už chápu, proč jsou u nás tak populární letní dovolené v Chorvatsku. Jako pro mě za mě, klidně tam jeďte, ale ne že odtamtaď dovezete nějaké ty neštovice!

Bullet (2014)

Sbírka mexikánských klišé. Asi by to fungovalo, vidět to člověk všechno poprvé, ale tohleto je jen taková instantní polévka z pytlíku obsahujícího drsného nabručeného poldu, jeho rodinu a bandu gangsterů. A to není žádná novinka, takže takto určitě ne. Ale dobrej pokus. Kdyby Frank na konci Carlita utopil v pálivé chilli omáčce a pak ho v poušti zakopal v obří tortille, šel bych s hodnocením klidně i výš.

Na život a na smrt (2013)

Dojemný příběh jedné perné šichty čtveřice amerických esesáků. Za úkol tato Einsatzgruppe dostala vyřídit jednoho moc zlého pracovníka Talibanu, který ve své ďábelskosti pozabíjel již několik desítek amerických osvoboditelů. A něco takového ve svobodném a demokratickém Afghánistánu opravdu nelze tolerovat, to mi jistě dáte za pravdu. Pokud mise uspěje, stane se to, že už na místo tohoto úředníka jiný Afghánec nenastoupí a Taliban bude navždy ochromen a nebude už před zářnými zítřky brzdit milé Paštuny, Uzbeky, Tádžiky, Hazary a další obyvatele této malebné asijské zemičky, kterou kdo ví proč někdo neustále okupuje. Za něco takového rozhodně stojí riskovat životy čtyř sympatických SSeals, kteří jsou v úvodu filmu tak mile vykresleni, že nejeden divák pak přimhouří oko nad tím, že tu a tam odprásknou pár bojovníků za svobodu. Navíc jsou tito bratři ve zbrani správní gumoví hoššši, které nerozhodí ani nějaký ten průstřel, střepina či třeba opakovaný dlouhatánský pád ze skály. No jo, výcvik, to je panečku věc. Vůbec se nedivím, že je za toto vše milují i sami bodří afghánští kolaboranti, kteří posledního z hrdinů ukryjí v nejpřepychovější chatrči svojí vesnice. Takže zamáčknu slzu a vykalkuluju to: jedna hvězda za sympatické postavy ztvárněné pomocí výtečných hereckých výkonů, druhá hvězda za dostatek amerických vlajek, třetí hvězda za zdařilý zcénář prostý nelogičností, čtvrtá hvězda za zbytečně nepřeháněnou akci a pátá hvězda za navázání nerozlučného přátelství posledního přeživšího esesáka a malého afghánského chlapce. Prostě jasných pět. Teď mě ale tak napadá.... dám té žvejkanině dvě hvězdy a to jsem ještě zbytečně velkorysý.

Crazy Joe (2013)

Klidně si mě za to kamenujte, ale tohle je jeden z nejlepších Stathamových filmů. Stačí nesesmolit scénář stylu "Jason se zasmušile zamračí a pak všechny vymlátí", dát příběhu trochu hloubku a emoce a výsledkem je poutavé působivý film, ve kterém se Jason dostane i relativně mimo tu svoji jedinou dosavadní hereckou polohu a má možnost se trochu herecky předvést. Obsazení Jasona do filmu s takovýmto scénářem se na první pohled jeví jako castingová chyba roku, ale světe div se, ono to funguje.

Lepší spánok: Verejnoprávna služba s Andrejom Bičanom (2014) (pořad)

Herecký koncert. Usnul jsem tedy po napočítání tuším nějakých dvaceti oveček a neviděl jsem ten opus celý, ale snad jsem z něj viděl to nejdůležitější. Ten pořad prostě nemá chybu. Je nutné převzít od sousedů to dobré a koupit od Slováků licenci na tento typ pořadu. Pak budeme moci natočit echt moravskou verzi - počítání demižónů. A sousedy ještě překonáme. Místo do 2750 napočítáme do tří tisíc, takoví budeme machři. Pořad pak bude mít slavnostní půlnoční premiéru v multikině v Makově.

Rychlý prachy (2007) (seriál)

Je to vůbec možné? Tak populární seriál a nemá jediný komentář! Tak to rychle napravím, aby se osoby neznalé (byť je značně diskutabilní, zda někdo takový ještě na ČSFD existuje) dozvěděly, o čem to celé je. Ještě musím upozornit, že komentář obsahuje spoilery, takže pokud si nechcete zkazit zážitek ze sledování a nechcete předem znát konec, přestaňte ihned číst. Takže, je to vlastně prosté: nějaký pán, kterého v celém seriálu ani v podstatě moc neuvidíme (pouze přirození a pokud se zadaří, tak i ruce a nohy), celý měsíc dělá dvanáctky někde ve fabrice a když konečně dostane výplatu, vyrazí s penězmi a kamerou do ulic na rychlorande. Tento pan moderátor udělal geniální objev, když zjistil, že některé ženy udělají za peníze v podstatě cokoli. Zvláštní ale je, že se takové odvážné ženy najdou i u nás, neboť naše společnost je na vysoké morální úrovni a peníze hrají v naší zemi roli vskutku podružnou. Stejně tak zde má vysokou tradici sexuální zdrženlivost a odpor k sexu mimo manželství. Pan moderátor je ovšem šťastlivec, protože nakonec vždycky nějakou svolnou ženu najde, někdy dokonce i dvě... dá se mu jen tiše závidět. Při všem tom štěstí jsou tyto ženy ještě poměrně pohledné (až na výjimky) a dokonce jim ani nevadí, že si pan moderátor veškeré neřestné aktivity natáčí. Když tedy tento pan moderátor nějakou vhodnou ženu najde, začíná aukce jejích primárních i sekundárních pohlavních znaků. Nejde však přímo o koupi, spíše o krátkodobý pronájem. Každá epizoda tohoto seriálu budí zdání, že pan moderátor danou ženu našel a vybral náhodně, ale mám podezření, že to není pravda. Při žádné sexuální interakci totiž pan moderátor nepoužívá prezervativ a tím napovídá, že veškeré hérečky moc dobře zná, jak jinak by mohl vědět, že od některé z těch slečen něco nechytí. Samotná realizace páření se může zdát nápaditá, ale s přibývajícím počtem epizod sklouzává do stereotypu a v poslední době už bych neváhal tyto scény označit za přímo klišovité. Scénáristická nápaditost rozhodně není silnou stránkou tohoto seriálu. Až se divím, že to toho pána baví točit, když je to to samé pořád a pořád dokola. Zarážející je také fakt, že každá epizoda končí navlas stejně... ale jak, to vám nenapíšu, byla by mi hanba to popisovat. Nejzajímavějším aspektem je z filmařského hlediska volba ruční kamery, která sice vytváří dojem větší autenticity, má však také sklon se třepat a zabírat scénu často z podivných úhlů. Herecké výkony aktérek nejsou kdovíjaké, ale nelze se divit, naše země má dobrých mladých hereček opravdu poskrovnu a těch pár, co jich máme, tak chce asi větší honorář, než těch pár tisícovek, co by dostaly zde. Škoda, možná by stálo za to udělat místo deseti epizod jednu, ale zato s některou držitelkou Českého lva. Poslední věc, kterou bych seriálu vytkl, je absence zajímavé hudby. Celé rychlé prachy si vystačí s jednou jedinou písničkou, která podbarvuje lechtivé scény. A dokonce i ta stojí za psí štěk. Má ryze vokální charakter a její text opravdu není nic světoborného, je to jenom takové pořád se opakující ááách ááách. No považte, nebylo by lepší to tam vůbec nedávat? Přes všechny své vady jsou ale Rychlý prachy zajímavým projektem, který by měl určitě navíc, kdyby byl vytvářen profesionálně, například v rámci seriálové tvorby České televize.

Nahoru a dolů (2009) (seriál)

Ojedinělá koncentrace kokotství a zmrdství v jedné postavě, která je přesto nakonec vlastně sympatická. Když už se zdá, že provede něco opravdu nemístného, tak se na chvíli uklidní... aby po chvíli udělal nějakou ještě větší sviňárnu. A zbytek postav... darmo mluvit. Všechno jsou to magoři a podivíni, hlavně Kennyho poskok Steve, to je takový Kenny light, zbytek postav už není vyloženě ujetý a taky málokterá z nich má trvanlivost víc než jednu nebo dvě řady. Kdo má rád drsný a vulgární humor, bez obav po tomhle sáhněte a zatleskejte prosím tvůrcům - asi není moc lidí, co by dokázali vyplodit takovouhle ujetost.