• Pohádka

Napospas osudu (2014)

Hodnocení na ČSFD 24 %??? Nechápu!... Aneb jsem si opět potvrdil, že člověk nemá vždy ,,dát" na zdejší hodnocení uživatelů a komentářů, či první dojem z ukázek. Některé, podle mě, ne příliš dobré filmy jsou ,,v červeném hodnocení", případně ,,v modrém", a jiné, tady úplně shazované, jsou zase ,,dost dobré", jako tento. No, není to ,,náboženský" film, asi, v pravém slova smyslu, je sice žánrově odlišný, ale když to srovnám s jinými náboženskými filmy jako třeba ,,Miracles from Heaven", a nebo ,,Heaven is for Real", tak si myslím, že je tento snímek srovnatelný s těmito uvedenými, už jen kvůli podstatě věci, čili náboženství, víře. Mimochodem, je to i dost dobrý film k zamyšlení pro křesťany, neboť i ten Pastor ve filmu, se jaksi ,,do toho Nebe nedostal". Takže to není jen ,,křesťanská agitka", která zavrhuje ,,nevěřící" nebo je namířena čistě proti nim, jak by mohlo být chápáno a vyzdvihující křesťany jako ,,ty jediné pravé a vyvolené". I křesťani jsou ,,jenom lidi". ...

Trpaslík (2017) (seriál)

... ,,Máte jedno přání!" ... Toho kouzelného trpaslíka bych potřeboval, ve svém aktuálním životě, jako sůl!!! Protože, žít ,,jako Šoural", ovšem bez trpaslíka - ,,aniž by se mi povedlo vše, na co sáhnu", mě už fakt nebaví... :-P Tomu říkám schopnost a přání! Aneb nejlepší scéna posledního dílu, jak Šoural vztáhl ruku na nevidomého a ten pak začal znovu vidět! Krásné. Ovšem ta sekvence scén, kdy pak spáchal sebevraždu, měla být jinak. On se oběsil a pak si teprve přála Janička, ,,aby se pan Šoural neoběsil" (?) Divné... Jinak rozuzlení celkem zajímavé. Zvažoval jsem možnosti, jak ten seriál skončí. Třeba jsem čekal, že dojde k rozbití trpaslíka a vše se vrátí do pořádku jeho zničením. Ale taky zajímavá možnost, jak to skončilo. ... Tak, kdo ho teď má? Přiznejte se! Já ho fakt potřebuju!!! :-D Jinak seriál fakt dobrý, byť jsem to od začátku nečekal. Nazval bych ho jako ,,moderní Arabelu" (čili pohádku) dnešní doby, pro dospělé. Ovšem místo kouzelného prstenu, trpaslík. Dobrý seriál k zamyšlení našeho národa a nad ,,naší českou mentalitou"! :-P

Anděl Páně 2 (2016)

Velice příjemné a milé pokračování původní pohádky Anděl Páně. Velmi kvalitně propracováno a napsáno (motivy z Bible, vtipné hlášky a celková koncepce příběhu, která se odehrává na Mikuláše, byť některé motivy se, pochopitelně, v pohádkách musí brát s nadhledem). Velmi mě také oslovila krásná hudba k filmu od Ondřeje Gregora Brzobohatého. Nejkrásnější a nejdojemnější scéna pro mě byla na konci, při zpěvu koledy ,,Chtíc, aby spal", v podání mé oblíbené Lucie Bílé. Při titulcích, také zazněla krásná píseň od Karla Gotta a jeho dcerky. Těžko říct, jestli byla lepší jednička nebo dvojka, myslím si, že kvalitativně jsou na tom určitě stejně dobře a každý film má svůj originální příběh. Původní postavy byly zachovány a obohaceny o některé nové. Výkony herců perfektní! No, myslím, že scénář na trojku by se dal v pohodě vymyslet a film natočit. Ovšem věk, obsazení a zájem původních herců je věc druhá. Stejně tak není zaručen divácký úspěch, jak už to tak bývá. Aneb jak se říká, v "nejlepším se má přestat." Každopádně, pohádky Anděl Páně už k našim českým Vánocům budou jistě vždy patřit.

Hledá se Dory (2016)

(Dnes) 18. 6. 2016 viděno ve 3D, v našem nově zrekonstruovaném karvinském Kině Centrum s mojí malou-velkou sestřičkou. A oběma se nám to líbilo a byli jsme na konci tak nějak ,,na měkko". Bylo to takové smutné, ale krásné, jak konstatovala moje ségra a má pravdu. Či spíše takové smutně krásné, dojemné. Asi je to tím, jak je napsáno v popisu, že ,,své blízké máme nejraději kvůli jejich nedostatkům, a že to nejdůležitější na světě je přátelství a rodina", což je naprostá pravda! Těžko říct, jestli je lepší první nebo tento druhý díl, každopádně pokračování je to super a líbí se mi oba dva. A vzhledem k tomu, že je to můj první film v životě, který jsem viděl v kině ve 3D, tak dávám 5*. Oceňuji i dost povedený dabing. Hodně fajn zážitek z filmu i návštěvy kina! :-)

Dešťová víla (2010)

Pohádka Dešťová víla má v sobě zvláštní kouzlo. Myslím si, že nejkouzelnější je v této pohádce ta překrásná a podmanivá hudba Petra Hapky spolu s písní, kterou na danou melodii zpívá Květuška při plnění úkolů Dešťové víly /viz "zajímavosti"/. Další aspektem, který se mi na pohádce moc libí je to, že pohádka je o živlech a tom, jak si lidé neváží přírody, potažmo mezilidských vztahů. Vždy aktuální. Herecké výkony, hlavně Miroslava Donutila, Simony Stašové a také ,,rodičů Bětky" zcela excelentní! Suma sumárum herecké výkony a hudba jsou tažnou silou této pohádky. Pohádka mi, rok od roku, stále více přirůstá k srdci a rád se na ni znovu podívám... :-) ,,Jestli některé lidi nenapraví sucho, tak je napraví voda!" ... 26.12.2021: Teď už je to moje srdcovka!

Železná lady (2011)

O tom, že Margaret Tchatcher byla fenomenální osobností a političkou své doby, si myslím není pochyb. Nicméně, podle toho všeho, co jsem měl možnost zhlédnout ve filmu, si říkám, že bych rozhodně nechtěl, aby třeba u nás v ČR vládnul a byl u moci někdo takový – takový (byť demokraticky zvolený) „diktátor“, myšleno v nadsázce. A je úplně jedno, jestli by to byl muž či žena (jakože jsem fanoušek žen v politice). Na druhou stranu je pro mě těžké, nějak do hloubky a objektivně, hodnotit osobnost Margaret Tchatcherové (a asi je chyba to udělat jen na základě zhlédnutí filmu, ale zase nic jiného mi nezbývá), protože, přiznám se, o ní jako takové v podstatě nic nevím. Do doby, než jsem viděl tento film, jsem jen věděl, že to byla významná politička Velké Británie. Před zhlédnutím filmu mi také bratr řekl: „že Margaret Tchatcher byla pravicovou političkou, která „zkrouhla“ dělnickou třídu“, či něco v tom smyslu. Nyní už vím, že byla i první ŽENOU – v politice a (zatím jedinou) premiérkou Velké Británie. Nicméně, pokud odhlédnu od mých neznalostí historie (pravda, sypu si popel na hlavu) a mám hodnotit, čistě laicky, tento film, hodnotím jej z těchto dvou hledisek. Za prvé z pohledu mého (obecného) politického přesvědčení: Platí to, co jsem psal výše, že bych nechtěl, aby u nás v ČR vládla taková osobnost, jako byla Margaret Tchatcher. Politika by měla být o kompromisech a hlavně vyjednáváních se všemi politickými stranami, napříč politickým spektrem, a ne nekompromisním prosazováním vlastních zájmů či zájmů své politické strany, jak to bylo ve filmu a což se bohužel běžně v politice děje i dnes. A to jistě nejen v naší tuzemské politice. Řekl bych to asi takto: Každý politický extrém, ať už pravicově nebo levicově orientovaný, je špatný. Za druhé, abych zhodnotil film čistě z diváckého hlediska: Film se mi, jako takový, v celku líbil – byl dobře zpracovaný, akorát bych ve filmu ocenil více pasáží z „politického života“ – kariéry Margaret Tchatcher a méně z jejího osobního („současného“) života penzistky, která jen „vzpomíná“. Byť tento způsob zpracování filmu mi přímo nevadí (forma vzpomínek). Zkrátka ve filmu mohlo být více politiky a toho, jak fungoval tehdejší politický systém ve Velké Británii, což bych já jako neznalý divák dost ocenil. Konec filmu mohl být také více emotivní a propracovanější. Na konci mohly být třeba nějaké autentické záběry z jejího současného života posledních let (vzhledem k tomu, že v době natáčení ještě žila) nebo mohlo být sděleno nějaké „vyšší poselství“ – proč jednala „tak či onak“ a jaký to mělo později v budoucnu efekt pro zemi, nebo třeba vzkaz budoucím generacím. Tedy nějaký „epilog“ v titulcích (např.: „Margaret Tchatcher odešla z politiky v…“; „Žije/žila v…“; „Nyní vzkazuje světu“… atp.). Něco v tomto duchu mi tam chybělo. V závěru mého hodnocení musím velmi pozitivně ocenit a vyzdvihnout úžasný herecký výkon Maryl Streep, kterou mám ve svých oblíbených herečkách. Ona prostě tu „záporačku“ hrát umí perfektně! Podobně jako ve filmu „Ďábel nosí Pradu“, ji hrála úžasně! Toho Oscara za Železnou lady získala zcela po právu! Takže uděluji čtyři hvězdičky z čehož jedna je čistě za herecký výkon Maryl Streep a tři za film jako takový.

H2O: Stačí přidat vodu (2007) (TV film)

K tomuto filmu mě dovedla má malá sestra skrze seriál, který začala sledovat (a později i já spolu s ní) na začátku prázdnin, a který začala ČT:D vysílat. Neřekl bych, že mě jako dospěláka tak chytne nějaký seriál a film o mořských pannách na dětské TV stanici. Tři obyčejné kamarádky, které se však dokáží proměňovat v mořské panny. … Je to skvělý a velmi pohodový, odpočinkový film, který podle mě dokáže oslovit nejen svou cílovou skupinu 8+, jak uvádí televize doporučený věk diváků, nýbrž i starší s citem pro pohádky, smyslem pro fantasy a sci-fi filmy jako jsem i já. Sci-fi a fantasy filmy se musí brát s nadhledem, a proto se mi o to více líbí propojení reálného (racionálního) světa s „ne možným“ fantasy světem s kouzly, čáry a nadpřirozenými schopnostmi! Mít a ovládat v tomto našem světě nějaké nadpřirozené schopnosti a kouzla, bych bral hned všemi deseti! Film je podle mě i edukativní v tom smyslu, že hezky poučně ukazuje dětem, že např. „pokud se kamarádky rozhádají, je dobré se usmířit“, „nemělo by se lhát, pravda se stejně ukáže“ apod. Seriál je sice podle mě ještě o trochu lepší než film (zvláště proto, že do filmu se pochopitelně nevejde vše a seriál je tudíž rozvinutější), ale obojí vřele doporučuji ke zhlédnutí. A to nejen dětem! Navíc písnička od Shelley Rosenberg „No ordinary girl“, která je soundtrackem filmu je naprosto skvělá a chytlavá! Á propos Austrálie je očividně nádherná země! :-)

Modlitby za Bobbyho (2009) (TV film)

Škoda, že tento film byl natočen pouze jako TV film. Zasloužil by si být v kinech. ,,Ještě než zazní „Amen“ u vás doma nebo v kostelích, přemýšlejte!“ Mary Griffith.