Apollo 11: Utajený příběh (2006) (TV film)

Po shlédnutí tohohle dokumentu mi došlo, jak málo vlastně chybělo k tomu, aby se z jedné z největších událostí novověku stala totální katastrofa. Celá posádka byla soustavně vystavována smrtelným nebezpečím. A Američané měli, jak už to bývá, neuvěřitelné štěstí, že se vše zdařilo jak mělo. Včetně odstartování pomocí propisky a docházejícímu palivu, při ručně řízeném přistání na měsíčním povrchu. Zároveň jsem se ujistil v tom, že veškeré konspirační bláboly jsou opravdu bláboly. A nevěřím těm hledačům senzací ani za mák. Trojice hrdinů si zaslouží poklonu, stejně tak jako řídící stanice Houston, která je dopravila tam i zpátky za pomoci techniky, kterou by v dnešní době převálcoval i slabší laptop. http://www.youtube.com/watch?v=Qjn0ZWqc0EU

Klub rváčů (1999)

Velký kult, který v sobě skrývá spoustu narážek a skrytých hlubokých myšlenek. Samotný základní "fight club" nás odkazuje zpátky k našemu zvířecímu já, které miluje souboje a porovnávání. Silnější vyhraje. A každý chce být silnějším. Jeden z nejlepších thrillerů, co jsem kdy viděl. Také jeden z těch filmů, které mají už tak dlouhou stopáž ale mě by nevadila ani několikahodinová. Prostě zábava od začátku do konce. Spousta nečekaných dějových zvratů a hlavně finální odhalení, po kterém si budu muset pustit celý film odznova a pousmát se nad scénami, které mi už budou dávat jiný smysl. Celý koncept návratu k pravěkosti je chytrou myšlenkou, stejně tak jako skrytá síť fight clubů ovládájících napříč celé Spojené státy. Genialita tkví hlavně v proveditelnosti všeho, co se událo na plátně. Jak může jeden člověk a pro mě jedna z nejvýraznějších filmových postav přeměnit celý koloběh lidstva a žití. Mohu se jen poklonit před hereckým výkonem ústřední dvojice. Který byl, dle očekávání bezvadný. Ta spousta narážek! http://www.youtube.com/watch?v=RCD14IrOcIs

Candyman (1992)

K tomuhle filmu jsem se dostal jen díky hlavní znělce, kterou jsem znal už dřív a uměl jsem ji zahrát na piano. Velice mě překvapilo, když se v úvodních titulcích objevilo jméno Cliva Barkera, jako autora předlohy. Zbožňuji veškerou jeho tvorbu, tak jsem čekal skvělý a nápaditý příběh. Ovšem jako vždy u Barkerových námětů, to dopadlo zcela průměrně. Samotná myšlenka jedné z urban stories je hodně originální ale zpracování mohlo být určitě lepší. Kromě slušných hereckých výkonů a skvělé hudby, není vlastně co vyzdvihnout. Líbilo se mi to, jak padali Candymanovy zločiny do klína hlavní hrdince. Jak jí nikdo nevěřil. Ostatně vy byste jí věřili? A také závěrečný průvod k hrobu, který dokazuje, že věci můžou být každým chápány jinak, když je znáte na vlastní kůži. Nebál jsem se ani chvilinku a leknul jsem se jen u jedné scény. Candymana neberu jako horor, spíše jako zcela průměrný thriller, který mohl s tak dobrým námětem dopadnout lépe. http://www.youtube.com/watch?v=p7JQRRZVtnA

Apollo 18 (2011)

Apollo 18 využívá konceptu found footage spíše, kvůli znásobení uměleckého efektu. Spousta kamer na spoustě míst a málokterá z nich je dostatečně kvalitní. Ale tak to má být, jelikož se jedna o velice staré kamery ze 70. let, funkčních na měsíčním povrchu. Někoho můžou zrnité a tmavé záběry štvát. Mě to vyhovovalo díky autentičnosti. Horší je to už s plytkým příběhem. Za celou dobu se toho zrovna moc nestane a 90% filmu probíhá na tom samém místě a to uvnitř přistávacího modulu. Počáteční nuda u mě však přešla v menší napětí a potom zvědavost, co se vlastně děje. To zabíjecí "monstrum" stvořili filmaři vcelku originálně a chytře. Závěr už byl zcela očekávatelný a nikoho nemohl překvapit. Ale mě se ta malá sonda na měsíční povrch s dramtickými prvky celkem líbila. Oceňuji spíše umělecký dojem originálního found footage z prostředí měsíce. http://www.youtube.com/watch?v=eYRRBKw_BaI

Zpráva o Europě (2013)

Velice povedené sci-fi, jež využilo koncept found footage jak nejlépe mohlo. Sledujeme misi na jeden z měsíců Jupiteru. Europu. Je to nejdále, kam se kdy člověk dostal. Skupinka vědců vyráží objevovat nové poznatky pro lidstvo. Sesbírat vzorky a pokusit se nalézt život v hlubokém vesmíru. Ze začátku sledujeme rozhovory s členy posádky a uvolněnou atmosféru v kosmickém modulu. Minutu po minutě však narůstá dramatických událostí, které vystupňují až k samotnému bombastickému! finále, které mě naprosto, po filmové stránce uspokojilo. Nenápadný film, který jsem objevil spíše náhodou, se u mě stal jedním z nejlepších sci-fi z prostředí kosmické lodi a jedním z filmů, které nejlépe využili koncept found footage. Film jako takový neobsahuje příliš velká kvanta zvratů ale ten pocit nevědomosti a strachu z neznámého a sílícího napětí, které cítíte spolu s posádkou je prostě pecka. Stejně tak, musím pochválit herecké výkony, na kterých vlastně stál celý film. A jsem rád, že nikdo z posádky nebyl napřesdržku. http://www.youtube.com/watch?v=oXTX7XULtkg

Žena v černém (2012)

Černovlasý Radcliffe se zářivě modrýma očima, odjíždí za prací do zapadlých končin Anglie. Jede vyřídit pozůstalost a pokusit se prodat dům v mokřinách - Eel Marsh House. Ve vesnici se mu nedostane přívětivého přijetí. Lidé na něj hledí s obavami a jednají s ním odtažitě. Do domu v mokřinách se dostane jen díky své pevné vůli. V mokřinách spatří ženu v černých šatech. A pak se začnou dít zvláštní věci. Vždycky jsem se nejvíce bál u hororů, kde vystupují děti. Obdobně jako v tomto příběhu. Ale zde strach nefungoval a co si pamatuji lekl jsem se jenom při jedné scéně. Ovšem napětí jsem, hlavně v druhé půli, pociťoval neustále. Minutu za minutou pomalu rozkrýváme celé tajemství a to pěkně jako po másle a bez zbytečných dějových zádrhelů. Bál jsem se pointy a moje obavy byly opodstatněné. Takový polovičatý happyend. Ale nemám k tomu nijak zvláštní výhrady. Potěšil mě hlavně Radcliffe, který se zcela odpoutal od životní role Harryho Pottera a zvládl zahrát postavu pana Kippse zcela obstojně. Celkově na mě film působil velice atmosfericky a příjemně strašidelně ale kvůli příliš jednoduchému ději nemůžu dát plné hodnocení. http://www.youtube.com/watch?v=P577Q7VMY7E

Zvrácený (2002)

V úvodu vás zaskočí neobvykle se pohybující kamera. Snímá krouživě a ze strany na stranu. Beze střihu. Její oko se zaměřuje na slizkého, úchylně vyhlížejícího muže, jenž má ruce položené na klíně, tak nevíme zda je zcela nahý nebo má spodní prádlo. Doznává se ze sexu s vlastní dcerou. Už v tomhle momentu musí být divákovi jasné, že nepůjde o žádný příjemný filmový zážitek. A také není. Příběh je vyprávěn od samotného závěru a končí začátkem. Jednotlivé scény jsou různě dlouhé a vždy končí tam, kde předešlá začala. Prvních pár desítek minut, je kamera velice nestálá a v pozadí navíc hrají zvuky, které ve vás vyvolávají divný pocit. Dezorientace, absolutní nepochopení co se na plátně odehrává a zbožné přání, aby se obraz už konečně vyrovnal a skončili, závratě vyvolávající, dlouhé záběry. Dlouhé záběry na násilné scény jsou hlavní částí kontroverze ve filmu. Přiznám se, že jsem v žádném filmu, promítaném v kinosálech neviděl tolik dlouhou a opravdově působící scénu znásilnění v blikajícím rudém tunelu. Podobně tak nechutnou scénu hned ze začátku z baru Rectum. Stejně tak i ostatní scény působili zdlouhavě. Například vyptávání se na Hlístu v baru a nebo poptávání se prostitutek. Ptali se hrozné spousty lidí. Ve většině filmů jsou to tak 2 nanejvýš tři lidi, dokud nezjistí na co se ptají. Tady jich bylo třeba osm. Nejvíce emotivní je ale až poslední scéna, jíž vlastně celý příběh začíná. Na pozadí tohoto, zjištění vám dojde, že všechno to co se stalo je ještě několikanásobně hrůzné než se zdálo předtím. Úplně poslední scéna je buď zbožným přáním diváka, pravdou a nebo snem znásilněné ženy. Jak je to opravdu myšleno si musíme domyslet sami. Abych to shrnul, tak Zvrácený byl jedním z nejdepresivnějších a nejnepříjemnějších filmů co jsem kdy viděl, který přesně reflektuje moderní zvrácenou dobu. Bohužel. http://www.youtube.com/watch?v=9lMArVYkqZ8

The ABCs of Death (2012)

ABCs of death je pro mě celkově hrozné zklamání. Čekal jsem spoustu zajímavých příběhů a přišlo jich jenom pár a ty vážně dobré by jste spočítali na prstech jedné ruky. A -Černů humor do úvodu. Ale prakticky o ničem, krom brutality. /// B - Druhý příběh už má zajímavější příběh a je to v poměru k tomu co bude následovat vlastně dost dobré. Pěkně natočený a hlavně s pointou i lehkým náznakem atmosféry /// C - Konečně originální nápad. Nic převratnýho ale originalitou vyniká. Asi by to potřebovalo o něco delší stopáž, aby mohl být příběh promáknutější. /// D - Pecka!! Jeden z top kratasů týhle kompilace. Perfektní kamera a všechno to zapadalo a vypadalo tak jak mělo. /// E - Nápaditá kravina. Možná tak do animáče pro malé děti. Nenadchlo mě to. F - A co bylo tohle mi řekněte ??? Ty hovada z východu se asi úplně pomátly a do hrororového výběru kraťasů přispěli totálním nesmyslem nad kterým zůstává rozum stát. Přetočit. /// G - Moc pěkně natočená blbost. O ničem. Bez pointy./// H - Netušim, co tady tohle vůbec pohledává. Kreténská podivnost. /// I Týpek a svázaná žena ve vaně. Nasype to do ní injekční stříkačkou a my sledujeme její smrt. Tohle bylo hodně depresivní. Včetně toho parádního monologu./// J Ti Japonci jsou vážně a doslova úchylný hovada. Sledujeme samurajskou popravu a katovi, popravovaný kazí práci děláním xichtů, které přejdou v úchylné a DEBILNÍ až trapné představení. (vypadávání očí a podobně). Přetočit. /// K - Trapnost. Ubohost. Animovanej nesmysl. Tenhle film je vážně něco úplně jinýho než jsem čekal! /// L Výborně, konečně něco tak úchylnýho a krvavýho, že film aspoň za něco stojí. Zvrácený nápad. Přesně takhle jsem si představoval, že to bude vypadat. Líbily se mi ty maskovaný lidi. /// M - Tak tohle nechápu. Nesmysl bez efektů a bez hereckých výkonů s tak půlminutovou stopáží. Režisér asi spláchl spolu s děckem do hajzlu i rozpočet. Jinak si to vysvětlit neumím. N - Tak tohle mě pobavilo. Takovej papoušek vám může pěkně zavařit. Hezký/// O - Surrealistické podání orgasmu, které sahá až k hranicím smrti. Nejperfektněji vizuálně zpracovaná povídka z celé sbírky. /// P - "Tlak" Režisér se pokusil do pár minutek nacpat příběh, který by si zasloužil mnohem delší stopáž, proto je docela obtížné se v tom orientovat. A navíc je takové nemastné neslané a kromě rozšlapaných koťátek v tom nevidím nic originálního. /// Q - Režiséři se rozhodnou zabít kachničku, protože neví co s písmenem Q. No dopadne to úplně jinak. Docela úsměvná kapitola filmu. /// R - Hodně mě to zaujalo ale koncept byl jaksi nedovysvětlen nebo mi něco chybělo k tomu abych to celkově pobral. Ale maskřík dobrej. /// S - Výborně! Naprostá pecka jeden z TOP kraťasů celého výběru. Holka utíká před zakukleným ďáblem, který ji ale nakonec dostane. Až konec odhalí, co tím ďáblem bylo myšleno. /// T - Nechápu proč se tolik tvůrců vyžívá ve fekálnosti ale tohle už je několikátej snímek, kde tohle téma probíhá. Záchod je snad nejčastější místo, co se objevuje v tomhle výběru. Tohle bylo ale dobrý modelínový gore. Pobavilo. /// U - Zajímavá naháněčka z první osoby. /// V - Docela nápadité a výžinvé sci-fi. Zajímalo by mě, jak dosáhli tak pěkných efektů s 5000 dolarů. W - Sbírka nesmylsností, zapletených do sebe, s narážkami na W vás vede k tomu si u toho říákt WTF? A to byl nepochybně i záměr tvrůrce. /// X -Hnusná tlustoška se rozhodně projednou ukončit veškeré posměšky co jí padají na hlavu a stát se štíhlou. Podaří se jí to za jeden večer pěknýho gore. Ale jak se dá čekat, nebude to zrovna pěkný. Na pár vteřin si zažije ten pocit být hezky štíhlá. /// Y - Pedofilní dědek, dostane v závěru pěknou odplatu za svojí úchylnost. Z - "Japonci jsou zasraný úchylný zkurvysyni." A to vystihuje celou závěrečnou povídku. Neni třeba nic dodávat ///

Rosemary má děťátko (1968)

Hodně nepříjemná záležitost od Polanskeho! Rosemary má děťátko bych určitě nezařadil do kategorie "horor". Více tomu sedí nelítostný a matoucí thriller s dramatickými prvky. Od samého začátku jsem byl na straně Rose a její teorie o čarodějnících co jí chtějí vzít její děťátko ale postupem času jsem začal pochybovat o její příčetnosti, stejně jako ona. Režisér mě bravurně zmátnul a uvrhnul do nejistoty. Komu věřit a komu ne. Čemu věřit a čemu ne. Všechno rozseklo "všeodhalující" finále. A to včetně skvělé atmosféry, kterou tím režisér dočista utnul. Jeden z mála snímků, kde bych raději uvítal nejistý, otevřený konec. A to, protože nejistota byla hlavním atmosferickým prvkem filmu. Byla postupně budována a vystoupala až někam k paranoie a pak šmik. Přišel konec, který všechno až moc dobře vysvětlil. Škoda, škoda. Film je také sondou do světa matky a její ochranitelské, až paranoidní péče o svoje dítě. http://www.youtube.com/watch?v=VQFwW8eAy4U

Provaz (1948)

Zajímavý psychologický thriller z dílny mistra Hitchcocka (první barevný a točený beze střihu!) se celý odehrává v jediné místnosti a zaměřuje se hlavně na psychologii postav a jejich reakce v návaznosti na jejich povahu. Dva mladíci zabijí svého kamaráda, jelikož samy sebe považují za nadřazené a usmrcení člověka je nejspíš jistým způsobem vzrušuje (hlavně Brandona, jeho kamarád je spíše ostýchavý a ustrašený a později svého činu lituje). Mladíci mrtvolu zavřou do truhly, dají na ni ubrus a jídlo a párty může začít. Neplýtvají černým humorem ("David přijde, vlastně už je tady"...). Pozvou ale i svého profesora z internátu. A to se jim stane osudné, jelikož má v psychologické hře navrch. Úsměvným momentem pro mě bylo, když Brandon zavázal otci zavražděného Davida knihy provazem, který předtím použil k uškrcení jeho syna. Sakra ironie. Každopádně je na co koukat i když se jedná převážně o konverzační napětí a postupný růst podezření.http://www.youtube.com/watch?v=dFzHnaV2_OA