Rosemary má děťátko

• SK název

Rosemariino dieťa

Thriller / Mysteriózní / Drama / Horor

USA, 1968, 136 min

Majstrovsky, milimeter po milimetri budované napätie prakticky len na ploche jedného bytu. Vynikajúce vystihnutie stiesnenosti a paranoje. Polanski sám je satan, že tak citlivú ženu navyše v jej najcitlivejšom životnom období vystavuje takému tlaku. Ale ako nadšený divák mu to len schvaľujem a zároveň sa klaniam pred Miou Farrow a jej bravúrnym hereckým výkonom. Jediné čo mi na filme trochu vadí je neuspokojivý záver.(26.8.2004)

Oscar 1 : Herečka VR - Ruth Gordon + 1 nominace: Scénář - A - Roman Polanski(7.4.2004)

Vyjma posledních 10-ti minut mistrovské dílo, geniální v tom, jak mate diváka a vybízí ho ke své vlastní interpretaci příběhu. Můžete to brát jako čistokrevný satanský horor, či naopak jako psychologické drama ženy, postupně se propadající do své paranoidní duševní choroby a Polanski svou promyšlenou režií divákovi nic neulehčuje. Naopak díky mnoha chytrým náznakům, které se dají vykládat víceznačně, buduje v divákovi samotném ten samý pocit nejistoty a paranoie. Bohužel musím souhlasit s některými zdejšími ohlasy, že konec je neuspokojivý, byl pro mě strašlivým zklamáním. Až příliš jasně se „karty vyloží na stůl“, vše se polopatisticky vysvětlí a ta báječná atmosféra nejistoty a podezíravosti padne v prach. Kdyby to Polanski nechal v závěru otevřené, v té víceznačné rovině celého vyprávění, neváhal bych s maximálním hodnocením ani vteřinu. Strašná škoda.(17.2.2008)

Jedna z nejpovedenějších knižních adaptací, která kdy byla natočená... Sice byla knížka ještě o trochu víc napínavější, ale přestože (nebo možná právě proto), že jsem měla knihu v živé paměti (četla jsem jí asi měsíc před shlédnutím filmu) jsem mohla hodně srovnávat a opravdu film dopadl na jedničku (vlastně na pětku). Je sice velmi věrný předloze, ale rozhodně jí tupě nekopíruje, naopak vytváří oproti ní skvělou filmovou atmosféru, točící se kolem satanismu, ale naprosto jiným pohledem, než třeba "Omen".(16.8.2005)

Musím konstatovat, že jde o docela "hustý" film, který pomalu, postupně a nenápadně rozvíjí myšlenku příchodu Satana. Atmosféra je budována skutečně velmi dobře a herecké schopnosti zúčastněných také dávají jistotu kvalitního zážitku. Proč tedy ne 5 hvězdiček? Protože jsem četl o pár let dříve fantastickou knižní předlohu Iry Levina, a té se zkrátka tenhle snímek nemůže vyrovnat, ani kdyby chtěl. I přes své nesporné kvality.(19.8.2003)

Výtečný přepis románu Iri Levina(13.3.2003)

„Is God Dead?“ Bez legrace film, který svým přístupem „nožem proti těhotenství“ není vhodný pro nastávající matky. Polanski dále rozpracovává motiv z Hnusu (Mia Farrow je zpočátku dokonce podobná Catherine Deneuve): bezbrannost mladé ženy, obklopené ze všech stran čímsi cizím, usilujícím o narušení její sexuální integrity. Zde musí hrdinka navíc zápasit s faktem, že se nekontrolovatelné zlo stává její fyzickou součástí, ale jako matka je i v tomto ohledu bezmocná, své nenarozené dítě zabít nedokáže. Film i po čtyřiceti letech od vzniku fascinuje scénami, jejichž sestříháním Polanski protěžuje (možná) paranoidní konspirační teorii Rosemary, tedy i hororové „čtení“ příběhu. U mne to zafungovalo přesně opačným způsobem a vzdorovitě jsem začal „číst“ psychologickou rovinu. Netrpělivě očekávaný a velmi snový závěr nám k vlastní škodě dává jednoznačnou odpověď, ale zároveň si díky ní může dovolit asi vůbec nejděsivější scénu – pasivní přijetí vsugerované role. Odvážné téma i délka plně slouží režisérovu oblíbenému procházení nejtemnějšími a nejcitlivějšími podloubími lidské duše, které jsou v tomto případě (rok před brutálním zavražděním Polanského manželky Masonovým gangem) ještě sem tam projasněné zábleskem škodolibého humoru (například dva vetřelci procházející po špičkách za telefonující Rosemary). 85% Zajímavé komentáře: POMO, tron, tangerine1, Jordan, ScarPoul, Gardenboy(7.7.2009)

Jeden z mála legendárních hororů, který vás nezklame. Na každém kroku člověk slyší jak Vymítač dábla je úžasný horor, ale pro je Rosemary mnohem lepším filmem, který pracuje celých 136 minut a ne jen při zvucích hudby Mika Oldfielda a nebo během otáčení hlavy jedna "dívenky" v posteli. Rosemary vychází z knižní předlohy a Roman Polanski našel výborné herce, kteří tento film šperkují většinou životními výkony. Mia Farrow, John Cassateves a nebo Ruth Gordon. Tihle jména vám dnes možná nic neříkají, ale v tomhle filmu si jejich pohledy, jejich chování a jejich obličeje zapamatujete. Mrazivý závěr filmu, který dokazuje sílu lásky matky k dítěti je dokonalým zakončením a z Rosemary má děťátko dělá vyvážený mrazivý horor, který vás svou atmosférou donutí přestat šahat do misky s popcornem...(28.10.2006)

To fakt netuším, co je na tomhle filmu tak skvělýho. Celou dobu se to neskutečně táhne a závěrečná fáze rozuzlení se snaží z filmu udělat něco víc, než ve skutečnosti je, obyčejné psychologické drama o ženský, co má čekat dítě a má z toho děsný psychostavy. Roman Polanski je možná z jistého ohledu uznávaný režisér, který atmosféru umí pěkně vepsat do děje, což mu určitě neupírám, jenom se mi nelíbí, jak z tohodle filmu každý dělá kult, a přitom na něm není opravdu nic moc zajímavého ke sledování. Nebýt toho konce, tak se naprosto unudím k smrti.(23.5.2009)

Skvělé herecké výkony, hudba i režie, ale tu správnou atmosféru to chytá asi až v polovině, do té doby se jedná o vcelku obyčejné drama. Druhá půlka ale je bezkonkurenčně zobrazená paranoia (podobně jako v Nájemníkovi, Polanski tohle umí), kterou bohužel trochu zneuctívá příliš doslovný závěr, jenž sice sděluje myšlenku o vztahu matky k jejímu dítěti, no děje se tak za cenu ztráty dosavadní atmosféry. Celkově je ale Rosemary velmi povedená záležitost. Horror movie of the Year(14.11.2008)

Rozpočet $2,3miliónaTržby USA $33,395,426Tržby Celosvetovo $33,800,000║ Celý čas som sa nevedel v tomto filme nájsť, vôbec mi dej a prevedenie filmu nesadlo, prišlo mi to akési zdĺhavé a snové sekvencie tiež moc nezapasovali do deja, herci, kamera fajn a to je asi tak všetko. /40%/(18.2.2010)

Nikdy v životě nezapomenu na charaktery těch postav .. na to, jak mi byli hrozně nepříjemní a na to jak mě film naprosto odzbrojil.(8.12.2006)

Velice silný film od kterého musel nestydatě kopírovat Taylor Hackford když točil Ďáblova Advokáta. Těch podobností je tam tolik že to už neni ani nápadný ale spíš to bije do očí. Roman Polanski opět nezklamal a herci v tomto filmu taky ne, zvlášť se mi líbila role Rosemaryina manžela ten to zahrál fakt dobře, no a pak je tu ta baba ze sousedství :-) Atmosféra by se dala krájet a Mia Farrow vypadá proti těm všem zvrhlejm důchodcům opravdu bezbranně. Skvělý zážitek srovnatelný snad jen s "The Omen." Všem milovníkům silné atmosféry a hororu nelze jinak než doporučit.(8.4.2005)

Vynikající psychothriller podle románu Iry Levina. Na Miu Farrowovou si moc nepotrpím, ale v tomhle filmu je výborná, všechna čest. Ira Levin napsal pokračování po třiceti letech 'Rosemary a její syn', které je Farrowové věnováno. Kdo ví, jestli se ještě nedočkáme i filmové 'dvojky'... 90 %(22.2.2003)

"Ach, moja drahá, ste akási poblednutá." Ako tak pozerám STIGMY alebo KONIEC DNÍ a vidím, čo si Hollywood myslí o satanských hororoch, neviem, či mám byť podráždený alebo sa smiať. To v šesťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia bola situácia drasticky odlišnejšia - v prospech veci, žánru i diváka. ROSEMARY MÁ DIEŤATKO je takmer majstrovské dielko (nielen v hororovom žánri) a jeden z troch pilierov satanského hororu (neskôr prišiel ešte OMEN a VYHÁŇAČ DIABLA). Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/satanske-horory-666/22-rosemary-ma-dietatko-100- DODATOK 28. 2. 2010: Práve som dočítal Levinovu novelu (v Čechách vyšla v jednom zväzku s ďalšou Irovou klasikou, podobne výbornými "Stepfordskými paničkami") a musím povedať, že ako knižka, tak Polańského filmová adaptácia sú skvelé (odlišujú sa od seba v podstate len koncom... ale ťažko povedať, či je lepší ten knižný, alebo filmový... a aj to svedčí o tom, s akými perfektnými horormi máme dočinenia).(7.6.2009)

No teda od filmu s takovouhle povesti a takovymhle hodnocenim jsem cekal vic. Jednoduchej, pomalinku odsejpajici pribeh, odehravajici se skoro celej na plose jednoho bytu a jemne receno stupidni konec. Proste mohlo to bejt komplikovanejsi. Nicmene Polanski se soustredi hlavne na postupnou promenu hlavni hrdinky, s tim, jak pomalu odhaluje o co tu jde a i s minimem prostredku se mu dari skvele budovat atmosferu, ktera s kazdou dalsi minutou cim dal tim vic houstne. Ale za horor bych to stejne neoznacil, vylozene hororovejch scen tu je jen par. Velkou vyhrou pak byla tenkrat jeste pekna Mia Farrow v jedny ze svejch prvnich roli, ktera celej film tahne. Takze i kdyz rozjezd je opravdu hodne pomalej a nakejch 40 minut se prakticky nic nedeje a konec je naopak zase uspechanej a stupidni, diky hercum a atmosfere proste nemuzu jit pod 4*.(18.4.2010)

Vstkutku mistrovsky zrežírované drama, chcete - li satanský horor. Polanski zde zanechal stopu ne nepodobnou Alfredu Hitchcockovi. Atmosféra v domě je hustá, film graduje s každým okamžikem a divák je vtažen do děje, že zapomíná dýchat. Přitom vysvětlení je na každém a je otázkou, zda v tom Polanski neměl divákovi udělat jasněji. Jinak smekám před Miou Farrow, její děs byl cítit i u mě doma. Srovnávat tento film s Omen je hřích. Přímo satanský hřích ;-)(11.5.2009)

ALL OF THEM WITCHES / COMES WITH THE FALL. Špičkový horor z napnutého konce 60. let. Mladý pár se nastěhuje do jednoho ze smetánkových newyorských domů, přes varování o jeho temné historii. Jejich noví sousedé, na první pohled normální staří manželé, si je rychle začínají obmotávat kolem prstu. Zachrání křehká Rosemary (na roli se skvěle hodící Mia Farrow) své zatím nenarozené děťátko? Je to ukázkový horor staré školy, tedy trpělivý, pomocí různých maličkostí pozvolna budující napětí a znepokojení. Od začátku tušíte, že "něco není v pořádku". Vtíravá zmalovaná stařena, nezdravé těhotenství, izolovaný děj odehrávající se jen mimořádně mimo dům, strašák různých čarodějnických pletich, dětskou krví posvěcených sabatů, přítomnosti samotného Satana… Polanski touto adaptací nabourává jistotu a reflektuje definitivní konec idylické americké patnáctiletky. R.I.P. [HD](17.12.2010)

Jeden z nejvíce atmosférických hororů, které jsem kdy viděl. Geniální hudba a celkově všechny zvuky ve filmu, bezchybné herecké výkony, hlavně těhotná, pobledlá a vyhublá Mia Farrow. Geniální horor – 10/10*(14.7.2008)

Věrná adaptace knihy, která buduje atmosféru pěkně kousíček po kousíčku. snad až příliš pomalu, ale o to sebejistěji. Polanski je zručný režisér a zejména s početím malého sataňátka si poradil výborně, škoda, že podobných scén nebylo ve filmu víc, neboť normálních konverzaček si divák na poli více než dvou hodin "užije" až až. Na hororové atmosféře se zkrátka mohlo přitvrdit, zážitek je oproti knize méně barvitý a méně strašidelný. Film pracuje zejména s emocemi Rosemary, které se mu více méně daří přenášet i na diváka (úzkost, paranoia). Mia Farrow na tom samozřejmě nese značný podíl, bohužel celkově to není úplně ono, zejména závěr filmu působil spíše jako parodie toho knižního. 6/10(15.8.2008)

<< předchozí 1 2 3 4 8 15 22 29