Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

No tak, zas tak strašné to nebylo, rozhodně to dopadlo líp než trojka. Lov mořských pannen, noční mise s Barbossou, bitka u pramene mládí, nebo napínavý pochod džunglí k samotnému prameni byly prvotřídní pasáže. Naopak už mírně přehnaná scéna co se Sparrowových dovedností týče v Londýně, to mě zase vůbec nebavilo, a měl jsem co dělat, abych to po tom nevypl, vydržel jsem však a oplatilo se. Štvaly mě jen některé vyložené nedomyšlenosti a až pohodlnosti v celé délce filmu. Např. když je ten Černovous tak strašný pirát, tak proč ve trojce o něm na tom pirátském sněu nepadlo ani slovo? nebo když se chce Jack dostat k prameni mládí, musí to on sám vykonat tak složitým postupem, zatímco banda španělů to zvládne úplně v pohodě? Jakou měl Sparrow motivaci hledat pramen mládí, když se na konci na vše vykašlal? podle filmu to nevypadá, že by krádež černé perly plánovali. A proč černovousova loď vypadá jako červeně nalakovaná černá perla ještě s přistavěnou jednou kajutou? To nejspíš bude dílo mizerného rozpočtu, nebo jen nezkutečné lennosti filmařů. Taky by mě zajímalo, jestli starej sparrow alias Keith Richards byl jen Jackovou iluzí, nebo v té hospodě zkutečně byl. Piráti 4 jsou slušná oddychovka. 70%.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Jinak pojatý, v jiném hradě se odehrávající a přesto stejně skvělý Harry Potter stejně jako v tajemné komnatě. Columbus jenom zpracoval knihy a aspoň jednou se mu to opravdu povedlo, a Cuarón byl jediný kdo si to udělal podle sebe a při tom Harryho Pottera úplně nezničil, jako se to podařilo ve čtvrtém zlehka a ve zbytku úplně. Tajemná komnata a Vězeň z Azkabanu jsou hlavní kandidáti.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

TOHLE JE HNUS. Že se Yates nechce přespříliš držet knihy je jasné, ale všeho moc škodí. Však taky proč ne, my všichni jsme se těšili na na připitomělou rádoby komedii, ve které jsou nedůležitější vékávéčka mezi některými postavami. Nebyl to v knize náhodou napínavý příběh o tom, jak se Harry s Brumbálem snažili dopídit Raddleovy minulosti? Když už nic, tak tohle mělo být zachováno. Pomoct tomu mohl Christian Coulson alias Tom Raddle z tajemné komnaty, jenže místo něho ho hraje nějaký blb s emo hříbečkem. Z 90% obsahu by mohla být vynechána všechna kouzla a nedošlo by k žádnému zásadnímu zvratu, místo střílení světelných paprsků můžou postavy po sobě házet kameny, jejich reakce po zásahu do hlavy bude vypadat stejně. Těch 10 zbylých procent tvoří Brumbálova výprava do jeskyně. Bradavice v tomto filmu znamenají dvě chodby, jedno nádvoří a velká síň. Do teď jsem nepochopil, proč každý režisér si bradavický hrad přizpůsobil obrazu svému, když ten první byl jednoznačně nejlepší, ve všem odpovídající knižní předloze. To je další věc, která měla zůstat zachována. O naprosté degeneraci kouzelnického světa a života se už radši ani nezmiňuju. Polovina filmu vypadá jako z televizní produkce. Vzdávám hold panu Columbusovi za první dva díly, přestože to jsou místy až ostudně strojené pohádky pro děti. radši se desetkrát podívám na tajemnou komnatu než jednou na tohle. Film selhal a nad vodou ho drží jen skalní fanoušci série, kterým je všechno jedno. A není to kvůli knihy, ta byla perfektní jako všechny ostatní. jenom jestli se měl někdy film držet co nejvíc knihy, bylo to v tomhle případě. To jediné mohlo filmové zpracování tohoto dílu zachránit.

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Tomuhle říkám totální degenerace kouzelnického světa. Kde jsou všechny kouzelnické zvyky, kultura nebo i obecný vzhled kouzelnického světa které byly v knize tak důkladně popisovány? Kouzelnické hábity byly nahrazeny mikinami a riflemi, studenti ve svém volném čase misto aby se bavili o famfrpálu nebo tak něco tak poslouchají rockovou hudbu z "mudlovského" rádia. Nejsem si jistý, jestli ve filmu byly nějaké vyučovací hodiny, ale jestli jo, tak nejspíš připomínaly dětskou školku, než vyuku čar a kouzel. celý film je z mého pohledu naprosto nedomyšlený a polovina scén minimálně pro nečtenáře naprosto samoúčelná. A ať už je její kontext ve filmu jakkoli mizerný, závěrečná půlhodinka ukázala, že to šlo líp.

Vlajky našich otců (2006)

Několikaminutové bojové scény by snad za něco stály, včetně té megalomanie v podobě amerického válečného konvoje nebo vylodění na Iwojimě. Tím ovšem ta zábava, díky které má film poněkud nezasloužené renomé končí. A mnohem větší prostor je kladen na poněkud zmatenou druhou dějovou linii kde se tomu, kdo to vidí poprvé, zdá že se tam jen probírá to samé furt dokola.Takový zmatek ovšem film neřeší, důležité je donekonečna omílat, jak hlavní postavy museli pomoct svojí vlasti tím, že chodily na vystoupení, v jednom kuse tam nutili někoho kupovat dluhopisy nebo co, a tak dál a tak dál. Když jsem se po pár letech podíval na seriál pacifik, který i když má taky spoustu hluchých míst, mohl jsem si o vlajách s klidem říct: takhle se to nemá dělat, počínaje naprosto stupidními dialogy z úst jednotlivých američanů, končeje jejich uniformami, které jsou po měsíci krvavého boje jako ze škatulky. Iwojima je pro američany přes jejich vítězství jedna z nejtragičtějších bitev, jakou byli nuceni s japonci svést, ne románek pro puberťáky a neználky. Věcná: všiml jsem si že na své mariňácké uniformě měl Adam Beach připnutý výsadkářský odznak. Vskutku podivná kombinace, aby příslušník námořní pěchoty absolvoval taky výsadkářský výcvik. Bylo by fajn, aby Eastwood u příštího válečného filmu najal na kostýmy někoho, kdo aspoň ví, která americká jednotka bojovala v Pacifiku a která v Evropě... a platí to víceméně o všem. podívej se na Vlajky našich otců, pokud chceš vidět jak vypadá naivní válečný film.

Kód Navajo (2002)

K realitě má tento film dost daleko, podobně jako některé akční střílečky. Jeden všemocný voják hrdina a jeho spolubojovníci, kteří vypadají na IQ pod 50. Japonci jsou na tom samozřejmě ještě hůř. Důležité však je, že jakoukoli bojovou situaci zachrání Cage, který dokáže se svým Thompsonem sřelbou od boku oddělat japonského snipera na stromě, který nebyl schopný ho trefit na stejnou vzdálenost svou odstřelovačkou:D:D Nebo když běží přes otevřené pole proti kulometu, všichni jeho kolegové padnou, ale on vyvázne bez škrábnutí a navrch ten kulomet ještě zničí:D Tyhle scény mě fakt dostaly. Byla to sranda.

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Celý tento žánr, při nejmenším co se WWII na západní frontě týče, si nezaslouží být tak nemilosrdně Stevenem Spielbergem odstřelen. Po Ryanovi se možná ještě našli bláhovci, kteří se ho pokusili napodobit, nebo snad i překonat, ale o pár let později, když přišlo Bratrstvo Neohrožených, to vzdali i oni. A obě dvě díla sedí na trůně společně dodnes. A probůh už nikdy Ryana nesrovnávejte s Tenkou červenou linií, i kdyby ten film disponoval něčím srovnatelným, prohrál by s ním na celé čáře.A až se příště budete na Zachraňte vojína Ryana dívat, při titulcích nezapomeňte poděkovat Donu Malarkeymu, který nejenže přispěl při tvorbě Bratrstva, ale především myšlenka celého tohoto filmu šla z jeho hlavy.

Alexandr Veliký (1956)

Totalní blbost, která je v 90% svého obsahu úplně o ničem. přiznám však filmu hvězdičku za kvalitní velkou bitvu. to byla jediná pasáž, která trochu zaujala. zbytek skoro odpad.

Lov na Gluma (2009)

Tohle jistě každého správného "tolkienovce" pořádně namlsá na blížícího se hobita. Kostýmy, hudební doprovod a co je hlavní, atmosféru, dokázali autoři vzhledem k daným podmínkám zvládnout na jedničku. Jen trochu zamrzí rozpory s knižní verzí, a to že příběh by se vlastně dal shrnout na pár řádků. Obdivuhodný výkon. 70%

Transformers 3 (2011)

Asi nemá cenu hledat ve filmu nějaký smysl, ovšem je podle mě lepší než oba předchozí díly. Lepší než naivně dětská jednička a i nedomyšlená i když akce plná dvojka. Ve trojce se ke slovu dostávají konspirační teorie, což filmu dodává pořádný náboj, a Michael Bay je zde co se akcí a ohnivých koulí týče v plné formě, pro tentokrát se mu povedlo i pár vtipů, což rozhodně nebývá zvykem. Že tu není Megan Fox může filmu jen uškodit, protože její náhrada podle všeho na tom s hereckými výkony není o moc líp.