• Pohádka

Nádherné bytosti (2013)

Těšila jsem se na rodinku zaklínačů (já bláhová čekala něco jako Addams family) v konfrontaci se sečtělým outsiderem v hipster brejličkách. Místy jsem měla dojem, že by to celé mohlo fungovat. Nefungovalo. Bylo to divné. Bylo bez nadhledu. A když tam ještě tvůrci přimontují směšný křesťanský fanatismus a myšlenky typu "rovnováha dobra a zla" (jedno oko svítivý a druhý normální - to jako fakt???) nebo "to je osud, já to neovlivním"... Prostě ne. Jedna hvězda za stylovou Emmy Rossum, tentokráte v roli mršky...druhá za občasná literární okénka :))

Je třeba zabít Sekala (1998)

Film, díky němuž zase jednou můžu být pyšná na českou tvorbu a naopak velmi nepyšná jistou stránku české (lidské?) povahy. A nemůžu uvěřit, že Olaf Lubaszenko je "ten mladíček z Krátkého filmu o lásce".

Santiniho jazyk (2011) (TV film)

Téma, 3 rozměry, symboly, mystika, z-ne-pokojení a následné u-pokojení. Jedinečný Strach a já mu opravdu začínám přicházet na chuť.

Tess z rodu D'Urbervillů (2008) (seriál)

A já tomu těch pět hvězdiček dám! A kdybych ubírala, bylo by to za absenci toho zatrápenýho happyendingu, o kterém jsem věděla, že nepřijde, ale stejně jsem ho čekala. Vlastně je to dost geniální. Rozpor obsahu (depresivní, ponurý příběh) a formy (jemná kamera, krásné přírodní výjevy, zaostření na detail,..) navozuje úplně nový, hodně zajímavý pocit, který se mě drží i 24 hodin po zhlédnutí.

Útěk z vězení (2005) (seriál)

První seriál, do kterého jsem byla vážně, vážně zažraná. Vlastně ne, to kecám. První byl přece Smallville :D Ale opravdu si pamatuju to neutuchající nadšení, ohryzané nehty při sledování TV, těšení se celý týden na další díl... a potom probdělé noci při sledování mnoha a mnoha dílů za sebou, když mě začala zásobovat spolužačka. Časem nadšení trochu polevilo, i když na dokonalého muže Michaela Scofielda si ještě občas vzpomenu :)). První série je opravdu geniální a promakaná, ale uznávám, že všechny další už byly čím dál horší.

Gilmorova děvčata (2000) (seriál)

Tenhle seriál má pro mě specifické kouzlo, nějak se mě osobně dotýká. Těžko říct, čím to je, zkrátka mezi ostatními seriálovými rodinnými (melo)dramaty vyniká. Vždycky ocením dialogy, příjemnou hudbu a kouzelnou atmosféru StarsHollow, což možná pochopí jen ten, kdo žil nebo žije na vesnici. Jednou za čas, třeba před maturitou nebo teď o zkouškovém, mám chuť nějakou větší část zkouknout vkuse. Jediné, co nikdy, nikdy, nikdy neodpustím, je, že tvůrci nechali Adama Brodyho (vedlejší postava Dave Rygalski) ze seriálu utéct do O.C., kde holt měl hrát postavu hlavní. A na tom si prostě trvám, že Dave je nejlepší chlap z celého seriálu - lepší než Jess, než Logan, dokonce i než Luke!

Červený trpaslík (1988) (seriál)

Když se potká "nafoukaný hnidopišský panák směšného vzhledu" s "karižroutem, "hloupou páchnoucí podebranou kočičí nádherou" a "stojanem na paruky", je to slušná bandička. Když se k nim pak ještě přidá "panovačná stará fuchtel", případně"smečka neandrtálců potetovaných pravopisnými chybami", člověk se vskutku nenudí. Když mám blbou náladu, čtu si trpaslíkoidní nadávky (a celkově doporučuju skvělé fan stránky cervenytrpaslik.cz), když jsem naopak v dobrém rozmaru, pouštím si oblíbené díly/ pasáže na dobrou noc. A ano, taky plánuju používat příklady z RD při výkladu v hodinách ZSV, jako to dělal náš milý pan středoškolský učitel :)

Bylo nás pět (1994) (seriál)

Tohle je zkrátka pohlazení po duši. Neuvěřitelná pohodovka. Skvělé herecké obsazení Dášou Veškrnovou počínaje a Jiřím Strachem konče. Krásný český humor. Nikdy mě nepřestane bavit si tímhle seriálem připomínat pravé atributy dětství: rodina, kamarádi, lumpárny, škola, poznávání světa a jeho černobílé vidění, poznávání sebe samého, první láska/y... PS: všechny díly jsem objevila na youtube.com.

Můj obr (1998)

A tak to byly Trosky!