Navždy mladý (1992)

Film, co opravdu nepřekvapí. Stačí se podívat na plakát, a prostě musíte mít jasno, že ty modré oči projdou těžkou zkouškou v hledání své osudové lásky ... a že mu přitom pomůže párek dětí. Nebudete-li se v tom moc šťourat, filmový domeček z karet spadne s trochou štěstí až po shlédnutí. V případě šťouralství naopak hrozí neodvratný požár, račte si tedy případně schramstnout. Mel býval ale sympaťák a tady mu to prostě nějak prošlo, proč ne.

Šílený Max (1979)

Inu, nějak jsem se za celou dobu dobrat toho, kde se ukrývá ona kultovnost snímku, proč má tenhle počin pokračování a proč po letech někdo (původní režisér) dělal remake... A nedobral se. Vyčítat (skoro) počátku 80. let, že vypadá lacině, by bylo spíše nefér, ale tohle bylo zkrátka natáčeno někde u někoho za chalupou ...s nadměrnou spotřebou koženého oblečení, což při skoro plném pánském ansámblu prostě nepůsobí tak cool, jak asi bylo zamýšleno. Ano, Max "se nechce stát jedním z nich", takže nakonec udělá konečně, co měl od začátku udělat, a pořád jej nelze mít za nepříčetného. Jak vidno, není moc co hrát, tak se jezdí v autech, přičemž od poloviny jsem se již koukal na hodinky. Zkrátka jsem nebyl oslněn a nebudu dávat více kvůli tomu, že se o filmu - stále nevím proč - mluví.

Šarlatové písmeno (1995)

Trocha romantiky za časů, které jí rozhodně nepřály. První, rozjezdová část se nese ve vzletném duchu a její vyústění (tzn. soulož) je naprosto nevyhnutelná. Poté však hrdinové začínají jednat podivně, zejména uslzelý kněz, který má za kamarády bandu masakruschopných indiánů a nechá trpět ženu svého života devět měsíců za katrem. Rovněž se nabízí plíživá otázka, proč se hrdinové prostě nesebrali a v době neznající osobní ID nevyrazili o ves dále. Inu, to by nebyla naplněna ona Osudovost, která se bohužel rozpíná na nelidských 135 minut. Pokud by hrdinové vzali rozum do hrsti a střihač do ruky nůžky, mohl vzniknout zajímavější počin. Takto se divák alespoň musí spokojit s humorně znepokojivou scénou zahrnující nahou černošku, lázeň a papouška.:)

V zajetí démonů (2013)

Kvalitní řemeslo s nálepkou "podle skutečné události", která již byla tolikráte omletá, že nevěřícnost je nejspíše nejběžnější reakce, které se jí dostane. Dostane se Vám přesně toho, co se od podobného filmu dá očekávat, a jelikož zde máme démony (opravdu ano?), dojde i na nějakou tu profilovanou činnost v oboru démonologie, kterou si na své vysoké škole asi nebude moci zapsat jako praxi. Pro mě paradoxně v tu chvíli (cca poslední čtvrtina) snímek trochu ztrácí na tempu, kterou předchozí duchařina pomalu gradovala. Těsně tak dávám 3*, jedná se ale jistě o koukatelnou jednohubku, při které budete místy škvířit zrak.

Před úsvitem (1995)

Co kdybyste potkali někoho zajímavého cestou někam... a strávili s ním jeden den? Film, který jasně potvrzuje rčení, že méně je někdy více a věnovat čas charakterům se prostě vyplácí. Dva lidé se potloukají po Vídni a povídají si a vy máte pocit, že se tam vlastně potloukáte taky. Nedojdete k žádným hlubokomyslným závěrům, podstatě lidství či tajemství života (...a nebo možná trochu i ano), ale civilnost a zdánlivá všednost propůjčuje filmu, alespoň z mého pohledu, neuvěřitelnou sílu a atraktivitu pro každého zvědavého cestujícího.

Jurský svět (2015)

Chris Pratt si tímto snímkem po Strážcích galaxie utužil renomé ultimátního sympaťáka (kolik lidí cvičí raptory a umí hláškovat). Jurský svět není to samé, co (zejména ve své době) byl Jurský park (na který nalezte ve filmu řadu vtipných odkazů). Ke cti mu však slouží, že nejde o vztah parazitický, s čímž se můžeme setkat u 98% dnešní produkce, ale tvůrcům věříte, že to mysleli vážně, s původním materiálem pracovali s nějakou tou úctou ... a vymysleli cvičené raptory a deus ex vorvaně. Film nemá hluší místa, je to zábavný letní blockbuster a pokud je takto brán, těžko letos nalezne konkurenci. A to je dobře - jen více dinosaurů. Mimochodem, kam se poděl pan Wong?:)

Sinister (2012)

V rámci stojatých vod žánru se sice nejedná o revoluci, ale přeci jen Sinister přináší něco svého, kvůli čemu se Vám rozklepou kolena, až příště uvidíte promítačku nebo video z rodinné dovolené. Film kombinuje prvoplánové lekačky s tíživou atmosférou, kterou zejména navozují právě šílená videa z rodinné kinematografie (podkreslené opravdu zneklidňující hudbou). Rovněž zde po delší době figuruje hlavní hrdina, který je nepokrytě sobecký prevít, vlastně si za to může sám a tolik slz za něj nepadne. Za to si film ty 4* zaslouží.

Ex Machina (2014)

Již z plakátu se můžete začít domnívat, o čem to bude. Z traileru nabudete konkrétnějšího tušení. A přesto Vás film odehrávající se pod jednou střechou za asistence několika mála jednotlivců bude zajímat. Neblahé tušení vinoucí se celým dějem je završeno z mého pohledu náležitým a logickým kopancem do mezinoží a nabídne možnost si podiskutovat na téma, kam vlastně tu evoluci chceme nechat dojít. Jistě lze doporučit, komornost podobným tématům jedině sedí.

Má mě rád, nemá mě rád (2010)

Tenhle film ví co chce, ví, jak toho dosáhnout a celou dobu baví. A bez problémů by ho měli rozdýchat i pánové, co zrovna nejsou romantické slečinky, protože každý si na tom najde to své. Dávkování děje z perspektivy obou osudových aktérů je jednoduchý nápad (na kterém by mnozí ztroskotali), díky kterým si tenhle páreček prostě oblíbíte (mimochodem lze ocenit přirozené výkony obou náctiletých protagonistů). Snímek též nenásilnou formou podporuje tezi, že ženy dospívají zkrátka dříve... Zkrátka film, ke kterému se rádi po čase vrátíte.

Posedlá (2009)

Zklamání a jízlivé komentáře provázejí snímek zhruba od jeho poloviny, konečná bitva pak způsobuje už jen unavený smích a kroucení hlavy, a to jsem nečekal v žádném případě psychologickou sondu v kontextu manželství postaveného na mělkých základech. Tento snímek je předně varováním, že nemáte pít na večírcích, protože pak se může stát ledasco... třeba si uděláte dítě a budete žít s osobou tak protivnou, že hlavní antagonistka vedle ní bledne. Idris Elba je zde za ultimátního sympaťáka, nejvěrnějšího z věrných, jakmile je však v poslední třetině filmu upozaděn, kvalita (a předně logika) se přelije do zasmrádlých vod tuctového béčka, které neví, co s načatým dějem... Film dává zajímavý tip na narozeninový dárek pro Vašeho partnera, který Vás již několik let živí, šatí a hradí veškeré výdaje...a ještě bude mít i radost.:)