Život na naší planetě

• USA Life on Our Planet

Epizody(8)

Podmanit si Zemi, přizpůsobit se podmínkám a přežít. Přelomový přírodopisný seriál o podivuhodné věci zvané život, který na naší planetě vzkvétá už celé miliardy let. (Netflix)

Ben Nevis

Seriál, který nás uvede do perspektivy. Homo Sapiens je jenom krátká epizoda z klidného období vývoje Země a i kdyby se nám podařilo zničit komplet život na planetě, za miliony let se obnoví. 99% druhů už je dávno pryč a bez příčiny člověka. Zpracování dává důraz na zábavnost před odborností. Dramatický přednes skvělého herce je doprovázen dech beroucími záběry vody, lávy a živlů. Oživlí trilobiti a dinosauři se střídají se současnými potomky. Nechybí ani klasický lov či páření. ()

Overclocker8

Když už jsem chtěl Netflix odhlásit, dropl tam takovouhle bombu:) Morgan Freeman nás poutavě provází historií planety Země a kromě povedených CGI záběrů z pravěku jsou zde i skutečné záběry ze současnosti pro porovnání. Pohled na pravěk je pojatý holisticky, takže to není jen o flexení jak věrně jdou dnes vyrenderovat dinosauři, ale je zde i kladen důraz na vysvětlování, jaké následky měly různé evoluční nebo geologické události na planetu, takže se divák i mnohému naučí. Kvalitou bych se nebál srovnat s dokumenty s Davidem Attemboroughem. ()

HERGImanCZ

Vizuáln nádherný dokumentární cyklus. Jsem velmi rád, že si Netflix najde finance na dokumenty, protože ta péče a patřičný rozpočet je v Životě na naší planetě cítit každým coulem. Co se současně žijících zvířat týče, neviděl jsem snad nikde tak krásné záběry (a to jsem kdysi viděl opravdu velké mnosžtví pořadů o přírodě). Když pak budeme mluvit o prehistorických zvířatech, i tady se jedná o naprostý nadstandard. Nemá to sice třeba na Putování s dinosaury od BBC, kde se sešla perfektní kombinace praktických a počítačových efektů, a vytvořila tak nejlepší dokument o dinosaurech (samozřejmě že tehdejší poznatky už nejsou úplně aktuální). Dokumenty z jiných produkcí však Netflix s naprostým klidem strčil do kapsy. Místy jsem si ani nebyl jistý, zda právě sleduji pravěkého digitálního tvora, nebo současného prehistoricky vypadajícího. Ne vždy je to samozřejmě tak precizní a někdy je to digitálno přeci jen výraznější. I přes tu chválu mám ale s Životem na naší planetě dva problémy. A oba se týkají jeho formy. Prvním problémem je jakási artovost, kde uvidíte například působivé táhlé sopečné záběry, které ale nemají přespřéliš velkou informační hodnotu. To se týká i vypravěče, jenž místy působí spíše poeticky, než aby předal větší množství faktů. Druhá výtka se pak týká struktury, kde přeskoky mezi současností a pravěkem občas úplně nedávají smysl. Já tu místy zkrátka nevěděl, co mi vlastně tvůrci chtějí ukázat. To se týká i obsahu epizod, kde asi jen půlka měla správně uchopené a celistvé téma. No a na závěr menší rýpnutí. Místy jsou tu vizuálně prostě nesmysly, které neodpovídají současným vědeckým poznatkům. Těch je však naštěstí málo. Ve výsledku se tak jedná o velmi příjemný a vizuálně podmanivý dokument, který sice má své chyby, ale pozitiv je naštěstí mnohem více. Život na naší planetě tak mohu doporučit jak milovníkům současné přírody, tak i té dávno minulé. ()

dom156

Čekal jsem více dostal jsem o dost méně (z hlediska sdělených informací). Mix animací a záběrů z reálné přírody je vkusný, ale na minutáž je počet animací skutečně tristní a to v případě, když si uvědomíme, že se jedná o dokument, který má nás vrhnout zpět v minulosti. Musím ještě vypíchnout zajímavé a poutavé intro, ale jinak se jedná o všední dokument, kterých je nyní mraky a proto dávám průměr. ()

Kwaichi

Aj keď sú to už vyše dve dekády, stále sa pri prírodovedných historických dokumentoch nemôžem ubrániť porovnaniu s legendou žánru, seriálom "Putovanie s dinosaurami". V čom "Putovanie s dinosaurami" exceluje? V rozprávaní príbehu. Každá epizóda je tam zameraná na jednotlivca, rodinu alebo špecifický druh. Poskytuje tak dostatok času vybudovať si s divákom bližší vzťah a získať si jeho srdce. "Život na našej planéte" je taký hŕŕŕ-fŕŕŕ všehomix. Nepopieram jeho dokumentárne kvality. Ale obsah ktorý mi sprostredkoval mi už na druhý deň vyfičí z hlavy preč. A tým celý pokus o šírenie vedomostí a informácií stráca na význame. ()