Vzestup Jordana Petersona (2019)

V podstatě poctivější a působivější full verze loňského dokumentíku ještě rozšiřuje portrét jedné z nejvýraznějších osobností poslední doby (alespoň z mojí perspektivy). Hlavní devizou je přístup do soukromí, vstup rodiny, blízkých i některých oponentů. Líbil se mi výběr citací z médií a vše do kupy myslím umožňuje dobré pochopení i těm (za předpokladu, že se vůbec pokusí), co ho vytrvale dezinterpretují, bojí se až slepě nenávidí, včetně zmatených a vyhrocených gender-is-dead šašků. Titul hodný projekce a jsem zvědav, co bude dál a jakou roli má profesor ještě odehrát.

You Can't Watch This (2019)

Pár vybraných provařených provokatérů v čele se samotným “Satanem” (Alex Jones) fňuká nad zákazy z velkých online platforem a ohání se prvním Dodatkem, manipulací, fašismem mainstreamových médií... A jo, vlevo nebo vpravo, jestliže jste jednoznačně pro svobodu projevu, musíte se poslední dobou taky trochu obracet - já úplně v klidu nejsem :)

Ďábel od vedle (2019) (seriál)

"Hearing of history" - super zajímavý a dramatický soudní proces s člověkem obviněným z těch nejtvrdších zločinů. Obsahuje výborný komentář přímých účastněných (postavičku obhájce Šeftela jsem miloval), donutí vás hádat, rozmýšlet a skvělý je zlověstný otazník na závěr nad USA a úkrytem nacistických sráčů. Sjel jsem teď komplet jak malinu, v rámci temných true crime mini-sérií cením ještě o kus nad TED BUNDY TAPES.

Burákový sokol (2019)

Přesně co se rýsovalo - fajn příběh dowňáka na cestě se Shiou. Postavy fungují, film poutá jak svojí buddy dvojicí, tak v pro mě vyloženě snové sestavě vedlejších rolí (ft. Yelawolf ♪♫). K tomu soundtrack včetně starých banjo folků, Americana kraj jižanských mokřin, vtipná wrestlingová vsuvka... nějakých superlativ bych se zdržel, spadá prostě do kategorie "malý & pěkný" a za pozornost ano, stojí.

Pohřební akademie (1988)

Hrozná prdočmuchací nekrosračkárna a 3 hvězdy jen díky dnešní projekci, respektive jednomu z nejlepších aeráckých dabingů.

Zombieland: Rána jistoty (2019)

Zapálená sranda - výborný úvodní titulky, super vymletá postava Madison, f*ck hippies, Elvis a jedna velká Woody Harrelson show. Za mě o třídu nad jedničkou a vůbec nej zombie komedie. ♪♫

Co děláme v temnotách (2019) (seriál)

S upíry na Staten Island a po pravdě, tady ten casting a dvacetiněco-minutový formát na dva večery mi sedne ještě víc než měl originál, přičemž je to zhruba stejně nápaditě vtipný a roztomilý, se super "improv" smyslem pro humor. Sem s další. ♪♫

Jaderný věk: Odtajněno (2019) (seriál)

Fajnová mini-série k odkrytí dlouho tajných informací na téma studená válka & nukleární zbraně - a není to nic radikálního, přeci jen, k odtajnění došlo už před nějakou dobou, nicméně i tak je to pod hlavičkou Smithsonian přínos, dobře komentovaný a zpracovaný. V podstatě další souhrn o práci špehů (včetně orbitu), paranoie, momentu kubánské raketové krize a na závěr i aktivitě filmových studií Lookout Mountain (x), roli Civil Defense a vazbě na byznys. [seznam atomic age dokumentů u mě v Deníčku]

EXPO: Magic of the White City (2005)

Jsem tu hned vzápětí po přečtení "Devil in the White City", načerpat si nějaký ten vizuál a ještě širší popis fascinující světové výstavy v Chicagu (x) - té nejvelkolepější v dějinách, včetně Ferrisova kola, vůbec největší budovy té doby a hezké (mylné) vize míru všech národů... Doporučuji to samé - skvělou knížku a pak toto jako doplněk, zejména pro poutavý přehled budov a stánků jednotlivých států a zemí. "In many ways, this moment was the real beginning of the twentieth century." (x)

Noc a město (1950)

Po věznici Westgate, Manhattanu a ovocnářské Kalifornii si Dassin vybral Londýn a zde přehrát osud slabocha a vysírky, co se snaží prorazit ve velký zvíře skrze samý pletichy a podvod. Ten hlavní "hrdina", ani film v zápletce mi dvakrát nesednul, ale samotné město hezky vyniká k závěru, v úprku před pouliční spravedlností, pořád má v součtu co přinést a sdělit.