• Válečný

Kdyby... (2008) (TV film)

Nápad zajímavý, ale provedení skličující. Když už investuji peníze do nějakého projektu, tak se snažím vytvořit komplexní a povedenou věc, ale bohužel tento dokument do těchto projektů nepatří. Někteří pamětníci by tento snímek mohli brát jako urážku a producenti by se vůbec neměli čemu divit. Nedoporučuji.

Možná, miláčku (2000)

Bohužel, tento snímek mě neoslovil. Nebýt to britský film s troškou jejich humoru a Hughem Lauriem, označil bych ho odpadem. Téma je zajímavé, ale zvláštně natočené s krátkými vedlejšími epizodami a nesympatickým obsazení vedlejších rolí, samozřejmě mimo Rowna Atkinsona. Ale ani on to nezachrání. Slabé vykreslení britské společnosti na rozhraní milénia. Nelze doporučit, protože film nepobaví.

Půlnoc v Paříži (2011)

Woody Allen spojil zajímavý příběh z Paříže s dobrým obsazením. 'Nerozhodný rozmarný' Owen Wilson, divoká a skvěle hrající má oblíbenkyně Marion Cotillard, nezapomenutelný Hemingway alias Corey Stoll či vždy otravný Paul v podání Michaela Sheena dokonale sedí a zapadnou do tohoto skvostného děje s tak chytlavou fantazií. Allen velice lpěl na vykreslení charakteru jednotlivých postav 'Ztracené generace', a proto i dialogy nenechal náhodě! Když k tomu přidáte dokonalé prostředí Paříže v mé sladké Francii v současnosti i ve 20. letech 20. století, získáte jedinečnou a poutavou romantickou komedii s prvky fantazie, která diváka vtáhne do děje. Krásné podívání, lze jen doporučit!

Quantum of Solace (2008)

Dvacátý druhý díl této velkolepé série pokračuje ve šlépějích předchozího Casina Royale a plně na něj navazuje. Bond je v Quantum of Solace dravý, plný msty a jeho emocionálního vývoj nás vtáhne do jeho příběhu. Bondgirl Camila alias Olga Kurylenková také prahne po osobní pomstě, a i proto spojí své síly s 007. Hlavní záporák Dominc Green v podání Mathieu Amalrica mě osobně nepřesvědčil v hereckých dovednostech a daleko více se mi líbil Le Chiffrea v Casino Royale. Craig spolu se skvělou Judi Dench v roli M táhnou celý film spolu s celkem povedenou kamerou a akčními scénami. Jednoduše se člověk nenudí, což je dáno nejen tempem scén, ale i prudkostí a nevraživostí agenta jejího veličenstva. Úvodní prolog dokonale nastartuje tento snímek… aby ne, když vidíme s jakou parádou 007 roztříská své protivníky i své krásné auto. Jedna z lepších scén je v Bregenzu na setkání hlavních zločineckých spiklenců či honička v Itálii po úvodní scéně. Jako slabší hodnotím závěrečnou scénu pomsty v hlavním sídle generála Medrana uprostřed pouště, zde mohl režisér Marc Foster využít více kreativity a ne spoléhat na buldočí postup téměř nezranitelného Bonda. Trochu škoda, ale to nejlepší teprve přijde! Úplně poslední scéna v ruské Kazani zachrání nejisté zúčtování s Dominicem Greenem a 007 si jde přímo pro muže, který může za zradu Vesper. 007 poslechne své instinkty a nezabije ho, ale předá ho M. Zde musím pochválit kameramana a scénáristu, protože tak poutavě natočenou scénu jsem ještě neviděl. Skvěle vykreslené pozadí a správně zvolené prostředí ruské zimy při padání sněhu v divákovi dovolí se vcítit do Bonda, jak ledově kruté to musí být, nepomstít Vesper. Právě díky tomu zvedám hodnocení, protože jinak je to zajímavé pokračování Casina Royale, ale nazval bych "intermezzo" mezi zmíněným Casinem Royale a rozuzlení v nadcházejícím Skyfall. Sice se mi líbí, jak Quantum of Solace navazuje na předchozí díl, ale jako celek má mizivou hodnotu, což ve srovnání s triologií Bourna s Damonem se o jednotlivých filmech nedá říci. Foster vše vsadil na jednu kartu: přímý a akční příběh s dobře hrajícím Danielem Craigem... celkem se to povedlo, jen pár drobností rozděluje diváky, kteří tento snímek hodnotí jako propadák či naopak jako skvělé pokračování. I tak doporučuji, je to malé dobrodružství před velkým závěrem ve Skyfall! Nakonec ještě musím pochválit, jak dokonale Foster vytvořil tajemno kolem nové neznámé zločinecké organizace, která jen vypadá, že je kolem Greena, ale jak další díl nejspíš ukáže, byl to jen vrchol ledovce. Už teď se nemůžu dočkat dalšího dílu agenta jejího veličenstva!

Habermannův mlýn (2010)

Nejdříve bych ocenil obsazení do hlavních rolích, Mark Waschke a Karel Roden zahráli opravdu okázale a všichni ostatní doplňovali skvěle postavený scénář s propracovaným příběhem. Režisér Juraj Herz nám nabízí jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, a to život v Sudetech před, během a po druhé světové válce. Všichni víme, čeho se dopustili Nacisté za II. WW, ale mluvíme o Nacistech, ne o Němcích! Nacisté byli Němci, Češi, Francouzi, Američani ...! Jeden z největších poválečných paradoxů je odsun Němců ze Sudet, Slovenska, Maďarska ... Místo, abychom se povznesli nad jejich úroveň v zacházení s lidmi, tak jsme spadli na úroveň stejnou, ne- li níže! I kdyby si to jako národ zasloužili stokrát více či méně, nikdo nemá právo soudit jednotlivce, protože očividně masa lidí, ať Čechů, Němců či pod., je zaslepena vidinou pomsty, vírou či lupem po bohatství. I proto, a nejen díky Habermannovu mlýnu, z tohoto chování lze usoudit, že lidé jsou si rovni a žádná rasová či politická příslušnost Vám nezaručí, že se lidi budou chovat 'lidsky' vůči svému nepříteli. Síla charakteru nás, jako Čechy, v tento temný čas opustila ve více případech, než by se daly tyto krutosti označit za náhodné! Možná i tato myšlenka byla skryta v příběhu Huberta Habermanna... nestyďme se za Němce či Čechy, ale za lidi jako takové. Jak dokázala doba a nešvar času lidi změnit, bylo nám jedno, že Habermannova žena byla česká Židovka provdaná za Němce, prošla nejspíš ghettem či koncentrákem, ale stejně ji nazýváme německou k*rvou!

Prci, prci, prcičky 2 (2001)

Samozřejmě originálnost se vytratila, ale vtip byl zachován a celkově úrověň neklesla. Prváci z vysokých škol se vrací zkušenější do vod, kde vyrůstali, ale zjištˇují, že se doopravdy nic nezměnilo a jejich představy byly naivní. Toto pokračování mi přijde více o té chlapské půlce, oni dostanou nápad jet na chatu k jezeru a dělat tam párty a hlavně jejich úsměvné a v Jimovo podání jak jinak než trapné scénky a gagy. Pořád má tento film v sobě tón klasiky a kdo by se nezasmál nad Jimovo slepení sama sebe nebo jeho vystoupení v hudebním táboře či nad Stifflerovo a Finchovo nenávistí. Já jsem se opět dobře pobavil, a to je hlavní!

Prci, prci, prcičky (1999)

Trochu nostalgie, ale kdo jste se na to v 15-ti nepodíval a nepobavil se?! Nešika Jim, Casonova Oz, nadrženej Kevin, posera Finch, nymfa Michelle, nerozhodná Vicky, žhavá Nadia, úchylnej Šerminátor a hlavně kurevsky zprostej Stiffler! Tato partička a nejen oni Vás zavedou do situací, které jste možná i Vy sami prožili a bylo Vám stejně krásně nebo naopak stejně trapně jako jim! Pro mě klasika se vším všudy, typická americká hloupost, kterou se po jejím úspěchu snaží či snažili napodobit!

Rychle a zběsile 5 (2011)

Velice jsem váhal, jak ohodnotím tento snímek. Režisér Justin Lin úplně přepracoval základní vizáž této série a dalo by se říct, že jí restartoval na základech minulých dílů. Vytvořil povedený děj v exotickém prostředí a netýkalo se to jen stupidních aut a závodů, spíše naopak! Film je postaven na prolínání dvou dějových liniích, které nakonec splynou v jednu, která nakonec vyvrcholí ve velkolepém finále, které sice do reality má daleko, protože, řekněme si narovinu, táhnout trochu těžší sejf po Rio de Janeriu a krouhat zatáčky jako by nic, to je trochu k pousmání, jak se dá ignorovat fyzika! A nesmíme zapomenout na boření budov bez jakéhokoliv efektu na kvalitu řízení či změně dráhy! Ale přece jenom je to akční nářez, kde nejspíš nešlo o reálnost, ale i tak pro normálního diváka je to k zamýšlení, co je to za hloupost. Tyto efekty spolu s dost častými stupidními dialogy, které herci vedou víc než často a doopravdy z nich jdou moudra k pláči. Naopak film jasně drží nad průměrem obsazení oblíbenců filmových diváků, jak stálic v podobě Vin Diesela, Paula Walkera a mnoho překvapivých comebacků ze všech dílů, tak obsazení zcela nové hvězdy Dwayne Johnsone! Tým kolem Vin Diesela je sympatický snad pro každého, protože je tak různorodý, že si divák vybere někoho z týmu, komu drží palce a ten ho vtáhne do děje. Celkem výborný tah, protože od dršnáka přes IT-maniak a po romantičku, všichni si najdou toho svého hlavního hrdinu! A hlavní nepřítel je doopravdy padouch se vším všudy, tak kdo by nechtěl dostat na kolena?! Ke shrnutí, film je celkem dlouhý s občasnými slabými chvilkami, které ale naopak vystřídají chytlavé akční scény! Někomu by styl a scénář plánování a přepadení mohl připomínat Dannyho parťáky, ale nedá se doslova říct, že by Justin Lin vykrádal své přátelé z Las Vegas a podobně. Nelze než doporučit, protože to je jasně nejlepší díl této série!

Rychlí a zběsilí (2009)

Úvodní část filmu Vás nadchne a vtáhne do děje i přes jasně nereálné prvky, které lze postavit do ústranní, protože režisér si nejspíš zakládal na akčnosti scén plné adrenalinu, než na reálnosti! Důležité od minulých navazujících dílů je děj, který zde doopravdy je a hlavním motivem je pomsta, která umožňuje divákovi se více vžít do Dominica a Briana! Dalo by se říct, že až tento film navazuje na jedničku, ostatní nestojí ani za zmínku. Bohužel režisér neudržel vysokou laťku z úvodu a postupem filmu ubírá na kvalitě. Jinak oceňuji i vtipnost některých gagů a nelze jinak než toto pokračování doporučit!

Rychle a zběsile (2001)

Režisérovi se povedlo obsadit dobré herce do hlavních rolí, kteří podávají kvalitní výkon...Paul Walker, Vin Diesel, atd...Dokonce se mu povedlo vybrat vhodné prostředí pro zvolený příběh, a když jsme u toho děje, je trochu přímočarý, jednoduchý až předvídatelný, ale není tolik okoukaný. Tento film vyhovuje divákům, kteří nepohrdnou a pobaví se s rychlými auty, závody a krásnými holkami tančící na rytmickou hudbu...Naopak divák, který nerad zmíněnou kombinaci, si snímek neužije. Mé hodnocení je založené na dobré akci, zvládnuté kameře a ději, který překvapí očekávaným zvratem, ale překvapí!