• Válečný

Všichni moji blízcí (1999)

Nicholas Winton je jeden z největších humanistů minulého století! Zachránil mnoho židovských dětí právě z našeho území, a proto musíme poctít jeho památeční čin tímto filmem, ve kterém si zahrály velké osobnosti naši kinematografie! Výjimečnost snímku je daná především silným příběhem, osudy hlavních postav a naší 1. republiky! Ukazuje nám jak válka, ideologie a zrádci dokáží rozdělit rodiny a přátelská pouta! Každý kdo shlédne tento film, musí se zamyslet nad naší minulostí!

Letec (2004)

Film mě osobně nezklamal, věděl jsem do čeho jdu a o kom je řeč! Mám rád věci kolem letadel a celkově letectví, a proto mi tento snímek sedl! A k tomu výborně hrající Leonardo DiCaprio, který s proměnou hlavní postavy vypořádal velice dobře a vtělil se do role významného konstruktéra! S obdivem jsem shlížel ke Cate Blanchett, která do své role dala vše, měnila se jako chameleon a výborně předvedla svůj talent spolu s dalšími vedlejšími herci! Režisér Martin Scorsese zvládl příběh, scénář a dialogy na jedničku a detailně vystihl historická fakta a především až obdivuhodně proměnu hlavní postavy! Výborný film plný zvratů a špinavostí!

My dva a křen (2006)

Dva klady: herecké výkony svůdné Kate Hudson a vtipného Owena Wilsona! Jinak nic víc! Děj chudý, předem víme, co se stane! Film mě neoslovil a jediný Owen Wilson vytváří vtip, což u komedie je trochu nedostačující, aby jen jedna postava Vás rozesmála!

Prci, prci, prcičky: Kniha lásky (2009) odpad!

První trilogie Prciček měla úroveň, ale další pokračování jenom těží z názvu a videofilmy podobného formátu jsou neoriginální, odporné, bez příběhu a hlavně jde tam jen o jedno! Stupidní ve všech směrech, na Prcičky se dalo koukat v páru, byl to prostě odvaz, ale teď když každých pět minut vidíte silikony, tak pochybuji! Ohraná písnička, tentokrát na sedmou, která Vám spíš znechutí ty předešlé a tento film si užijí maximálně perverzní naděje naší společnosti! Nechutné!

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Film, který Vás vtáhne do dění občanské války v Somálsku! Velkolepé válečné drama plné akčních scén, zápletek, přestřelek! Režisér Ridley Scott dokázal natočit snímek, který Vás zasáhne a Vy se cítíte jako jeden z vojáků, který je nemilosrdně ostřelován Somálci a každou sekundu bojuje o přežití! Herecké výkony jsou taktéž na velké úrovni a válečné příběhy jednotlivých vojáků jsou dobře podány! Reálnost zbraní, výzbroje, uniforem, místa a nepřátel dodá hlubší sepětí s hlavními hrdiny a doopravdy se cítíte jako ve válce! Kamera, střih a hudební doprovod podtrhují velikost tohoto díla Ridleyho Scotta! Toto krvavé, syrové, emotivní, válečné drama si vychutnáte naplno! Válka z první ruky, v přímém kontaktu s divákem!

Země nikoho (2001)

Snímek je bohatý na kontrast a zároveň podobenství dvou znepřátelených stran, jako v každé válce! Černý humor v počátcích filmu vystihuje zbytečnost bojů, této války, války jiných... Úloha mírových jednotek je dána do pravé roviny a přiznejme si, nejsou to jenom jednotky Spojených národů, které mají takovýhle přístup k dění na frontě mezi nepřátelskými liniemi! Silný příběh, velice! Skvěle podán, zahrán... Výjimečnost spočívá v přímosti, a jak nám bez jakýkoliv vedlejších a nepotřebných emocí režisér ukázal odlišnou tvář války! Oceňuji i zvraty ve filmu okolo vlastnictví pušky a následných dialogů, kdo způsobil X nezpůsobil válku! A gradující otevřený konec si vychutnáte! No otevřený, všichni asi víme, jak to dopadlo!

Austrálie (2008)

Tak na film jsem se těšil a propagace filmu byla přesvědčující, ale nenašel jsem v tomto snímku to, co jsem čekal. Upřímně řečeno, příliš dlouhé, roztahané... Podařilo se mi přežít začátek a od scény, kdy zemřela matka Nullaha, se příběh rozběhl. Ocenitelné je zachycení kultury domorodců, krásné krajiny a období na sklonku druhé světové války! Výtka mu mám k použití digitálních prostředků, někde až moc viditelný přechod od digitálů k reálu (stádo, bombardování přístavu...). Jinak k výkonům herců, Nicole Kidman prožila svojí roli naplno a ostatní členové výpravy se předvedli průměrnými výkony! Celkově film není velkofilmem do kvality, ale do délky trvání! Průměr, film se táhne a zároveň v nás nic nenechá, není se nad čím zamýšlet!

Krvavý diamant (2006)

Drama o velkém diamantu a obchodních machinacích na pozadí občanské války v Sierre Leone je námět, z kterého se dá vytvořit velkolepý film. Režisérovi Edwardu Zwickovi se to povedlo, zasadil do příběhu hlavní hrdinu Leonarda DiCapria, kterému to sedlo, a nechal celý děj točit kolem něj! Ve filmu nechybí akce, krutost, až krvežíznivost, ale ani lidskost, odhodlanost a láska... Herecké výkony ostatních byli taktéž na úrovni, takže skvělá podívaná s dobrými efekty a silným příběhem! Doporučuji!

Gran Torino (2008)

Tento film Clinta Eastwooda si nic jiného nezaslouží, než pokoru, respekt a chválu! Válečný veterán z Koreji Walta Kowalskij působí po pohřbu své ženy ještě víc cyničtěji, mrzutěji a nepřístupněji! Na pozadí svého stáří se srovnává se svojí minulostí, tak i přítomností! Vlastní sportovní vůz Grand Torino, kolem kterého se celý příběh kříží a zapadá do sebe! Etnické spory jsou zde na denním pořádku, agrese, znásilnění... Pozorujeme proměnu osobnosti a částečné smíření se smrtí. Ze začátku je hlavní hrdina velice nepřístupný, zdrženlivý vůči všem, zdržuje se konfrontace se sousedy i rodinou, ale nakonec zjistí, že se sousedy toho má více společného než s vlastní rodinou! Příběh je velice silný, emotivní a dokonale zpracovaný! Clint Eastwood zvládl svojí roli režiséra i hlavní postavy bravurně a vše je takové, jak má být! Nesmím zapomenout na výjimečnou hudbu! Nejvíce oceňuji příběh, herecké výkony, sarkazmus v hláškách a pojetí rasismu!

Převrat (2007)

Švédský patriotismus ukázán ve švédském velvyslanci v Chile, který si prošel své již za druhé světové války. 11.9.1973 nastal vojenský převrat a švédský velvyslanec v diplomatické hantýrce na pozadí dobových bojů se snaží zachránit nevinné lidi! Hlavní hrdina se vyrovnává se svojí minulostí a zároveň přítomností! Dílo plné lidskosti a odhodlání bojovat, ale pro nás trochu vzdálené téma, ale přitom blízké, spíše podobné komunistickým represáliím! Filmové zpracování je průměrné, stejně tak herecké výkony a střih s kamerou! Film, který si pustím jen jednou, protože podruhé bych si nevytvořil úzké pouto k příběhu!