• Válečný

Dny zrady I. (1973)

Historické malé nepřesnosti nejsou tak na obtíž jako čistá a nefalšovaná propaganda komunistické strany! Je to ostuda, ale né Západního světa, ale nás, že dokážeme vytvořit něco tak zmanipulovaného, Otakar Vávra u mě klesl hodně moc! Herecké výkony jsou dostačující, ale skousnout propagandistický film na takovéto úrovni, to nejde! Zásadně nedoporučuji a pokud se stejně podíváte, věřte polovině faktům a dialogům!

Hitlerovi bodyguardi (2008) (seriál)

Zajímavé, ponaučné, detailně popisné o bezpečnostních složkách ochrany Vůdce německé říše Adolfa Hitlera! Představuje nám nejdříve hlavní postavy bezpečnostních sil a především jejich spory či vzájemnou nenávist, dále způsoby dopravy a možná nebezpečí či detailně popisující například Hitlerovu kolonu limuzín atd... Určitě dobrý zdroj informací, nelze činit jinak, než doporučit tento seriál!

Cestománie (1999) (seriál)

Dobrá myšlenka se odrazila v kvalitě cestománské série! Provedení, kamera, režie a především komentář je vynikající a na vysoké úrovni! V TV se nám promítají naše sny a skvělé typy na dovolené či výlety! Inspirativní, vtipné a ponaučné! Vše co potřebujete mít u takového typu cestovního dokumentu!

Pýcha národa (2009)

Trochu stupidní, moc propagandistické a nefilmové! Prostě ani Daniel Brühl nehraje, tam jen střílí do bůh ví čeho a po střihu se jako muška ukáže americký voják zasažen a těžce vetšinou krvácející! Doopravdy unikátní hloupost, ale do Hanebných panchartů se to hodí, jak chtěl Tarantino ukázat Němce, spíš nacisty!

Televizní noviny (1994) (pořad) odpad!

Pěknými moderátorkami to určitě nespravíte! Co zpráva to hrůza, směšnost, očividná manipulace s lidským pohledem na věc, přibarvenost motivů zpráv a dávají nám poslechnout to, co v té chvíli většina chce slyšet! U mě najdete pouze nepochopení, jak se na to můžete dívat, i když už můj praotec rozpoznal pravou barvu TN na Nově!

Události (1993) (pořad)

Kvalita rozhoduje! Bez jakýchkoliv špatných vlivů!

Million Dollar Baby (2004)

Životní role oscarové Hilary Swank, co jiného jsme mohli za tak vcítěný výkon do vlastní role čekat! Clint Eastwood v roli herce a režiséra zároveň, si vysloužil za dojemný a silný příběh také akademické ocenění za režii. A určitě nesmíme zapomenout na skvělou postavu bývalého boxera alias uklízeče v tělocvičně alias hlavního vyprávěče příběhu, kterého zahrál velice přesvědčivě a přirozeně také oceněný Morgan Freeman. Eastwood děj zakomponoval po jeho stylu do syrového prostředí staré tělocvičny, kterou pomalu profukuje a zde trénuje boxery, s kterými chce vyhrát mistrovství světa. Život ho naučil, že boxeři jsou sví a často mění své trenéry za manažery... ale je to jen jeden z příběhů odehrávající se na plátně, je tu mnoho dalších od hlavních postav po ty nejkrajnější! Hlavní co nás upoutá je příběh Clinta Eastwooda a Hilary Swank, kteří si nejdříve nepadnou do noty, ale potom vytvoří sportovní pár boxer- trenér, který vyhrává jeden zápas za druhým! Boxerka nemá pomalu soupeřky, ale její sen je jen jeden vyhrát mistrovství světa! Na tomto zápase se však tak těžce zraní v okolí páteře, že se z ní stane nepohyblivé torzo, které přijde kvůli nehybnosti o jednu nohu. Dojemnost a lidskost ve scénách, kde Swank je upoutaná na lůžko, je typická pro poslední filmy Clinta Eastwooda! Otevřený konec s Clintovou "eutanázií" na mladém těle boxerky, která ho o to sama požádala, nám dává tolik otázek a zamyšlení... Když si tohle vše spojíte dohromady, vznikne Vám oscarový snímek se vším všudy!!! Bravo pane Eastwood!

Byl jsem při tom (1979)

Režisér Hal Ashby natočil reflektující snímek americké společnosti mezi 70.- 80. léty podle námětu Jerzyho Kosinského! Ukazuje krátkozrakost nejen americké společnosti vůči problémů, které se jí týkají, ale raději je přehlíží! Provokuje a kritizuje společnost skrytě, tak i naprosto otevřeně při každé příležitosti! Vše je to alegoricky ukázáno na hlavní postavě, která se díky náhodám dostane do nejvyšších kruhů ve Washingtonu DC. a zde ho každý považuje za někoho jiného, a přitom jeho slabomyslnost bije do očí! Slepota a ignorace naší společnosti je hlavní tématem filmu! Hlavní postava je geniálně zahraná Peterem Sellersem, který podal obdivuhodný výkon. Lze ho přirovnat k Tomu Hanksovi ve Forrestu Gumpovi či k Dustinu Hoffmanovi v Rain Manovi. Tolik Vás zasáhne jeho osud, že mu držíte palce na každém kroku a nejraději by jste ho sami vedli za ruku! Charismaticky zahraná role, která je komplikovaná slabomyslností a negramotností neměla dostat konečnou u nominace na Oskar! Velkolepý film!

Hlídka v Ardenách (1992)

Film s hlubokým filozofickým podtextem! Celý děj se odehrává na pokraji velké německé ofenzívy v Ardenách, kde šestice amerických vojáků je na hlídce! Jednotlivé příběhy postav, především té hlavní, jsou natolik silné a lidské, stejně jako celé dění na filmovém plátně! Film Vás nezasáhne bojovými manévry a krvelačností, ale spíše hereckými výkony, absurditou válkou a pojetí lidskosti na obou válčících stranách! Nejvíce se mi líbí ta tichá příroda v Ardenách a hudba, která vystihuje atmosféru snímku! Toto protiválečné drama je nadčasové, protože v něm se odráží každý válečný konflikt jako zbytečný!

Avatar (2009)

James Cameron vytvořil film, který Vás nadchne po digitální stránce a v puntičkářství každého záběru, scény a dialogu! Ale jedno mi vadí hodně, doopravdy jsem věděl, co se za pár minut stane! Ekologické poslání a filozofické zamyšlení film potkali, ale mě osobně nezasáhli! Vše působí dokonale, ale jedna věc mi nepřestane vadit a to čitelnost příběhu, který je mimo to skvělý! Ale určitě nejlepší snímek v kinech za poslední půlrok!