• Válečný

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Výjimečný snímek s výjimečnými herci a z neznámého československého režiséra Miloše Formana se stala velká postava v historii filmu! Celý film je založený na smyslu našeho života a na dialogu s mentálně chorými. Nelehký úkol, ale režisér ho zvládl a ukázal, že lidi v psychiatrických léčebnách nejsou jen bezduchá stvoření! Herecký výkon Jacka Nicholsona není třeba hodnotit, ale sestra Ratchedová alias Louise Fletcherová excelovala v záporné roli! Neobyčejné dílo se silným příběhem a koncem, který dostane každého! Klenot ve světové filmografii!

Rain Man (1988)

Psychologické drama, které sledujete se zaujetím, příběh je dost silný a zpracování brilantní! Autistický výkon Dustina Hoffmana je neuvěřitelný, tolik reálný a tak skvěle zahraný, že se divíte Tomu Cruisovi, že to dokázal vydržet! I Cruise předvedl, že dobrým hercem doopravdy je, jeho přesvědčivý výkon dodá filmu na reálnosti prostředí, protože jeho role představuje ty horší lidské vlastnosti v dnešním světě peněz. Barry Levinson natočil skvostné drama, které zaujme snad každého!

Mikulášovy patálie (2009)

Těšil jsem se a doufal, že mě filmová podoba mého oblíbeného dětského hrdiny nezklame! A naštěstí nezklamala! Typický francouzské prostředí, chování postav a především bravurní francouzský humor dodá dílu ojedinělost! Mikulášova parta stojí před velkým problém a řeší ho z dětského "naivního" pohledu v "dospěláckém" světě! Kontrast vnímání malých rošťáků a jejich komických rodičů, kteří jsou doopravdy popsáni zlehčeně, Vás určitě pobaví! Ale kdo nemá vztah k Mikulášovým patáliím v knižní podobě, bude si cestu k filmu hledat déle nebo jí vůbec nenajde!

Veřejný nepřítel č. 1: Epilog (2008)

Pokračování nasazenou laťku prvního dílu dosáhlo, ale nepřekročilo! Tentokrát je příběh bezchybný, režisér se ponaučil od kritiky a detailněji a hlavně přesněji zachytil filmové příběhy vedlejších postav. Režisér dokonale vylíčil vývoj osobnosti největšího padoucha mé oblíbené Francie a filozofický podtext filmu nikdo nesebere, protože smíření se smrtí je zde zajímavě pojato, radikálně. Proč tedy jsem nezvolil vyšší hodnocení?! Vše je dobré, ale jen jsem měl větší vztah k mafiánovi v prvním díle, který nemyslel na politiku nebo anarchismu. Tímto se pro mě stal bezcharakterní bandita, který ví, že zemře! Ale většina diváků to nejspíš přivítá, ale prostě mi nesedlo motat tohle do gangsterského snímku!

Veřejný nepřítel č. 1 (2008)

Dobře vymyšlené a propracované dílo, které Vás donutí sledovat ho celou dobu v očekávání další scény. Film je dobře načasován a po hektickém začátku v Alžíru zpomalíme a začínáme představovat vývoj osobnosti gangstera Jacques Mesrina. Zde bych vytkl jedině trochu detailněji zachytit některé události. Snímek graduje a utíká jak na běžícím pásu! Režisér zachytil veškeré pohledy na život gangstera a velice snaživý Vincent Cassel se zhostil své role dobře! Jak tomu tak bývá, nechybí střelba, útěky, intriky, románky s ženami, kterou jsou opravdu krásné a klasický poker! Film působí dokonale, ale chybí mu jedna důležitá věc: nevytvoříte si pouto k filmu a nemáte chuť se k němu vrátit! Na druhou stranu jste nedočkavý pokračování!

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Jeden z nejlepších filmů, kultovní snímek s režisérem Quentinem Tarantinem, který vytvořil doopravdy Historky z podsvětí! Dokonalý film s ozbrojenými střety mafiánů, plných skvělých dialogů a černého humoru zároveň! Herecké obsazení vybráno geniálním způsobem, excelují především velice přesvědčivý a drsný Samuel L. Jackson, jeho gangsterský kolega Johny Travolta, Bruce Willis a velice se mi líbil ukecaný Quentin Tarantino, který si ve vlastním filmu zahrál epizodní roli, kde si myslím využil svého talentu! U Pulp Fiction budete hltat každou scénu, každý dialog! Film z podsvětí jak má být, gratuluji pane režisér!

Bravo Girls: Všechno nebo nic (2006)

Jediné pozitivum je sympatická a krásná Hayden Panettiere, jinak úděs! Klasika ve všech směrech, spíše ohranost! Tyto komedie jsou založené na středoškolském příběhu, plný hloupých dialogů a ještě stupidnějším scénáři! Proč pořád dokola omílat to samé, chtělo by to něco nového, originálního a především vtipného?! Nedoporučuji!

Kámoš k pohledání (2009)

Zajímavý a originální nápad, hledání blízkého přítele kvůli svatbě?! Už jen to, že on musí se seznámit s mužem dává k nabídnutí několik vtipných scén a nakonec když pozná Sydneyho, myslím se, že skvěle zahraného od Jasona Segela, rozjede se série hlášek a ukázka mládeneckého života! Kontrast mezi čerstvě zasnoubeným a mládencem, který si užívá života, nás nutí se zamýšlet, v čí kůži bych chtěl být! Dívka snů Zooey (Rashida Jones) dodává krásu filmu, ale i nezvyklou tolerantnost k mužským záležitostem. Myslím si, že každý muž by se cítil svobodný vedle takové to partnerky, protože když sama vyzývá, nebuď na mě tak upnutý a najdi si přátelé?! Něco to asi naznačuje...někteří podpantoflový diváci mohou být frustrováni tímto snímkem, ale jde tu především o vtip, který Paul Rudd dokáže podat na vysoké úrovni!

Sedm let v Tibetu (1997)

Autobiografický snímek rakouského horolezce Heinricha Harrera založený na vlastních zážitcích a sedmi letech v Tibetu je krásnou ukázkou Himalájí, tibetského života a tradic. Skvostné dílo o krutém osudu této mírumilovné země, která se musela uklonit před silou Čínské lidově demokratické republiky. Výprava krásná, hory jsou natolik lákavé, že toužíte být vedle Harrera a Aufschneitera a dobývat vrcholy "střechy světa". Hudební doprovod byl vybrán s citem pro velehory a hudba pana Johna Williamse Vás povznese nad vrcholky hor. Brad Pitt splnil svůj úkol dokonale a zahrál velice přesvědčivě a s odhodláním hlavní postavu. Scény s Dalajlámou jsou perfektně zahrané, lidsky! Film je krásný a bez chyb, pro milovník svobody a velehor jako stvořené! Doporučuji!

Spider-Man 3 (2007)

Velké zklamaní, třetí díl Spider-mana je trochu naivní, vyumělkovaný, citový, sentimentální, prostě se ztratila ta akčnost, dramatičnost padouchů a místo toho nám Sam Raimi naservíruje romantický paskvil nesoucí název komiksové legendy pavoučího muže! Nedá se na to dívat, unudíte se v pasážích, kdy Tobey Maguire nic nedělá a moc se mi nelíbilo jeho hekání při už trochu akčnějších scénách, raději nebudu přirovnávat jeho hekot k jiným zvukům! Scénář a režie selhali! Film zachraňuje zvučnost jména, krásné herečky (Kirsten Dunst...) a Tobey Maguire, který až na hekání nic nepokazil a zahrál svůj standart.