Řím (2005) (seriál)

Špina, krv, nešťastie, vojny, vulgarita, sexuálne a iné úchylky, drsné prostredie. A hlavne realistické vykreslenie doby. To všetko ponúka Rome. Seriál, ktorý nič neprikrášľuje, efekty a techniku využíva na to, aby dokreslil to, čo dnes už neexistuje, aby nám mohol ponúknuť dôveryhodnejší obraz slávnej časti dejín starovekého Ríma. Perfektné herecké výkony snáď každej jednej postavy. Najlepší je James Purefoy, ktorý Marka Anthonyho zahral úžasne a s chuťou. Takto sa "píše" história :)

Dům u jezera (2006)

Originál, ktorý je tu tak často spomínaný, som nevidela. Takže ani neviem posúdiť, do akej miery to (ne)ovplyvnilo môj zážitok z tohto filmu. Viem však, že Sandra a Keanu sa k sebe veľmi hodia a počas celého filmu to medzi nimi neuveriteľne iskrí. A to aj napriek tomu (alebo práve preto?), že ich postavy rozdeľuje čas a v celom filme majú len tri spoločné scény. Takže celý film čakáte, kedy sa už konečne v tom časopriestore nájdu, aby mohli byť šťastní. Príbeh pritom nestráca logiku ani dynamiku. Niektoré scény sú skvelé, napr. prechádzka mestom, dopisovanie si, keď obaja stoja pri tej istej poštovej schránke, "rozhovor" v parku rozdelený časom, tanec na narodeninovej oslave alebo sadenie a rast stromu :). Charaktery postáv nie sú dokonalé a preto uveriteľné. Obaja hlavní hrdinovia sú sympatickí, hudba je výrazná a dojímavá a réžia je citlivá. A to úplne stačí k tomu, aby vznikol príjemný a naozaj romantický film. Na jeho konci som síce neplakala (ale prečo by sa malo pri romantickom filme plakať???), ale mala som veľmi príjemný pocit z príbehu o láske, ktorá prekonala čas.

Deník Bridget Jonesové (2001)

Výborná britská romantická komédia s výbornou Renée Zellweger, sympatickým Colinom Firthom a pozitívne nesympatickým Hughom Grantom. Výborné herecké výkony, výborná hudba, výborný humor. v podstate veľmi jednoduchý príbeh vyrozprávaný nevšedným spôsobom. Lahôdka pre diváka :)

Cesta do zatracení (2002)

Je pravda, že Tom Hanks sa do historických filmov príliš nehodí (pokiaľ nie sú vojnové z obdobia posledného storočia). Je tiež pravda, že som sa obávala, ako sa jeho sympatickosť a typicky kladné črty pobijú s postavou nájomného vraha a mafiána. Ale Tom Hanks mi, samozrejme, ukázal, že je výborný herec, ktorý sa dokáže pobiť a následne aj splynúť so svojím vlastným zjavom a vyžarovaním. A vznikol výnimočný príbeh o komplikovanom vzťahu otca a syna na pozadí ešte komplikovanejších udalostí s výnimočnými postavami (výborný Tyler Hoechlin a tiež Paul Newmana Jude Law). 4,5*

Nouzový východ (2008)

Výborný film so silným príbehom. Kate Wislet opäť podala perfektný výkon. Tak uveriteľne (až je to neuveriteľné :)) ukázala divákovi dušu a hĺbku svojej postavy, že slzy sú na mieste. Leonardo DiCaprio podal tiež presvedčivý vkon, hoci nedosahuje úroveň svojej kolegyne. A k tomu citlivá réžia Sama Mendesa a melancholická hudba. Bravó!

Con Air (1997)

Skvelý Nicholas Cage ešte časoch svojej najväčšej slávy v úlohe klaďasa, ktorý sa ocitol (až dvakrát) v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Skvelý John Cusack, ktorý je podľa môjho skromného názoru stále nejako opomínaný. Tradične skvelý John Malkovich a výborný Ving Rhames. A nakoniec perfektný Steve Buscemi, ktorý si svoju úlohu užíval tak, ako nikdy predtým. Títo skvelí herci, réžia Simona Westa a nadupaná hudba robia z Con Air akčnú pecku, ktorá sa dá vidieť a vychutnať aj viackrát.

Hodiny (2002)

Síce veľmi silný príbeh troch žien, ale napriek tomu aj nudný a možno z mojej strany aj nepochopený. Skrátka ma ten film nechytil za srdce. A to aj napriek skvelým hereckým výkonom (kvalitnými hercami sa to tam len tak hemžilo). Príbeh bol príliš jednoduchý, príliš rozťahaný a príliš nedôrazne rozprávaný, preto sa u mňa prepadol do hlbín priemernosti. Dvakrát som sa to pokúšala pozerať a zaspala som pri tom. Ale keďže som tvor húževnatý, pozrela som si to tretíkrát. A síce som už nezaspala, ale akosi vo mne na konci filmu zostal pocit premárnenej šance jedného silného príbehu.

Trosečník (2000)

Skvelý film so skvelým hercom v hlavnej úlohe. Známy, trochu inovovaný príbeh s výbornou "hudbou" a bez klišéovitého konca. Tom Hanks hrá vo väčšine filmu prakticky sám a hrá to tak dobre, že by si toho Oscara rozhodne zaslúžil.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Veľmi pôsobivý a efektný film, s množstvom bojovej akcie, skvelých záberov a vizuálov, výbornej hudby a jednoduchým príbehom, ktorý ponúka príjemne strávený večer a nenáročnú filmovú zábavu.

Sherlock Holmes (2009)

Keď som sa dozvedela, že Guy Ritchie má režirovať film o Sherlockovi Holmesovi, vedela som, že to bude iný film ako všetky ostatné, ktoré o slávnom detektívovi s talentom pre dedukciu kedy natočili. Aj napriek tomu ma Ritchie dokázal prekvapiť originálnym a zaujímavým spracovaním, ktorý prekonáva všetky očakávania. Hoci samotný dej je veľmi jednoduchý, grafická stranka filmu, strih a dynamika príbehu je unikátna. Hlášky, ktoré medzi sebou navzájom púšťajú skvelí Robert Downey Jr. a Jude Law, sú perfektným osviežením. Zaujímavou postavou je tu Adler, ktorú hrá Rachel McAdams a ktorá k obom fyzicky aj charakterovo pasuje a výborne dopĺňa ich mužskú dvojicu o čisto ženské a rafinované prvky. Ritchie skrátka perfektne skombinoval akciu, inteligentný humor, dejovú dynamiku, mystiku príbehu a talenty 3 ústredných postáv. A k tomu výborná hudba Hansa Zimmera. Mňam, chuťovka!