Robin Hood: Král zbojníků (1991)

Moja srdcovka. Viem, že film sa úplne nepridržiava legendy o Robinovi Hoodovi, niektoré postavy chýbajú, niektoré pribudli. Ale napriek tomu je to úžasne spravený známy príbeh o boji za spravodlivosť, dobrodružstve a v neposlednom rade aj o láske. Perfektná hudba, obrazy anglického vidieka tej doby a historické kostýmy dokresľujú atmosféru špinavého krutého stredoveku, kedy sa k moci často dostával jeden človek, ktorý mohol tyransky ovládať a vykorisťovať ostatných. Príbehu nechýba napätie, akcia (pravdaže v historickom poňatí), humor, dojemné scény ani vrcholiaci záver. A hoci Kevina Costnera vo väčšine filmov nemusím, Robina Hooda zahral naozaj skvele a presvedčivo. Jeho láska Lady Marian dostala podobu vcelku neopozeranej a zaujímavej Mary Elizabeth Mastrantonio, ktorá jej vdýchla zvláštne čaro, silu a zároveň krehkosť. Film ponúka herecký koncert viacerých dobrých hercov (napr. Freeman, Slater), ale výrazne nad všetkými dominuje Alan Rickman. Jeho šerif z Nottinghamu je šťavnato vyšinutý a krutý, skrátka dokonalý. Práve vďaka nemu si film zaslúži plných 5*.

Láska nebeská (2003)

Výborná britská romantická komédia, ktorá má všetko, čo má mať. Spája v sebe rôzne príbehy o rôznych podobách lásky rôznych ľudí na pozadí najkrajších sviatkov roka. Podrobne vykreslené a sympatické postavy, ktoré konajú realisticky, typický britský humor, perfektná hudba, krásna atmosféra a úžasné scény robia z tohto filmu jeden z najkrajších filmových romantických zážitkov. Jednotliví herci zohrali perfektnú partiu, každý zvládol svoju časť romantickej mozaiky bravúrne. Každá postava tu má zmysel a nezameniteľným spôsobom zasahuje do deja. Scenáristi sa vyhrali aj s vedľajšími a malými postavami, napr. postava Rowana Atkinsona alebo Claudie Schiffer. Jednotlivé príbehy do seba krásne zapadajú a pozitívne je, že nie všetky sa končia dobre. Osobne oceňujem celé herecké obsadenie, najmä Alana Rickmana, Emmu Thompson, Lauru Linney, Billa Nighyho, Colina Firtha, Hugha Granta, Rowana Atkinsona a Thomasa Sangstera. Moje srdce plesá :)

Na sv. Valentýna (2010)

Ďalšia nepodarená napodobenina Love Actually z dielne amerických producentov. Avšak to nemalo šarm, humor, pointa väčšiny príbehov bola plytká, rovnako ako postavy a jednotlivé príbehy. Divák nemá šancu sa stotožniť so žiadnou postavou a už vôbec nemá šancu prežívať príbeh jej lásky. Príliš prostoduché a predvídateľné. Niektoré postavy a scény si scenáristi úplne mohli odpustiť. Vo filme boli iba dve vydarené sekvencie: 1. s Juliou Roberts a Bradleym Cooperom a 2. s Anne Hathaway a Topherom Graceom. Veľmi slabý priemer.

Kill Bill 2 (2004)

Vol. 2 je viac epický, vcelku podrobne nás vracia do minulosti Nevesty. Opäť je tu perfektná hudby, skvelé scény a dialógy. Mám pocit, že už samotné súboje nie sú také vyšperkované ako vo Vol. 1., ale príbeh aj tak nestráca šťavu. V závere sa tesne pred rozuzlením trochu spomalí tempo, ale deju to pomáha. Druhý diel nám približuje samotnú postavu Nevesty a cestu, ktorou prešla. Preto je to osobnejšia výpoveď, plná emócií, čo vo Vol. 1 nebolo tak veľmi cítiť. Rozhodne však divák oba diely sleduje so zatajeným dychom a čaká, či Nevesta dokončí svoju pomstu a či názov filmu je len vyjadrením jej zámeru alebo aj uskutočneného činu.

Kill Bill (2003)

Typický Tatanrtino, rozfláfklé spomalené scény, dlhé a zmysluplné dialógy, ktoré, napriek dĺžke, nenudia. Perfektná hudba, ktorá už k Tarantinovým filmom ta nejako patrí. Čierny humor, ktorý ma však chytil za srdce napr. v Pul fiction. A veľa farieb. Najmä červenej, ako sa na film o pomste patrí.

Vévodkyně (2008)

Kostýmová životopisná dráma, ktorá ponúka príbeh nie veľmi známej ženskej osobnosti, ktorá však vo svojej dobe spôsobila malú revolúciu. Vojvodkyňa vo výbornom podaní Keiry Knightley je citlivá a emotívna, ale pritom cieľavedomá a silná žena, ktorú nezlomí ani nešťastné manželstvo, ani despotický manžel (perfektne chladný Ralph Fiennes) ani doba a spoločnosť, do ktorej sa narodila. Najmä vďaka skvelým hereckým výkonom si tento film zaslúži pozornosť každého milovníka historických drám.

Barevný závoj (2006)

Komorná dráma o hneve, "pomste", odpustení a citovom dozretí jedného vzťahu. Odohráva sa v prekrásnom, ale drsnom prostredí Číny. Dvaja vyvíjajúci sa hrdinovia sú zmietaní uprostred spoločnosti plnej nastolených prísnych pravidiel, ktoré ich síce hnali do manželstva, ale už im nedajú návod, ako v ňom aj žiť. Príbeh má pomalé tempo, umocnené nádhernou hudbou. Atmosféra je spočiatku veľmi nevyrovnaná a napätá, postupne (so vzťahom hlavných hrdinov) sa upokojuje a vyrovnáva. Príjemný film, ktorý síce neprináša búrlivé emócie ani dychberúce zvraty, ale popisuje príbeh zložitého a vyvíjajúceho sa vzťahu dvoch ľudí, ktorí svoje cesty spojili skôr, ako sa stihli nájsť. V hlavnej úlohe žiari Naomi Watts, ktorej postava prejde snáď najväčšími zmenami, a Edward Norton, ktorý exceluje na plnej čiare.

Iluzionista (2006)

Pekná historická "rozprávka", ktorá je síce zabalená do tajomného papiera, ale inak ničím nevyniká. Edward Norton je síce tradične výborný, ale prekvapivo nevýrazný. Všetku pozornosť diváka na seba priťahujú skôr Paul Giamatti a Rufus Sewell. Naviac ani prekvapivé rozuzlenie nebolo až také prekvapivé. 3,5* kvôli hereckým výkonom.

Dokonalý trik (2006)

Nolanova réžia je tajomná, podáva príbeh po častiach, rozuzluje zápletku v jednotlivých, dobre premyslených dávkach, ktoré diváka zvyčajne nechajú tápať v temnote. Istou dávkou temnoty a tajomna sa vyznačuje aj tento film, ktorý okrem toho disponuje aj výborným hercami - Hughom Jackmanom, Christianom Baleom, Michaelom Caneom a Scarlett Johansson. A tak sa rozvíja tajomný príbeh o tajomných životoch dvoch rivalských kúzelníkov, ktoré sú tak odlišné a pritom tak podobné. Výsledný dojem trošku záver, ktorý akoby stratil čaro celého predošlého príbehu.

Temný rytíř (2008)

Nolan natočil dynamickú, emocionálne a akčne nabitú jazdu, ktorá sa zastaví až pri záverečných titulkoch. Film je temný, nie je to však Burtonova temnota z prvých dvoch dielov Batmana (ale kto by dokázal alebo chcel napodobňovať Burtona?). Navyše, Nolan má to, čo Burton nemal - Christiana Balea ako konečne "poriadneho" Batmana. A fenomenálneho Heatha Ledgera, ktorý Jokera (našťastie) zahral inak ako Jack Nicholson a pritom podal perfektný výkon. Kvôli nemu si tento film zaslúži plných 5*.