• Pohádka

Pianista (2002)

Film, ke kterému jsem zasedl poněkud skepticky s tím, že to bude něco a la rozvláčná freska osobnosti od Scorseseho. Následovalo velmi příjemné překvapení. Dojem trochu kazí, podle mě, poněkud na efekt kumulované šokující scény zabíjení a ponižování židovských obyvatelů Varšavy. Nepochybuji o tom, že vše se tak dělo (na popírání holocaustu máme pana Ahmadinežáda), nicméně trošku více střídmosti by přece vůbec neubralo na váze obžalobě nacistických zvěrstev.

Četnické humoresky (2001) (seriál)

Jeden z mála domácích seriálů polistopadové doby, který byl schopen mě udržet u obrazovky na více než dva, tři díly.

Sophiina volba (1982)

Tak tohle budu ještě dlouho rozdýchávat ... Naprosto excelentní Meryl Streep, ale i všicni ostatní v méně i více vedlejších rolích. Neskutečně strhující příběh, zvláště pak prostřihy do doby II. světové.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Opravdu se nedokážu vžít do pocitů všech těch vychvalujících kolem. Bohužel mě otravuje celá řada logických nonsensů začínající deformovaným líčením řady aspektů vězeňského života a vrcholící únikem pomocí miniaturního geologického kladívka dimenzí X přes zeď , za kterou se nachází sousední cela. Nemůžu prostě uvěřit té neochvějnosti charakteru a vůle hlavního hrdiny po letech života ve vězeňských podmínkách. Příjemný, zapamatovatelný, ale nijak zvlášť výjimečný film.

Hrdina (2002)

Opravdu úchvatný vizuál, pro který hodnotím takto vysoko. Škoda sestupné kvality dalších snímků pana režiséra.

Ifigenie (1977)

Viděl jsem někdy v pubertě, kdy je dušička nejcitlivější. Ten boj dvou žen, co uvázly v pastech mužského světa, mě tenkrát tak vzal, že jsem si tenhle příběh postavil ve filmovém žebříčku na první místo. Od této doby, a bude to už nějakých 20 let, jsem ho znovu neviděl. Skoro abych si ho raději nepouštěl znovu, dneska bych možná hodnotil jinak, tak abych ho nemusel sundávat z piedestalu.

Země nikoho (2001)

Nemůžu si pomoct, ale tenhle film je pro mě dokladem toho, že oscary se mnohdy udělují spíše za angažovanost. Tahle tragikomedie, sklouzávající chvílemi nemístně do parodie, mě nedokázala prostě vtáhnout do děje. Symbolika filmu je pro situaci v rozvrácené Jugoslávii příznačná, nikomu se nestraní (respektive ti špatní/trapní jsou UNPROFOR a Brusel), ale herci i řada situací mi přijdou nějaké jalové.

Avatar (2009)

Divím se sám sobě za těch 5*. Ptám se sám sebe, proboha, za co? Ty oslnivé 3D efekty bude mít za chvíli každý druhý snímek a příběh, ten sahá sotva po kolena třeba zfilmovaným mayovkám. Přesto tam bylo něco, co mě vzalo. Kupodivu to bylo nejspíš to, co většina ostatních na filmu odsuzuje, a to ekologický apel. Ideál ušlechtilého divocha je samozřejmě nesmysl, který vznikl v evropském romantizmu, ale mám opravdu pocit, že jestli dnes něco potřebujeme, tak je to emocionální vztah k našemu prostředí. Navíc filmový mix high-tech, panenské přírody a akce vytváří ideální oddychový snímek, nechávající na chvíli zapomenout na vlastní každodenní rutinu.

Střihoruký Edward (1990)

Příliš krásy na papundeklové předměstí, příliš čistoty na pokrytce, co je obývají. Jinakost je ten největší hřích. Neviděl jsem nikoho, kdo by uměl dělat lépe smutné obličeje než Johnny Depp. A ty krémečky, co mu dávala na obličej ta hodná Avon lady:-)

Řidič slečny Daisy (1989)

Svěží rosa v poušti filmové produkce hemžící se vyfabulovanými nadlidmi. Milý, úsměvný film o skutečných lidech, se kterými jsem okouzleně prožíval zvolna plynoucí čas jejich stáří. Sekernice Daisy, která otevřeně nedokáže vyjádřit své city a svéhlavý, ale moudrý řidič Hoke, prostě paráda.