• Pohádka

Vánoční koleda (2009)

3* za naimaci, jinak vcelku nezáživná podívaná.

Četník v New Yorku (1965)

Nechápu, proč by tohle měla být nejslabší epizoda série. Sice pár hluchých míst (nelíbila se mi třeba taneční kreace a la West Side Story, když Cruchotovi ukradnou maso), ale pořád spousta dobrých fórů a bylo se čemu smát. Pravda, není to žádný sofistikovaný humor, ale to přece humor být nemusí ... Je to milý, přirozený humor, který pohladí po duši.

Králova řeč (2010)

Hluboce lidský film se dvěma mými oblíbenými herci - Colinem Firthem a Helenou Bonham Carterovou. Kdo v životě nečelil svým obavám, strachům a frustacím? Kdo nebyl nucený překonat sám sebe? Myslím, že to co král Jiří VI zažil v životě takřka každý. Proto je tento film tak milý tolika lidem.

Absolvent (1967)

Hezká čapajzna, že jo.

Americká krása (1999)

Jó, to s tím sáčkem. No to je artovka jako prase. Že jo.

Prvotní strach (1996)

Řekl bych takové lepší 4*. Gere mi přijde v některých filmech sympatický, jako třeba v Poselství z temnot a třeba právě v tomhle, a někdy je k posrání, třeba v Nevěstě na útěku. Norton famózní. Přes dlouhou stopáž dokáže zápletka stále držet napětí. A že je to zápletka stokrát ohraná? No a? Jak praví klasik "všechno už tu jednou bylo", takže proč si to neužít a hledat nějaké kazy?

Kalamita (1980)

Paní Chytilová kdysi opravdu uměla a o to větší rozčarování jsou pro mě její pozdní snímky Pasti, pasti, pastičky a Kurva hoši, guten tag. Mám pocit, že v tomto filmu do sebe všechno zapadá, nic mi v něm nechybí. Prostě stačí se jen nechat unášet. Mám ten fil rád.

Nedotknutelní (2011)

Milý, laskavý film, u kterého se zasmějte a zároveň to nebude takový ten křečovitý, vynucený humor na efekt. Co to ale what the fuck dělá v první desítce na ČSFD? Jinak, přál bych si, aby mohli bílí a černí (a žlutí a červení a ti s anténkama) žít pospolu v harmonii, a tohle přání vyzařuje i z tohodle filmu. A jsem rád, že jsou filmy, které tudle tu věc lidi nenásilně a s humorem učí. Že třeba kripl a černej se snesou a že jsou okamžiky, kdy se dotýkáme jeden druhého, kdy jsme navzájem pozorní a ohleduplní. Howgh.

Šest medvědů s Cibulkou (1972)

Dnes taková retro zábava někde mezi 3 a 4 hvězdičkami. Nikdy před tím jsem to neviděl a tak jsem to vnutil dětem jedno deštivé nedělní odpoledne místo Harryho Pottera. Děti se slušně bavily, ale mě to přišlo "jen" jako dobrý standard. Na mě trochu moc artistických čísel a málo děje. Přesto se přikláním ke 4*, a to z prostého důvodu, že něco milého a vtipného, něco, co bude koukatelné ještě i za 40 let od svého vzniku se už dneska vlastně netočí.

Rain Man (1988)

Po nějakém čase snižuji o hvězdu hodnocení. Nechal jsem se tenkrát strhnout. Co naplat, že je to nejspíš skvěle zahrané, když to tak nudí.