• Pohádka

Pokoj 1408 (2007)

Dějově zajímavě vystavěné, což je ale dáno literární předlohou. Celé je to hodně nevyrovnané. Chvílemi jsou tam opravdu mrazivé momenty (např. jak se Cusack vyklání z okna), jakmile se ale v pokoji rozpoutá peklo, začíná to být poněkud k smíchu. Takový slepenec všech strašidelných propriet jsem snad v žádném jiném filmu neviděl. Několik silných momentů, dějové zvraty a nejednoznačná postava ředitele hotelu to ale táhnou na 3 hvězdičky.

Na samotě u lesa (1976)

Svěrákovsko-Smoljakovská poetika mi zpravidla leze na nervy, ale tenhle kousek mě dostal i proti mé vůli. Snažil jsem se nesmát a usnout, ale prostě to nešlo. Díky tomuhle filmu dokonce poněkud opadly moje antipatie k Daniele Kolářové, která se zde moc pěkně usmívá (pokud teda zrovna nevyhání slepice nebo blechy).

Počátek (2010)

Filmy zpochybňující pravost našeho každodenního světa a zkoumající podstatu lidského vědomí mám opravdu rád. Na tuhle mnohovrstevnatou podívanou se rád podívám znovu. Spoiler: jedinou drobnou vadu bych našel - čekal jsem nějaký šokující závěr, který obrátí celý film naruby a odhalí něco, co mi nepřišlo celou dobu na mysl, a on tam je jen zcela banální hepáč. A nedělejte, že jste neviděli, jak se přestává točit.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Teď když mám za sebou velké zklamání z pětky a šestky se mi zdá tajemná komnata jako málem vrchol celé série. Samozřejmě je to spíše pro děcka, ale aspoň to má vtip, jsou tam nějaká kouzla a nakonec i nějaké to napětí. Prostě to má švih. Série byla tak skvěle rozjetá, a tak se ji nakonec podařilo zprasit.

Angelika, markýza andělů (1964)

Vzpomínám, že jako kluk jsem na to koukal s otevřenou pusou. Sledování dalších dílů však bylo frustrující, protože ona a on se pořád fatálně míjeli a nemohli se najít. Po opakovaných shlédnutích mě to pak celé začalo nudit a dnes bych si to asi už nepustil.

Kluci na řece (1944)

V podstatě jsem vyrostl na nedělních filmech pro pamětníky a tenhle kousek patřil v dětství k mým nejoblíbenějším. Takže z nostalgických důvodů za 5*.

Superman se vrací (2006)

Není vůbec tak špatný, jak se kolem píše. Na to, že postava superchlapíka, 100% klaďase, vymóděného v obtaženém oblečku, který vyvolává dojem, že jeho nositel trpí nějakou poruchou osobnosti, ve mě vyvolává normálně směsici trapnosti a znechucení, jsem se docela slušně pobavil a film se mi docela líbil. Chybí tomu sice napětí, protože je předem jasné, jak to dopadne, ale triky jsou pěkné, a žádný z hlavních protagonistů to herecky nekazí. Havní záporák není žádný pomalovaný šašek nebo afektovaný debil, což je docela plus (tihle týpci mě ve filmech o superhrdinech dost prudí), nicméně se mi stejně zdá, že Spacey mu nedal tu správnou šťávu a charizma. Celkový dojem příznívý, ale asi hlavně proto, že tento (super)hrdina mě vždycky spíš nudil a otravoval, a tohle mi trochu sparvilo obrázek. Emocionální stopu to nicméně ve mě nezanechalo.

Maléna (2000)

V komediálním hávu oděný příběh o dvojí morálce a manipulující lidské (v tomto případě ženské) závisti a pocitu ohrožení. Přímočaře (snad chvílemi až polopatisticky) vyprávěný příběh o (bezohledných) pravidlech maloměsta. Nějak mi nevyplynulo, zda hlavním motivem má být sexuální dospívání ústředního hrdiny, vypravěče, nebo to, jak závist a pomluva dokážou člověka vmanévrovat tam, kde si ale vůbec nepřál být a zničit mu život. Nejspíš obojí, a já si beru z filmu spíš to druhé. V té první rovině film připomíná český Helimadoe. Naštěstí Renato není unylý, vybledlý chlapeček, co vrhá roztoužené pohledy na Lucii Zedníčkovou. Film pěkně bez obalu reflektuje naši chlapskou povahu: a) sexuálním idolem je v dospívání krásná starší žena (matka nestačí prát postříkaná prostěradla) b) v dospělosti slintáme, a udělali bychom pro ni cokoliv, ale když ji nemůžeme mít, tak je to ku*va, c) před svojí starou jsme připosraní a nehnuli bychom pro ni prstem, i kdyby ji měli ukamenovat. Film si budu pamatovat jako komedii o hořkých věcech a krásným exteriérům (hlavně exteriéru Mon..., teda hlavně to sicilské pobřeží, manželka se mi totiž dívá přes rameno).

Tahle země není pro starý (2007)

Uchvacující od prvních záběrů na krajinu Nového Mexica. Anton Chigurh jako buldozer drtí všechno kolem a se zručností zámečníka otevírá dveře za dveřmi pomocí pistole na porážení dobytka. Rychlé a pomlé tempo vyprávění se harmonicky střídají a vše neodvratně spěje k otevřenému závěru. Thriller jak se patří.

Jeden svět nestačí (1999)

Konečně bondovka u které jsem si nepřál, abych to už měl konečně za sebou. Bond sice nevybočuje ze své polohy notorického porušovače přířodních zákonů, ženy stále používá pro svou potřebu podobně jako kartáček na zuby a naprosto z něho nevyzařují žádné emoce, nicméně v tomto dílu seriálu mi to vůbec nevadilo a výborně jsem si to užil. Rozumně vymyšlená zápletka, charizmatičtí záporáci a svižná akce dělají z tohoto dílu jeden z nejlepších z celé série. P.S. Hodnocení 5* platí pouze v rámci bondovské série. P.P.S. Asi jsem měl jít studovat jadernou fyziku, práce na vysloužilých jaderných silech může, zdá se, přinést nevšední setkání.