• Pohádka

Samotáři (2000)

Tato (tragi)komedie mi poměrně dlouho unikala a moc jsem od ní nečekal. O to příjemnější to bylo překvapení. Tentokrát mi sedl i Macháček a no ty hlášky jsou prostě nezapomenutelné ...

V kůži Johna Malkoviche (1999)

Opravdu výborně jsem se pobavil. Crazy komedie, která má výborné hlášky a k tomu i něco na zamyšlení. Co víc si přát? Herce bych nepoznal (málem ani ne Malkoviche), ještěže jsou napsaní na závěrečných titulcích (promiň Cameron).

Nouzový východ (2008)

Mendes se okatě vrací k tématu Americké krásy, aby tentokrát pouze prohodil role a tím, kdo se chce urvat ze stereotypu je tentokrát žena. Tématu života střední třídy, jejích ambicí a obelhávání sebe sama není nikdy dost, tentokrát to ale rozhodně nebylo tak sugestivní jako u Americké krásy. Co ovšem Americká krása nemá a co považuji za nastolení nesmírně závažného tématu, je ta možnost dát si pauzu někde v Paříži a získat čas na přemýšlení o sobě, uvažování o tom, kdo vlastně jsem a jak naložit se zbytkem vlastního života. Může to znít jako klišé, ale ruku na srdce, kdo z nás je ochoten přemýšlet o svém životě aspoň 5 minut u kafe? Podobné nutkání asi zažívá s různou intenzitou každý, kdo se dostane do Kristových let, málokdo to ale nakonec řeší ... Winsletová potvrzuje status herečky první ligy a neubráním se příměru k Meryl Streep.

O Ječmínkovi (2003) (TV film)

Velmi pečlivě volené a hezké exteriéry a vůbec pěkná výprava a promyšlená kamera. Celý film je prozářený letním sluncem v období těsně před započetím žní. Vizuálně to má svoji poetiku. Příběh ale až zas tak neosloví, takže celá pohádka zůstává spíše na průměru.

8. míle (2002)

Dlouho jsem váhal, nakonec za 3 hvězdy. Nicméně je to určitě takové lepší za tři. Sám to nechápu, ačkoliv moje znalosti hip hopu začínají a končí u Gipsy.cz a ti věčně naštvaní (většinou černí) kluci mě zrovna moc neberou, dostala mě asi hlavně ta muzika a repařské souboje, kde kluci potrénujou improvizaci. Taky mě docela zaujalo prostředí, člověk je přece jen zvyklý Ameriku vídat z trochu jiném světle. Scénář je ovšem takovou tou kolovrátkově přehrávanou variací na americký sen, kterak se pan nikdo stal někdo.

Muži v říji (2009)

No, nevím, nevím, nějak se nemůžu rozhodnout, jestli se mi to líbilo nebo ne ... Aby to byla opravdu plnokrevná "hořká komedie", to by musel Sedláček ještě víc přitlačit na pilu. Několikrát jsem se docela zasmál, ale tou hořkostí se docela šetřilo. Iritoval mě v podstatě ale jen zvuk, kdy jsem fakt nerozuměl, co postavy říkají. Ještě, že vedle mě na gauči pospávala moje žena. Když jsem nerozuměl, tak jsem ji probudil a ona vysypala, co kdo řekl:-)

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Bože, Bože, Bože! Chybí slova ... Vždyž mi ani nepotřebujeme žádnou firmu, aby nám tohle dělala. Bolestné momenty našeho života zatlačíme rádi hluboko do podvědomí, ani za to nemusíme nikomu platit. S tou vymazanou bolestí, ale nevyhnutelně ztrácíme v našem životě i i kus krásy. Nakonec ale, stejně jako v tomto božském filmu, nám ty zasuté emoce vstupují zpátky do života ...

Hanebný pancharti (2009)

Docela by mě zajímalo, jak se baví při sledování tohoto filmu německé publikum.

Hříšný tanec (1987)

Letní dovolená na luxusní zotavovně ROH u Máchova jezera, kulturní referent lákající rekreantky na večerní kurzy společenských tanců, všudypřítomné, z rozhlasu po drátě znějící songy Karla Gotta, Waldemara Matušky, Pavla Bobka a Golden Kids ... Romantika zlatých šedesátek! Neevokuje vám tento film náhodou něco? Přestože ve mě tento film vyolává podobné pocity jako Ordinace v růžové zahradě, považuji tohle cukrdílko za opravdou vybroušený diamant žánru romantických slaďáků. Šmrnc tomu v prvé řadě dodává soundtrack a pak pár opravdu scén k popukání jako třeba otevírání auta kusem dřeva (ach, jak je ten Johnny nespoutaný) nebou závěrečná art kreace sestry Lisy.

Ztraceno v překladu (2003)

Je v dnešní filmové produkci málo filmů, které dokážou zrcadlit náš život, náš každodenní život! Každý takový počin je pro mě opravdovým osvěžením. Oba hlavní protagonisté jsou velmi milí a člověk jim to věří, i když Murrayovi teda víc. Takové opravdu velmi záživné hořkosladké podívání.