• Krátkometrážní

Šapokljak (1974)

Шапокляк или как Чебурашка и Гена отправились в Ялту, но не доехали там, но можно один день и с песенкой достигнут её!

Krokodil Gena (1969)

Oни строили, строили и наконец построили домик друзей! Чебурашка божий :)

Čeburaška (1971)

Чебурашка очень крутой маленький молодец! :)

Bife Titanik (1979) (TV film)

Adaptace povídky bosenskosrbského spisovatele Iva Andriće. Film odehrávající se v měšťáckém prostředí Sarajeva 30.let vypráví příběh o neradostném osudu bosenských sefardských Židů za Druhé Světové války a zároveň příběh životního ztroskotance, který se jako mnoho dalších mohl realizovat až jako fašistický voják.

Sin Nombre (2009)

No myslím, že text z MFFKV o mísení žánrů, od thrilleru přes sociální drama, po love story a western je trošku přehnaný, je to úplně běžný artový film (nebo jak se tomu dnes odborně říká), který obvykle nejde žánrově moc zařadit. Z témat pouličních latinskoamerických gangů a uprchlictví toho dnešní film asi už moc převratného nevytěží, takže se režisér mohl ještě klidně trochu víc zaměřit na vizuální stránku, která je tedy působivá. Pár leteckých záběrů by neškodilo (chybí zřejmě z finančních důvodů). Takový záběr shora na vlak s uprchlíky schovanými před deštěm pod pestrobarevnými pláštěnkami bych rozhodně uvítal! A mohl ty krásné záběry trochu víc propojit s obsahem. Takže až to, pane Fukunaga, budete číst, vemte si mé rady k srdci a budu se těšit na váš další film :)

Čas žít a čas zemřít (1985)

Hodně realistické, ani vás nenapadne, že se tohle skutečně neděje, ale že je to „jen“ film. Na druhou stranu ale taky hodně subjektivní, takže poměrně těžko přístupné a proniknutelné, což pro diváka ústí v jakousi nezajímavost. Někdy až poněkud do sebe zahleděné. Množství perfektně natočených a působivých záběrů bohužel nevyvažuje jinak celkově chladnou odtažitost filmu.

Čáry máry nebožtík (1942)

Jeden ze slabších filmů dvojice L+H. Komplikovaný komplot několika zločinců vrcholí během kouzelnického vystoupení, což je samozřejmě důsledkem nevinného konání Laurela a Hardyho. Málo gagů, které bychom mohli opravdu označit jako gagy. Ale nejprve rezonující Stan a pak Stan vyklubaný z vejce mě fakt dostali, špatná nejsou ani čísla s telefonními budkami a provazem.

Na krásném modrém Dunaji (1992)

Zatím jediný Jancsóův pozdější film, který jsem viděl, mě příjemně překvapil. Jancsóovi se jeho typický styl – předlouhé záběry, pohyb kamery a choreografie pohybu herců – podařilo umně a působivě aplikovat i na současnou a aktuální tematiku postkomunistického vývoje Maďarska. A i když je děj výrazně soudobý, tíhne rovněž k zobecnění až k mytologizaci a opět se tu objevují témata utlačování a manipulace, přičemž nikdo není nevinný. Ale na rozdíl od starších filmů, které na mě působí velmi abstraktně a stylizovaně, působí Na krásném modrém Dunaji hodně realisticky. Samotný název odkazuje jak k opakujícímu se hudebnímu motivu, tak ironicky glosuje události ve filmové Budapešti. Zajímavě jsou využity časté záběry na televizní obrazovky (rovněž monitorující dění na scéně) a bez nutnosti střihu nás tak záběr ihned přenáší do jiného prostoru, bez nutnosti pohybu kamery.

Na divokém západě (1937)

Na Divokém západě je na dvojici L+H docela průměrný film, celkově nepříliš výrazný, ale s pár nezapomenutelnými scénami. Krásný je hned příchod dvojice na scénu, v klasickém oblečení a s mulou. Podařená jsou jejich taneční a pěvecká čísla, ke kterým je vede jakési neovladatelné vnitřní nutkání. Výborná je na hlavu převrácená „milostná“ scéna Stana s nepravou Mary Robertsovou, snažící se z pod jeho košile získat ukrytou listinu. Myslím, že francouzským surrealistům by se moc líbila. A samozřejmě Stan konzumující Oliverův klobouk, Stanův hořlavý palec a přetahovaná a trable s lanem a L+H ukrytí v piánu.

The Speed Kings (1913)

Dost nudná groteska z prostředí automobilových závodů. Mabel se chce vdát za jednoho závodníka, zatímco její otec Ford Sterling jí už vybral jiného. Kdo vyhraje závod, dostane nevěstu. Nejzajímavější je tu asi Fatty Arbuckle jako chlapík s cílovým praporkem.